+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sohbette yanlışlık olursa Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  Reklam

  Sohbette yanlışlık olursa

  Reklam

  Sohbette yanlışlık olursa Mumsema Esselamu aleykum sohbet veren bir bayan elindeki kaynak kitaptan anlatırsa verdiği sohbette sonradan yanlışları olduğunu anlarsa bunun vebali varmıdır ne yapması gerekir *?

 2. HAMMADUN
  Emekli

  Cevap: Sohbette yanlışlık olursa


  Reklam


  İstişarede yarar vardır. Bir hususu eğer bir cemaate anlatmaya kendinizi yetkili addediyorsanız, hüküm vermeden önce tıpkı Peygamber Efendimizin savaş alanında ashabıyla danışması gibi istişare etmesi gerekir. Zira söyledikleri o cemaat tarafınan hak olarak bilinip ona göre hükümlenenler olacaktır.

  Hülasa ruhsat yoksa, araç kullanıp zaiyat vermeyecek.

  Bu sitenin güzel taraflarından bir taneside, ne kadar eksik ve noksan yazmış olsak. Ne kadar hata yapıyor da olsak. İllaki bir hak cümle istişare muvacehesinde konuları olgunlaştırıp neticeye bağlıyabiliyor.

  Eğer bu kardeşimiz, o gün kimlerin orada olduğunu biliyorsa, tek tek onları tekrar davet edip hepsine yalnış olan hususları anlatması gerekir. Yok bilmiyorsa, Rab'bine dayanıp bu hatanın o insanlar üzerinde olumsuz etkiler bırakmaması için niyazda bulunması gerekir. Ancak bu o cemaati toparlayıp, doğruların ne olduğu hakkında bilgi vermesinden daha geçerli bir yol olmayacaktır.

  Bir gün talebe hocasına bir soru sorar.

  Hocasıda başka bir talebesini kaldırarak. Biraz önce ne anlattığını sorar.

  Bunun üzerine talebe başı önünde. Soruyu cevaplayamaz.

  Bunun üzerine hocası, peki bu kardeşiniz bana ne sordu diye sorar.

  O'nun sorusunu, harfiyen, noktası noktasına, virgülü virgülüne tekrarlar.

  Bunun üzerine kendine soru soran talebeye dönerek. Cevabını aldınmı diye sorar.

  Cevap ve mesaj alınmıştır. Ancak hoca. Açıklama gereği duyar ve şöyle der.

  Sizden herhangi biriniz. Bu topluluk içerisinde en fazla yirmi dakika dinleyebilir ve algılayabilir. Bunun dışındaki hal dikkat dağılmasından dolayı derse iştirak demek değildir. Mevcudiyetiniz burda olduğunuzu göstermez.

  İnşaallah sizde uzun bir sohbet yapmışsınızdır. İnşaallah'da onlar mevcudiyetleriyle orada oldukları halde, Orada olduklarını göstermez. Allah cümlemizden razı olsun. Amin.

+ Yorum Gönder