+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kardeşim hep karşı geliyor bana ne yapmalıyım Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sevim yalçın
  Sürgün dünya....
  Reklam

  Kardeşim hep karşı geliyor bana ne yapmalıyım

  Reklam

  Kardeşim hep karşı geliyor bana ne yapmalıyım Mumsema kardeşim bugün bana arkadaşımın yanında kötü bir kelime kullandı bende sesimi çıkarmadım anname söyledim onunla ne ypıcam bu da bir imtihan mı beni hiç dinlemiyor ne söylese susuyorum acaba diyorum onunla hiç konuşmasam belki anlarbirşeyleri düzelir.

 2. SerdenGectim
  Üye

  Cevap: kardeşim hep karşı geliyor bana ne yapmalıyım


  Reklam


  Kardeşin kaç yaşında ?

 3. sevim yalçın
  Sürgün dünya....
  18 yaşında....

 4. SerdenGectim
  Üye
  Sende 19 yaşındasın :D ..

 5. sevim yalçın
  Sürgün dünya....
  yo 20 ye yeni girdim

 6. SerdenGectim
  Üye
  Kızkardeşindir heralde ama sen üstüne gitme , elbet düzelir .. Eğer üstüne gidersen ya da konuşmazsan daha da kötüye gidebilir ,,


  Rasulullah (s.a.v) Efendimiz buyurmuştur ki:

  “Mümin, başkalarıyla güzel geçinen ve kendisiyle güzel geçinilen kimsedir. Başkaları ile iyi geçinmeyen ve kendisiyle muhabbet edilip dostluk kurulamayan kimsede hayır yoktur.”

  Rasulullah (s.a.v), Enes’e hitâben şöyle buyurmuştur:

  “Yavrucuğum! Kalbinde hiç kimseye kin ve hased bulundurmadan sabahlayıp akşamlamaya gücün yetiyorsa yap!” Rasulullah (s.a.v), sonra şöyle devam etti:

  “Oğulcağızım! Bu benim sünnetimdir. Benim sünnetimi ihya eden beni memnun edip ihya etmiş, beni ihya eden de benimle birlikte cennete

  girer.”553

  “Kıyamet günü, müminin mizanında güzel ahlaktan daha ağır gelen hiçbir şey yoktur. Şüphesiz güzel ahlak sahibi, güzel ahlakı sayesinde, devamlı nafile oruç ve namazla meşgul olan kimselerin derecesine ulaşır.”554

  Allah dostları, Rasulullah (a.s) Efendimizin ahlak ve sünnetini en güzel şekilde ihya etmişlerdir. Çünkü onlar, Efendimizin teşvik ve tavsiye ettiği bütün amellere güzelce uymuşlar ve böylece seyr u sülûklerinin sonuna geldiklerinde, bunun meyvesini toplamışlardır. Bu meyve Efendimiz’in (s.a.v) yüce ahlakıyla ahlaklanmaktır.

  Güzel ahlak insanda, ancak nefsin manevi kirlerden temizlenmesinden sonra oluşur. Buna nefsin tezkiye edilmesi denir. Nefsin tezkiyesi, şeriatın edep ve ahkamına uymakla gerçekleşir. Bunun en kolay ve en faydalı yolu, salih insanlarla dost olmaktır. Salih insan, bütün güzel ahlakları vücudunun bir parçası hâline getirmiştir. Nefsini terbiye etmiştir. Bunların içinde kamil mürşitler bu terbiye ve temizliği başka insanlara kazandırmakla görevlidir. Bunun için ilahi izin ve destek sahibidir. Onların terbiye halkasına girenler onlardaki bu güzel ahlaktan kolayca nasiplenirler.


  Arifler der ki: Teala’ya en yakın kullar, halkın hak ve hukukunu en iyi koruyan kimselerdir. Bir kimse Yüce ’a ne kadar yakınsa, kullara da o kadar yakın ve faydalı olur. Büyük arif İmam Sühreverdî bu hâli elde eden dostlarını şöyle anlatır:  “Kula her zaman Mevlasının rızasını gözetmesi, her istediğini nefsi için değil, Yüce Mevlası için istemesi gerekir. Bir kimseye arkadaş olduğu zaman, arkadaşlığı u Teala için seçmeli, kendisiyle adına arkadaş olunca da, onun yakınlığını artıracak her şeyde kendisine yardımcı olmalıdır.

  İlahî edep ve hakları tam olarak yerine getiren herkese Teala, nefsini tanımaya ve onun ayıplarını görmeye özel bir ilim verir. Kendisine güzel ahlak ve edepleri tanıtır. Onu, basiretle hakları eda etmeye muvaffak kılar ve kendisini bütün bu hususlarda derin bir anlayış sahibi yapar. u Teala’nın ve halkın haklarına ait hususlarda hiç bir şey ondan gizli kalmaz

 7. sevim yalçın
  Sürgün dünya....
  allah c.c sizden razı olsun.inşallah kardeşim le birdaha dargın kalmayız bunun için uğraşacağım.ama hayat hep öyle günlük gülistanlık değil bu sorunlarında bir imtihan olduğunu düşünerek davranmayı nasip etsin cümlemize.AMİN..

+ Yorum Gönder