+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şirk konusu kafamı çok karıştırıyor Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Cem8
  Devamlı Üye
  Reklam

  Şirk konusu kafamı çok karıştırıyor

  Reklam

  Şirk konusu kafamı çok karıştırıyor Mumsema Selamün Aleyküm ;

  Lütfen mümkün olduğu kadar herkes bu konuya katılmaya çalışsın ve bilgisi yada söylemek hatta sormak istediği ne varsa sorsun.

  Arkadaşlar bugüne kadar çok çeşit sorular sordum , mükemmel cevaplar aldım ve sayenizde birçok şey öğrendim fakat bu şirk konusu bugüne kadar en çok kafama takılan bir konu olmakla birlikte sormak istediğim birkaç soruyu siz değerli kardeş ve arkadaşlarıma sormak bugüne kısmet oldu inşallah.

  Hemen hemen herkes Allah'ın şirk'i asla affetmeyeceğini bir yerden duymuştur yada okumuştur.Dolayısı ile aklıma ilk gelen sor şu ;

  1-)Şirk'e bulaşan insan gerçektende asla ve asla affedilmeyip ebediyen cehennemdemi kalacak ?

  2-)İçinde kesinlikle şirk gibi bir niyet olmadan bilmeyerek yada yanlışlıkla , farkında olmadan şirk'in herhangi bir çeşidine bulaşmış ve sonradan farkedip Rabbine yalvarmış ve tövbe etmiş bir insanın artık bu saatten sonra yapacak hiçbirşeyi olmayıp ebediyen cehennemdemi kalır ?

  3-)Hıristiyanlar ""Şüphesiz Allah, Meryem oğlu Mesih'dir" diyenler andolsun ki kafir olmuşlardır."Maide/17 deyip Allah'a açık bir şekilde ortak koşmuşlardır.Buna göre şuanda hiçbir hıristiyan olan bir insan o halde asla müslüman olamazmı ?

  Diğer bir sorumda şuradan geliyor ;

  4-)İnternette şirk çeşitleri hakkında araştırma yaparken muska işleri ile uğraşan , muska takan , fal'a bakan ve baktıranın vs. vs. şirk'e girdiği yazmakta.Yani bu işler ile uğraşanlarda ebediyyen cehennemdemi kalacaklar ?

  5-)Yine internetten okuduğum kadarı ile Allah'ın yapmamızı söylediği herhangi bir vazifeyi (namaz,oruç vs.) insanların ayıpladığından yada dalga geçmelerinden vs. nedenlerden dolayı yalnızca o anlık olarak yerine getirmemek şirk olurmu ? Yani örneğin ikindi namazı geldi fakat yanındaki arkadaşların namazla falan ilgi alakaları olmadığı gibi seninle dalga geçeceklerini yada ayıplayacaklarını bildiğin için ikindi namazını kazaya bıraktınız diyelim.Bu şirkmidir sizce ? Tabi buradaki önemli nokta birinden yada birilerinden bir emir,rica vs. vs. hiçbirşey almadan , tamamen kendi düşünceleriniz ile hareket ederek kaza bıraktınız diyelim.Bu durumda şirk gerçekleşmişmi olur ?

  Lütfen en üst düzeyde bu konuya katılımlarınızı bekliyorum , Allah hepimizi şirkten ve büyük küçük günahlardan korusun.İnşaallah imanlı olarak doğduğumuz gibi yine imanlı olarak yaşayıp ölürüz.

  Cümlelerimi şunu belirterek sonlandırmak istiyorum ;

  Nedense şu son birkaç günden beri resmen yıkılmış durumdayım "ya farkından olmadan böyle birşeye bulaştıysam , ya bilmeyerek içimde asla öyle bir niyet olmaksızın şirke bulaştıysam" gibi şeyler aklıma geliyor.

  Bu şirk çeşitlerini okuduğum andan beri aklımdan atamıyorum bir türlü."Bütün amellerim boşamı çıktı" deyip duruyorum kendi kendime.

  Bir yandan belki vesvesedir diyorum ama diğer yandanda "ya gerçekten öyleyse" diyorum ne huzurum kaldı ve tadım ne tuzum lütfen yardım diyorum sadece....

  Allah'a emanet olun.

 2. mumsema
  Administrator

  Cevap: Şirk konusu kafamı çok karıştırıyor


  Reklam


  ve aleykumusselam ve rahmetullah.
  Kardeş verdiğim linkteki şirk konusunu oku cevaplarına olaşırsın inşallah: Şirk (islamda şirk kavramı)

 3. SerdenGectim
  (Cezalı)
  Hemen hemen herkes Allah'ın şirk'i asla affetmeyeceğini bir yerden duymuştur yada okumuştur.Dolayısı ile aklıma ilk gelen sor şu ;

  1-)Şirk'e bulaşan insan gerçektende asla ve asla affedilmeyip ebediyen cehennemdemi kalacak ?

  2-)İçinde kesinlikle şirk gibi bir niyet olmadan bilmeyerek yada yanlışlıkla , farkında olmadan şirk'in herhangi bir çeşidine bulaşmış ve sonradan farkedip Rabbine yalvarmış ve tövbe etmiş bir insanın artık bu saatten sonra yapacak hiçbirşeyi olmayıp ebediyen cehennemdemi kalır ?

  Değerli kardeşim , bu konularda yapabileceğin tek şey tövbe edip her zaman dua etmektir .. Şüphesiz Allah duaları duyandır .. Zaten bu duruma düştükten sonra tek yapabileceğin şey tövbe edip tövbekar olarak dua etmektir .. Vesselam ..

 4. Isfahan
  Üye
  Ve aleykûm selâm..

  1) "Hiç şüphesiz, Allah, kendisine şirk koşanları asla bağışlamaz. Bunun dışında kalanlar ise, dilediğini bağışlar. Kim Allah'a şirk koşarsa, elbette o uzak bir sapıklıkla sapmıştır." (Nisa Suresi, 116, âyet)

  Âyette belirtildiği üzere Allah şirk'i bağışlamayacağını söylüyor. Bunun dışında kalan diğer günahlardan ise, dilediğini bağışlayacağını.

  "Andolsun ki eğer şirk koşacak olursan, şüphesiz ki senin tüm amellerin boşa gidecek ve elbette sen, hüsrana uğrayanlardan olacaksın." (Zümer Suresi, 65. âyet)

  Allah, yemin ederek kendi Nebîsine (s) sesleniyor. Burda görüldüğü gibi, şirk ameli yapan birine yaptığı diğer ameller asla fayda etmeyecek. İslâm âlimleri bunda görüş birliği içindedir, aksini söyleyen olmamıştır. Velev ki başını secdeden kaldırmasın, eğer şirk koşmuşsa/koşuyorsa onun tüm amelleri boşadır.

  Eğer şirk affedilecek olsaydı veya aslen Müşrik olarak vasıflanıp da, diğer yandan yaptığı güzel ameller onu affettirecek olsaydı; bu affa en lâyık kişi hiç şüphesiz Rasulullah(s)'ın amcası Ebu Talib olurdu. Çünkü Ebu Talib, Allah Rasul'ünü(s) müşriklerden korumuş, hicretine yardım etmiş, ona maddi-manevi destek vermiştir. İslâm davetinin yayılmasında çok emeği vardır. Fakat Ebu Talib, iman etmemiş, müşrik olarak ölmüştür. Allah Rasulü(s) sahih bir hadisinde şöyle buyuruyor: "Amcam yaptığı iyi amellerden dolayı sadece topuklarına kadar ateşte olacaktır. Ama bu bile onun beynini eritmeye yetecektir."
  Yani şirk koşup da "Müşrik" olarak vasıflanan bir kimse, muhakkak ki diğer iyi amelleri olsa dâhi cehenneme gidecektir.

  2) Muhakkak ki Allah tevbelere icabet edendir. Bilerek ya da bilmeyerek şirk işleyip de sonradan tevbe ederek, tekrar iman dairesine girenler neden Cehenneme gitsin? Öyle olsa idi, Mekkeli müşrikler yollarından dönüp, şirklerinden vazgeçip de Müslüman olabilirler miydi? Cennetle müjdelenebilirler miydi? Örneğin Halid bin Velid(r.a.), bu sahabe müşrik ordusunun komutanı iken iman edip şirkinden tevbe ederek Müslüman oldu ve Müslümanların ordusunu kumanda etti. Elbette Allah onu Müslüman kabul etti ve cennetine aldı inşaallah. Allah çeşitli ayetlerde "Allah onlardan razı oldu, onlar da Allah'tan razı oldular." buyuruyor onlar hakkında.

  Şirkten imana rucû edip de tevbe eden, elbette Allah'ın merhametine mazhar olur.

  3) Nasaralar(Hıristiyanlar) ve yahudiler; daha evvel tahrif edilmemiş ve hanifliği bozulmamış iken geldiği günkü gibi İncil ve Tevrat'ı yaşayanlar hariç; cehenneme gidecekler. Bunların küfrü "İsa(a.s.)'ı Allah'ın oğlu" olarak gördükleri için değil sadece.. Bir çok yönden..

  -Allah'a yaraşmayacak sıfatlar isnat etmeleri,
  -Muhammed(sav)'e inanmamaları, dolayısıyla Kur'an'a da inanmamaları,
  -Günah çıkarma vb. gibi şirklerin içine düşmeleri.

  Bunlar çoğaltılabilir. Ama Allah'ın bize öğrettiği onların cennete asla giremeyeceğidir, çünkü bunlar gerçek kâfirlerdir:

  "Şüphesiz ki Allah’ı ve peygamberlerini inkâr edenler, Allah ile peygamberlerinin arasını ayırmak (Allah’a inanıp, peygamberlerini inkâr etmek)isteyenler ve 'Biz, peygamberlerden bir kısmına îmân eder, bir kısmını inkâr ederiz' diyenler ve îmân ile küfür arasında bir yol tutmak isteyenler yok mu, işte bunlar gerçek kâfirlerin ta kendileridir. Kâfirler için ise aşağılayıcı bir azab hazırladık!" (Nisa, Suresi, 151. ayet)

 5. Cem8
  Devamlı Üye
  Allah hepinizden razı olsun , tüm Müslüman aleminden razı olsun.İçime o kadar su serpildi ki resmen koskoca bir yangın söndü gitti içimden.İnşallah kimse böyle bir duruma düşmez.

 6. AdemAkbulut
  Emekli
  Arkadaşlar farkında olmadan şirke girmek günah mıdır cevap veren arkadaşlardan şimdiden ALLAH razı olsun

 7. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Arkadaşlar farkında olmadan şirke girmek günah mıdır cevap veren arkadaşlardan şimdiden ALLAH razı olsun
  Gizli şirk daha çok gaflet ve bilgisizlikten kaynaklanmaktadır. Böyle bir şirk insanın dini yaşantısına zarar versede hüküm olarak zahir şekildeki şirkten farklıdır. Bu şirk affedilmeyen şirk gibi değildir. Çünkü bu şirk sahibi kasten şirki istememiştir

  şirk ne demektir


  şirk ile ilgili bilgi tıkla.


 8. AdemAkbulut
  Emekli
  Teşekkür senden ALLAH hakkıyla razı olsun

 9. Misafir
  Selamin aleyküm yanlışlıkla ağzımdan ben otururken yanıma çocuk geldi bak seni nasıl ayağa kaldırdım sözünü sarfettim çocuk ayaktaydi sonradan fark ettim ve bu sirke giriyormu giriyorsa affedilebilir mi

 10. Şema
  el-âsa limen âsa
  bu sirke giriyormu giriyorsa affedilebilir mi
  bu söz şirk değildir.

 11. Misafir
  Sirke koşup kosmadigimi bilmiyorum ama içimde bir şüphe var ben yaptım da da hatırlamıyorum sonra Allahım benim tüm günahlarımı sirk bile olsa affet çünkü çok pişmanım dedim ve hala korkuyorum eğer isledim se bu günah olurmu yani hatırlamıyorum ama tovbe ettim bi şey olur mu namazda ise aklıma daha kötüleri geliyor neden bilmiyorum ama bu çok korkutucu bir şey ne olur cevap verin çünkü artik aklıma vesvese gelmiyor tevbe ettim ama bilmiyorum içinde şüphe var ve ben bunu lavaboda söyledim ama ne olduğunu bilmiyorum ne olur cevap verin hemde hemen

 12. Tümay
  Üye

  Reklam


  Selamın aleyküm kardeşim.. Her namaz sonrası okuduğum dualar var bunların arasında gizli şirkten de kurtulmak için okuduğum bir dua var şimdi baktım hadisiyle buldum sende oku inşallah korusun rabbim bizleri..

  Ebu Musel Eşari Radıyallâhu anh’ın şöyle buyurduğu rivâyet edilmiştir : Bir gün Rasûlullâh Sallallâhu aleyhi ve sellem bize hutbe okuyarak şöyle dedi : ” Ey insanlar ! Şu şirkten sakının çünkü o, karıncanın ayak sesinden daha gizlidir.”

  Allâh-u Teâla’nın söylemesini dilediği bir kişi : ” Karıncanın ayak sesinden daha gizli bir şeyden nasıl sakınalım ? Yâ Rasûlallâh !” Deyince,

  Efendimiz Sallallâhu aleyhi ve sellem : ” Ey Allâhımız ! Biz, senin ortağın olmadığını bildiğimiz bir şeyi sana ortak etmekten sana sığınırız ve bilmediğimiz suçlarımızdan dolayı da senden mağfiret dileri.” deyin, buyurdu.

  ( imâm-ı Ahmed, taberâni, tergib 1/76 )  DUÂNIN OKUNUŞU

  ” Allâhümme innâ neuûzü bike min en üşrike bike şey’en nağlemühü ve nestağfiruke limâ lâ nağlemüh ”

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
bilmeden şirke düşmek,  bilmeden şirk içinde ölmek,  bilmeyerek şirke düşmek,  şirke bulaşmak,  bilmeyerek şirk koşmak,  bilmeden yaptığımız şirkler,  bilmeyerek sirk kosmak