+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sıcak yemeğe üflemek neden mekruhtur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir
  Reklam

  Cevap: Sıcak yemeğe üflemek neden mekruhtur?

  Reklam  Cevap: Sıcak yemeğe üflemek neden mekruhtur? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Sıcak yemeğe üflemek neden mekruhtur?
  Dün akşam yemeğinde kızımla yemek yerken yemek sıcaktı, "dikkat et kızım yemek sıcak" dedim. Baktım çocuk yemeğin buharını içine çekerek soğutuyor. "Ne yapıyorsun kızım" dedim. Din öğretmenimiz "yemeği üfleyerek soğutmayın dedi" dedi. Yaşadığım bu olaydan sonra burada bahsedilen hadisin sahih olup olmadığı tartışmalı hale geliyor. Ayrıca hadiste Yemeği üflemeyiniz derken buradaki üflemek 3 anlama gelir. 1.si soğutmak için üflemek, 2.si yemeği beğenmeyip üfff çekmek, 3.sü dua okuyup üflemek anlamı taşıyabilir. Eğer hadis sahih olsa bile hangi ortamda ve ne amaçla söylendiğinin iyi bilinmesi gerekir. Karbonmonoksit sıcakla buluşunca zehirlermiş gibi saçma sapan bir yorumla, hadise kendimizce anlam yüklemek yanlış olabilir.

 2. Misafir

  Cevap: Sıcak yemeğe üflemek neden mekruhtur?


  Reklam


  Allah sizi iyi etsin carbon dioksittir o carbon monoksit kömürden veya yanmadan çıkar . Carbon dioksit zehirli bir gaz değildir

 3. Misafir
  Doğruyu yazdığınız için tsk

 4. Misafir
  Soluma, Yani yaşam için nefes alıp verme sırasında alınan havanın %21i oksijen olup nefes verme anında sadece %4 ü karbondioksite dönüşüp %17 hala oksijen olarak geri verilir.
  Üfleme sırasında ise alınan nefesin yakılmadan direkt üflendiğini düşünecek olursak yemeğe karbondioksit bulaşma konusu pek mantıklı değil.

 5. Şema
  el-âsa limen âsa
  aşırı sıcak yemeğe üflemeyi efendimiz yasaklamışsa mutlaka bir zararı vardır biz sünnete uyarız.

 6. Venüs
  Üye
  İlla bir zararının olması gerekmiyor,bazı şeyler edepten ve takvadandır.
  Yemeğe üflerken ağzımızdan;tükrük ve artık ya da burnumuzdan;pislik,necaset sıçrayabilir vs....hapşırabilir vs.
  Gene yemeğe üflerken yemek etrafa sıçrayabilir...
  Yine aynı kabdan yenecekse diğer insanlar iğrenebilir...
  Her halükarda yakışık almıyor görüldüğü üzre.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
yemeğe üflemek,  yemeği üfleyerek yemek günah mı,  yemege uflemek gunahmi,  yemeği üfleyerek yemek,  sıcak yemeğe üflemek,  yemeğe üflemek neden mekruh,  yemeğe uflemek gunahmi