Konusunu Oylayın.: Dişler arası güsul yardım

5 üzerinden 4.50 | Toplam : 6 kişi
Dişler arası güsul yardım
 1. 17.Şubat.2011, 00:49
  1
  erty1987
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 17.Şubat.2011
  Üye No: 84545
  Mesaj Sayısı: 16
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 40

  Dişler arası gusül yardım?


  Dişler arası gusül yardım? Mumsema arkadaşlar benim vesvese takıntım var bir sorum olcak bu dişler arasında kalan yemekler yani ağaza yemekten başka bir şey girmez bunlarda su geçirir diye biliyorum ama gusül abdesine mani olurmu hanefi meshebindenim bir sürü görüş okudum kafam karıştı.


  ALLAH rızası için bilenler bi yardımcı olsun çok sıkıntıdayım


 2. 17.Şubat.2011, 00:49
  1
  erty1987 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye  arkadaşlar benim vesvese takıntım var bir sorum olcak bu dişler arasında kalan yemekler yani ağaza yemekten başka bir şey girmez bunlarda su geçirir diye biliyorum ama gusül abdesine mani olurmu hanefi meshebindenim bir sürü görüş okudum kafam karıştı.


  ALLAH rızası için bilenler bi yardımcı olsun çok sıkıntıdayım

 3. 17.Şubat.2011, 01:48
  2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,647
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 227
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Cevap: Dişler arası güsul yardım
  Gusle ve abdeste mani olanlar

  Sual: Gusle ve abdeste mani olan ve olmayan durumlar nelerdir?
  CEVAP
  Maddeler halinde bildirelim:
  1- Burundaki kuru kir altına vedişlerin arasında ve diş çukurunda bulunan yemek artıklarının altına su geçmezse, altı yıkanmazsa gusül caiz olmaz.

  2- Deriye yapışmış, hamur, mum, sakız, katı yağ, balık pulu, çiğnenmiş ekmek oje gibi su geçirmeyen şeylerin altını yıkamak farzdır.

  3- Guslettikten sonra, bir yerinde zamk gibi su geçirmeyen bir madde gören, kaldırıp altını yıkasa yeterlidir. Yeniden gusletmeye gerek yoktur, Maliki’de de böyledir.

  4- Kadınların taktıkları spiral gusle mani değildir.

  5- Başa saç ektirmek gusle mani değildir. Altındaki deriyi yıkamak yeterlidir.

  6- Dövme yaptırmak günahtır. Ancak gusle, abdeste mani değildir; çünkü dövme deri altından yapılmaktadır. Deri üstünden yapılsa ve çıkmayan bir boya olsa, altına su geçmezse, zamanla vücut onu atar. Onun için zamanla atan boya sürülmez. Peki çıkmayan yağlı boya yapılsa ne olur? Çıkmadığı için zaruret olur ve yine gusle mani olmaz. Yani dövme kesinlikle gusle mani değildir.

  7- Küpe deliğinde, küpe yoksa ve delik açıksa kulağı ıslatırken, biraz ovunca delik ıslanırsa, yetişir, iplik takmak gerekmez. Küpe deliği kapanmışsa, kapandığı için mahzuru olmaz, deliği açmak gerekmez.

  8- Kına, mürekkep gibi boyalar gusle ve abdeste mani olmaz; çünkü altına su geçirir. Fakat yağlı boya, oje, zamk gibi şeyler altına su geçirmediği için gusle ve abdeste manidir.

  9- Saç boyaları kına gibidir, altına su geçirir ve gusle mani olmaz.

  10- Sıvı yağların altına su geçer. Yağın rengi kalsa da mahzuru yoktur. Gusle, abdeste mani değildir. Ancak katı yağların altına su geçmez.

  Katran
  Sual:
  Sigaranın dişlerde bıraktığı katran gusle mâni midir?
  CEVAP
  Sigaranın diş diplerinde meydana getirdiği katran, sıvı yağlara dâhildir. Gusle mâni değildir. Yıkanınca boyası kalırsa, kına gibidir, yine gusle mâni değildir.

  Eldeki zamk
  Sual:
  Ele bulaşan zamk, abdeste ve gusle mani olur mu?
  CEVAP
  Kolayca çıkan kısmı temizlenir. Zaruret olduğu için, kalanlar, abdeste ve gusle mani olmaz.

  Sünnet derisi
  Sual:
  Sünnet olmamış kimsenin, gusülde sünnet derisinin altını, yıkaması farz mıdır?
  CEVAP
  Gusülde, sünnet derisinin altını yıkamak farz değil, müstehabdır. (S. Ebediyye)

  Lens
  Sual:
  Göze lens takmak abdeste ve gusle mani midir?
  CEVAP
  Gözün içi abdestte ve gusülde yıkanmaz. Bunun için lens gusle ve abdeste mani değildir. Yani abdest alırken ve guslederken lensleri çıkarmak gerekmez.

  Siğil
  Sual:
  Ellerimde siğil var. Bunun için ilaç kullanıyorum; fakat ilaç, tıpkı yapıştırıcı 404 gibi. Altına su da geçirmiyor. Gusül ve namaz abdesti için bir mahzuru var mı?
  CEVAP
  İlaç temizlenince çıkmıyorsa, 404 gibiyse, yani çıkmasına imkan yoksa zararı olmaz, mahzuru yoktur. Özürlü olmadan abdest alıp namaz kılarsınız.

  Çapak
  Sual:
  Japon yapıştırıcı, oje, dişlerdeki tartar, sedef hastalığının kabuğu ve çapak, abdeste ve gusle mani olur mu?
  CEVAP
  Bunlardan oje mani olur, çıkarıp altını yıkamak gerekir. Dişlerdeki tartar, kendiliğinden hâsıl olup, kolayca çıkarabilecek bir ilaç da olmadığı için, abdeste ve gusle mani olmaz.

  Sedef hastalığının kabuğu ve çapak da, kendiliğinden hâsıl olmaktaysa da, tahriş etmeden, bunlar çıkarılabildiği kadar çıkarılır. Kalan kısımları abdeste ve gusle mani olmaz. Japon yapıştırıcı ve yağlı boya gibi maddelerse, kolayca çıkarılamaz. Çıkarmak için deriyi kazımak da gerekmez. Deriyi tahriş etmeden, çıkarılabildiği kadar çıkarılır, kalan kısmı abdeste ve gusle mani olmaz.

  Zeytinyağı
  Sual:
  Saça sürülen zeytinyağı abdeste mani olur mu?
  CEVAP
  Sıvı yağlar meshe mani olmaz.

  Jöle
  Sual:
  Saça sürülen jöle abdeste ve gusle mani midir?
  CEVAP
  Sürülen şeyin altına su geçirmezse abdest ve gusül olmaz, geçirirse hiç mahzuru olmaz. Jölenin su geçirdiği söyleniyor.

  Tırnak arasındaki kir
  Sual:
  Tırnak arasındaki kir, pislik abdeste, gusle mani olur mu?
  CEVAP
  Abdeste de, gusle de mani olmaz, içine su geçer.

  Saç boyası
  Sual:
  Sürmeler, rimeller, saç boyaları abdeste, gusle mani midir?
  CEVAP
  Hayır, mani değildir. Altına su geçirir.

  Krem
  Sual:
  Yüze krem sürdükten sonra altına su geçip geçmeme durumu nasıl olur, abdeste mani olur mu?
  CEVAP
  Eğer krem yoğurt gibi kalın sürülürse, altına su geçirmez. Tereyağ da böyle. Fakat iyice deriye yedirilip katı kısım kalmazsa altına su geçer, abdeste mani olmaz. Yani zeytinyağı gibi olursa abdeste mani olmaz.

  Seçim boyası
  Sual:
  Seçimlerde oy kullandıktan sonra ele sürülen boya, abdeste ve gusle mani midir?
  CEVAP
  Seçim boyası, abdeste ve gusle mani değildir.

  Mürekkep
  Sual:
  Mürekkep abdeste ve namaza mani mi?
  CEVAP
  Mani değildir. Kına, mürekkep gibi altına su geçiren boyalar gusle ve abdeste mani değildir. Oje ve yağlı boyalar, altına su geçirmediği için gusle ve abdeste manidir.

  Diş taşları
  Sual: Dişler arasındaki diş taşlarının abdeste bir zararı var mı?
  CEVAP
  Zararı olmaz, çünkü kendi elimizde değil ve kolayca da çıkaran bir ilaç yoktur.

  Gusülde küpeyi çıkarmak
  Sual:
  Gusülde annem, su ulaşmaz diye küpesini çıkarıyor, teyzem de küpe takmazken gusülde küpe takıyor? Hangisinin guslü oluyor?
  CEVAP
  İkisinin de guslü olur. Önemli olan kulak deliğine suyun ulaşmasıdır. Küpesiz olunca ıslak elle hafifçe dokunmakla su girer; küpe takmak gerekmez. Küpeli ise ve küpe çok sıkı ise hafif oynatmak yeter.

  Oje gusle ve abdeste manidir
  Sual:
  (Tırnaklar, saçlar ve dişler ayrı birer uzuv olmadığı için, buraları abdestte ve gusülde yıkamak gerekmez. Bu bakımdan oje, abdeste ve gusle mani olmaz) diyen reformcuya nasıl cevap verilebilir?
  CEVAP
  Tırnak uzvun tamamı değilse, parmak da uzvun tamamı değil, uzuvdan bir parçadır. Eli yıkayıp parmağı yıkamayınca abdest ve gusül olmaz. Bir uzvun tamamını yıkamak şarttır. Fıkıh kitaplarında deniyor ki:
  İğne ucu kadar kuru bir yer kalsa veya tırnağının altına giren çamur orada kurusa, abdesti sahih olmaz. (Hindiyye)

  Cünübün bedeninde, guslederken iğne ucu miktarında su değmedik yer kalsa, cünüplüğü gitmez, çünkü bütün bedene suyu ulaştırmak farzdır. (Halebi-yi sagir)

  Gusülde, ağzının ve burnunun içini ve tepeden tırnağa kadar bütün bedenini, hiçbir kıl dibi kuru kalmamak üzere, güzelce yıkamak farzdır. (Nimet-i İslam)

  Guslün farzının üçüncüsü, tepeden tırnağa kadar, bütün bedeni üzerinde, mum, hamur, göz çapağı gibi, altına suyun geçmesine mani bir şey bırakmamak üzere, bir kere yıkamaktır. (Nimet-i İslam)

  Diş çukurundaki yemek artıkları sert olup, altına su geçmezse, gusül sahih olmaz. (Merakıl-felah, Tahtavi, Feth-ul-kadir, Halebi-yi kebir, Mecmua-i Zühdiyye)

  Guslün farzı üçtür. Bunlar, ağza ve buruna su vermek ve vücudun tamamını yıkamaktır. Vücutta bir kıl dibi kuru kalmamalı, kalırsa cünüplükten kurtulamaz. (Tergib-üs-salat)

  Yıkaması farz olan yerde, iğne ucu kadar ıslanmamış yer kalırsa, abdest sahih olmaz. (İ. Ahlakı)

  Görüldüğü gibi, vücudun bir yerinde iğne ucu kadar ıslanmadık kuru yer kalsa gusül sahih olmuyor. Elin parçası olan tırnakları ve ağzın parçası olan dişleri de, gusülde yıkamak farzdır.

  İğne ucu kadar kuru yer, kasten bırakılırsa gusle manidir, fakat farkında olmadan, avuç içi kadar da kuru yer kalsa yine gusle mani olmaz. Acaba kuru yer kaldı mı diye vesvese etmek, tekrar tekrar yıkamak günah olur.

  Nasır ilacı
  Sual: Nasır için verilen bir ilaç, oje gibi tabaka meydana getiriyor. Abdeste mani olur mu?
  CEVAP
  Altına su geçirmeyenler abdeste mani olur. Ancak salih ve uzman bir doktor, (Bu hastalığa bundan başka etkili bir ilaç yoktur) derse, o zaman abdest alırken çıkarmak gerekmez. Üstüne mesh edilir.
 4. 17.Şubat.2011, 01:48
  2
  Silent and lonely rains  Gusle ve abdeste mani olanlar

  Sual: Gusle ve abdeste mani olan ve olmayan durumlar nelerdir?
  CEVAP
  Maddeler halinde bildirelim:
  1- Burundaki kuru kir altına vedişlerin arasında ve diş çukurunda bulunan yemek artıklarının altına su geçmezse, altı yıkanmazsa gusül caiz olmaz.

  2- Deriye yapışmış, hamur, mum, sakız, katı yağ, balık pulu, çiğnenmiş ekmek oje gibi su geçirmeyen şeylerin altını yıkamak farzdır.

  3- Guslettikten sonra, bir yerinde zamk gibi su geçirmeyen bir madde gören, kaldırıp altını yıkasa yeterlidir. Yeniden gusletmeye gerek yoktur, Maliki’de de böyledir.

  4- Kadınların taktıkları spiral gusle mani değildir.

  5- Başa saç ektirmek gusle mani değildir. Altındaki deriyi yıkamak yeterlidir.

  6- Dövme yaptırmak günahtır. Ancak gusle, abdeste mani değildir; çünkü dövme deri altından yapılmaktadır. Deri üstünden yapılsa ve çıkmayan bir boya olsa, altına su geçmezse, zamanla vücut onu atar. Onun için zamanla atan boya sürülmez. Peki çıkmayan yağlı boya yapılsa ne olur? Çıkmadığı için zaruret olur ve yine gusle mani olmaz. Yani dövme kesinlikle gusle mani değildir.

  7- Küpe deliğinde, küpe yoksa ve delik açıksa kulağı ıslatırken, biraz ovunca delik ıslanırsa, yetişir, iplik takmak gerekmez. Küpe deliği kapanmışsa, kapandığı için mahzuru olmaz, deliği açmak gerekmez.

  8- Kına, mürekkep gibi boyalar gusle ve abdeste mani olmaz; çünkü altına su geçirir. Fakat yağlı boya, oje, zamk gibi şeyler altına su geçirmediği için gusle ve abdeste manidir.

  9- Saç boyaları kına gibidir, altına su geçirir ve gusle mani olmaz.

  10- Sıvı yağların altına su geçer. Yağın rengi kalsa da mahzuru yoktur. Gusle, abdeste mani değildir. Ancak katı yağların altına su geçmez.

  Katran
  Sual:
  Sigaranın dişlerde bıraktığı katran gusle mâni midir?
  CEVAP
  Sigaranın diş diplerinde meydana getirdiği katran, sıvı yağlara dâhildir. Gusle mâni değildir. Yıkanınca boyası kalırsa, kına gibidir, yine gusle mâni değildir.

  Eldeki zamk
  Sual:
  Ele bulaşan zamk, abdeste ve gusle mani olur mu?
  CEVAP
  Kolayca çıkan kısmı temizlenir. Zaruret olduğu için, kalanlar, abdeste ve gusle mani olmaz.

  Sünnet derisi
  Sual:
  Sünnet olmamış kimsenin, gusülde sünnet derisinin altını, yıkaması farz mıdır?
  CEVAP
  Gusülde, sünnet derisinin altını yıkamak farz değil, müstehabdır. (S. Ebediyye)

  Lens
  Sual:
  Göze lens takmak abdeste ve gusle mani midir?
  CEVAP
  Gözün içi abdestte ve gusülde yıkanmaz. Bunun için lens gusle ve abdeste mani değildir. Yani abdest alırken ve guslederken lensleri çıkarmak gerekmez.

  Siğil
  Sual:
  Ellerimde siğil var. Bunun için ilaç kullanıyorum; fakat ilaç, tıpkı yapıştırıcı 404 gibi. Altına su da geçirmiyor. Gusül ve namaz abdesti için bir mahzuru var mı?
  CEVAP
  İlaç temizlenince çıkmıyorsa, 404 gibiyse, yani çıkmasına imkan yoksa zararı olmaz, mahzuru yoktur. Özürlü olmadan abdest alıp namaz kılarsınız.

  Çapak
  Sual:
  Japon yapıştırıcı, oje, dişlerdeki tartar, sedef hastalığının kabuğu ve çapak, abdeste ve gusle mani olur mu?
  CEVAP
  Bunlardan oje mani olur, çıkarıp altını yıkamak gerekir. Dişlerdeki tartar, kendiliğinden hâsıl olup, kolayca çıkarabilecek bir ilaç da olmadığı için, abdeste ve gusle mani olmaz.

  Sedef hastalığının kabuğu ve çapak da, kendiliğinden hâsıl olmaktaysa da, tahriş etmeden, bunlar çıkarılabildiği kadar çıkarılır. Kalan kısımları abdeste ve gusle mani olmaz. Japon yapıştırıcı ve yağlı boya gibi maddelerse, kolayca çıkarılamaz. Çıkarmak için deriyi kazımak da gerekmez. Deriyi tahriş etmeden, çıkarılabildiği kadar çıkarılır, kalan kısmı abdeste ve gusle mani olmaz.

  Zeytinyağı
  Sual:
  Saça sürülen zeytinyağı abdeste mani olur mu?
  CEVAP
  Sıvı yağlar meshe mani olmaz.

  Jöle
  Sual:
  Saça sürülen jöle abdeste ve gusle mani midir?
  CEVAP
  Sürülen şeyin altına su geçirmezse abdest ve gusül olmaz, geçirirse hiç mahzuru olmaz. Jölenin su geçirdiği söyleniyor.

  Tırnak arasındaki kir
  Sual:
  Tırnak arasındaki kir, pislik abdeste, gusle mani olur mu?
  CEVAP
  Abdeste de, gusle de mani olmaz, içine su geçer.

  Saç boyası
  Sual:
  Sürmeler, rimeller, saç boyaları abdeste, gusle mani midir?
  CEVAP
  Hayır, mani değildir. Altına su geçirir.

  Krem
  Sual:
  Yüze krem sürdükten sonra altına su geçip geçmeme durumu nasıl olur, abdeste mani olur mu?
  CEVAP
  Eğer krem yoğurt gibi kalın sürülürse, altına su geçirmez. Tereyağ da böyle. Fakat iyice deriye yedirilip katı kısım kalmazsa altına su geçer, abdeste mani olmaz. Yani zeytinyağı gibi olursa abdeste mani olmaz.

  Seçim boyası
  Sual:
  Seçimlerde oy kullandıktan sonra ele sürülen boya, abdeste ve gusle mani midir?
  CEVAP
  Seçim boyası, abdeste ve gusle mani değildir.

  Mürekkep
  Sual:
  Mürekkep abdeste ve namaza mani mi?
  CEVAP
  Mani değildir. Kına, mürekkep gibi altına su geçiren boyalar gusle ve abdeste mani değildir. Oje ve yağlı boyalar, altına su geçirmediği için gusle ve abdeste manidir.

  Diş taşları
  Sual: Dişler arasındaki diş taşlarının abdeste bir zararı var mı?
  CEVAP
  Zararı olmaz, çünkü kendi elimizde değil ve kolayca da çıkaran bir ilaç yoktur.

  Gusülde küpeyi çıkarmak
  Sual:
  Gusülde annem, su ulaşmaz diye küpesini çıkarıyor, teyzem de küpe takmazken gusülde küpe takıyor? Hangisinin guslü oluyor?
  CEVAP
  İkisinin de guslü olur. Önemli olan kulak deliğine suyun ulaşmasıdır. Küpesiz olunca ıslak elle hafifçe dokunmakla su girer; küpe takmak gerekmez. Küpeli ise ve küpe çok sıkı ise hafif oynatmak yeter.

  Oje gusle ve abdeste manidir
  Sual:
  (Tırnaklar, saçlar ve dişler ayrı birer uzuv olmadığı için, buraları abdestte ve gusülde yıkamak gerekmez. Bu bakımdan oje, abdeste ve gusle mani olmaz) diyen reformcuya nasıl cevap verilebilir?
  CEVAP
  Tırnak uzvun tamamı değilse, parmak da uzvun tamamı değil, uzuvdan bir parçadır. Eli yıkayıp parmağı yıkamayınca abdest ve gusül olmaz. Bir uzvun tamamını yıkamak şarttır. Fıkıh kitaplarında deniyor ki:
  İğne ucu kadar kuru bir yer kalsa veya tırnağının altına giren çamur orada kurusa, abdesti sahih olmaz. (Hindiyye)

  Cünübün bedeninde, guslederken iğne ucu miktarında su değmedik yer kalsa, cünüplüğü gitmez, çünkü bütün bedene suyu ulaştırmak farzdır. (Halebi-yi sagir)

  Gusülde, ağzının ve burnunun içini ve tepeden tırnağa kadar bütün bedenini, hiçbir kıl dibi kuru kalmamak üzere, güzelce yıkamak farzdır. (Nimet-i İslam)

  Guslün farzının üçüncüsü, tepeden tırnağa kadar, bütün bedeni üzerinde, mum, hamur, göz çapağı gibi, altına suyun geçmesine mani bir şey bırakmamak üzere, bir kere yıkamaktır. (Nimet-i İslam)

  Diş çukurundaki yemek artıkları sert olup, altına su geçmezse, gusül sahih olmaz. (Merakıl-felah, Tahtavi, Feth-ul-kadir, Halebi-yi kebir, Mecmua-i Zühdiyye)

  Guslün farzı üçtür. Bunlar, ağza ve buruna su vermek ve vücudun tamamını yıkamaktır. Vücutta bir kıl dibi kuru kalmamalı, kalırsa cünüplükten kurtulamaz. (Tergib-üs-salat)

  Yıkaması farz olan yerde, iğne ucu kadar ıslanmamış yer kalırsa, abdest sahih olmaz. (İ. Ahlakı)

  Görüldüğü gibi, vücudun bir yerinde iğne ucu kadar ıslanmadık kuru yer kalsa gusül sahih olmuyor. Elin parçası olan tırnakları ve ağzın parçası olan dişleri de, gusülde yıkamak farzdır.

  İğne ucu kadar kuru yer, kasten bırakılırsa gusle manidir, fakat farkında olmadan, avuç içi kadar da kuru yer kalsa yine gusle mani olmaz. Acaba kuru yer kaldı mı diye vesvese etmek, tekrar tekrar yıkamak günah olur.

  Nasır ilacı
  Sual: Nasır için verilen bir ilaç, oje gibi tabaka meydana getiriyor. Abdeste mani olur mu?
  CEVAP
  Altına su geçirmeyenler abdeste mani olur. Ancak salih ve uzman bir doktor, (Bu hastalığa bundan başka etkili bir ilaç yoktur) derse, o zaman abdest alırken çıkarmak gerekmez. Üstüne mesh edilir. 5. 17.Şubat.2011, 01:55
  3
  erty1987
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 17.Şubat.2011
  Üye No: 84545
  Mesaj Sayısı: 16
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 40

  Cevap: Dişler arası güsul yardım

  ya benim anlamdığım dişin arasındaki artığın su geçip geçmediğini nasıl anlıyacaz. Çıldırmak üzereyim lütfen yardım


 6. 17.Şubat.2011, 01:55
  3
  erty1987 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  ya benim anlamdığım dişin arasındaki artığın su geçip geçmediğini nasıl anlıyacaz. Çıldırmak üzereyim lütfen yardım

 7. 17.Şubat.2011, 02:12
  4
  hbevci
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 28.Mart.2010
  Üye No: 74674
  Mesaj Sayısı: 629
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 7
  Yaş: 34
  Bulunduğu yer: izmir

  Cevap: Dişler arası güsul yardım

  kardeşim sen ağzını güzelce 3 kere çalkala,gerisini düşünmene bile gerek yok su gitmesi gereken yere gider.
  çokmu için rahat etsin istiyorsun gusülden önce dişlerini fırçala.
  vesveseden kurtulmalısın!sen şuan vesvese yapıyorsun.şeytan dini zorlaştırmaya çalışıyor.sıkma canını...


 8. 17.Şubat.2011, 02:12
  4
  hbevci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye
  kardeşim sen ağzını güzelce 3 kere çalkala,gerisini düşünmene bile gerek yok su gitmesi gereken yere gider.
  çokmu için rahat etsin istiyorsun gusülden önce dişlerini fırçala.
  vesveseden kurtulmalısın!sen şuan vesvese yapıyorsun.şeytan dini zorlaştırmaya çalışıyor.sıkma canını...

 9. 17.Şubat.2011, 02:15
  5
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,647
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 227
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Cevap: Dişler arası güsul yardım

  Alıntı
  ya benim anlamdığım dişin arasındaki artığın su geçip geçmediğini nasıl anlıyacaz. Çıldırmak üzereyim lütfen yardım
  Kardeşim gusulden önce birşeyler yediğini düşünürsek
  henüz kuruyup sertleşmediği için çalkalayınca çıkacaktır
  fakat diş çukurunda daha önceden kalan artıklar kuruyup sertleşebilir
  bunu zaten hissedersin dişlerinin arasında dolguluk yaparak rahatsızlık verir
  Bunu önlemek için gusül öncesi dişlerini bir fırça yada kürdan yardımıyla
  temizleyebilirsin,kürdanın ve fırçanın ulaşamadığı diş aralarını diş ipiyle
  temizleyebilirsin sorunun giderilmiş olur.
  bu tedbirlere rağmen hala şüphede kalıyorsan bu vesvesedir
  vesvesede şeytandandır aldırış etmemelisin...
  selam ve dua ile...


 10. 17.Şubat.2011, 02:15
  5
  Silent and lonely rains
  Alıntı
  ya benim anlamdığım dişin arasındaki artığın su geçip geçmediğini nasıl anlıyacaz. Çıldırmak üzereyim lütfen yardım
  Kardeşim gusulden önce birşeyler yediğini düşünürsek
  henüz kuruyup sertleşmediği için çalkalayınca çıkacaktır
  fakat diş çukurunda daha önceden kalan artıklar kuruyup sertleşebilir
  bunu zaten hissedersin dişlerinin arasında dolguluk yaparak rahatsızlık verir
  Bunu önlemek için gusül öncesi dişlerini bir fırça yada kürdan yardımıyla
  temizleyebilirsin,kürdanın ve fırçanın ulaşamadığı diş aralarını diş ipiyle
  temizleyebilirsin sorunun giderilmiş olur.
  bu tedbirlere rağmen hala şüphede kalıyorsan bu vesvesedir
  vesvesede şeytandandır aldırış etmemelisin...
  selam ve dua ile...

 11. 17.Şubat.2011, 02:19
  6
  erty1987
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 17.Şubat.2011
  Üye No: 84545
  Mesaj Sayısı: 16
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 40

  Cevap: Dişler arası güsul yardım

  vallahi dediklerinizi aynen yapıyorum ama bazen dişlerimi fırçalayamıyorum o zamanda bu vesvese geliyor birde birinci cevapta öyle diyince aklım karıştı eskiden bütün dişlerimi banyodan önce iple temizleme vesvesesine kapılmıştım o yüzden tekrar dönmek istemiyorum bide bu konuda obsesyonla ilgili piskolojik ilaç lıyorum yani anlıyacanız her şey kafama takıntı oluyor.


 12. 17.Şubat.2011, 02:19
  6
  erty1987 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  vallahi dediklerinizi aynen yapıyorum ama bazen dişlerimi fırçalayamıyorum o zamanda bu vesvese geliyor birde birinci cevapta öyle diyince aklım karıştı eskiden bütün dişlerimi banyodan önce iple temizleme vesvesesine kapılmıştım o yüzden tekrar dönmek istemiyorum bide bu konuda obsesyonla ilgili piskolojik ilaç lıyorum yani anlıyacanız her şey kafama takıntı oluyor.

 13. 17.Şubat.2011, 02:26
  7
  hbevci
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 28.Mart.2010
  Üye No: 74674
  Mesaj Sayısı: 629
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 7
  Yaş: 34
  Bulunduğu yer: izmir

  Cevap: Dişler arası güsul yardım

  canım kardeşim şunu iyi bilki şeytan,kişiyi bezdirmek için eliinden geleni yapar.sen bunun oyununa gelme.kendini biras rahat bırak.
  yapman gerekn sadece dini vecibe senden ne istiyorsa onu yerine getir sonra arkana birdaha bakma.
  örnek(gusülde ağzı 3 kere yıkamak,bunu yap ve geriye dönme)


 14. 17.Şubat.2011, 02:26
  7
  hbevci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye
  canım kardeşim şunu iyi bilki şeytan,kişiyi bezdirmek için eliinden geleni yapar.sen bunun oyununa gelme.kendini biras rahat bırak.
  yapman gerekn sadece dini vecibe senden ne istiyorsa onu yerine getir sonra arkana birdaha bakma.
  örnek(gusülde ağzı 3 kere yıkamak,bunu yap ve geriye dönme)

 15. 17.Şubat.2011, 02:28
  8
  erty1987
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 17.Şubat.2011
  Üye No: 84545
  Mesaj Sayısı: 16
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 40

  Cevap: Dişler arası güsul yardım

  ALLAH razı olsun vallahi içimi rahatlattınız çok sağolun


 16. 17.Şubat.2011, 02:28
  8
  erty1987 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  ALLAH razı olsun vallahi içimi rahatlattınız çok sağolun

 17. 20.Mayıs.2011, 09:41
  9
  readerson
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Mayıs.2011
  Üye No: 87453
  Mesaj Sayısı: 1
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Gusülden önce diş fırçalamak

  Değerli Arkadaşım,
  Bundan 3 sene önce bende aynı soruyu ilmine güvendiğim bir hocaya sordum.
  gusülden önce dişleri fırçalamak şartmı dedim.

  Bana verdiği cevap.
  Dişlerin gusül edilmesi gerektiğini,
  Topraktan imal edilen hertürlü yiyecek altına su geçirir.
  bu Dişlerini muntazam olarak sürekli temizleyenler için
  ancak yinede fırçalamak en iyisidir.
  Eğer zorda kalırsan (misafirlikte veya yolculukta) ağzını iyicene ovalayarak yıkaman yeterli olur.

  Ancak hiç dişlerini fırçalamayan veya ayda bir fırçalayan için bu geçerli olurmu bilmem.

  Doğrusunu Allah Bilir
  Allah Doğru yoldan ayırmasın


 18. 20.Mayıs.2011, 09:41
  9
  readerson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Değerli Arkadaşım,
  Bundan 3 sene önce bende aynı soruyu ilmine güvendiğim bir hocaya sordum.
  gusülden önce dişleri fırçalamak şartmı dedim.

  Bana verdiği cevap.
  Dişlerin gusül edilmesi gerektiğini,
  Topraktan imal edilen hertürlü yiyecek altına su geçirir.
  bu Dişlerini muntazam olarak sürekli temizleyenler için
  ancak yinede fırçalamak en iyisidir.
  Eğer zorda kalırsan (misafirlikte veya yolculukta) ağzını iyicene ovalayarak yıkaman yeterli olur.

  Ancak hiç dişlerini fırçalamayan veya ayda bir fırçalayan için bu geçerli olurmu bilmem.

  Doğrusunu Allah Bilir
  Allah Doğru yoldan ayırmasın

 19. 24.Mart.2015, 13:23
  10
  Misafir

  Cevap: Dişler arası güsul yardım

  Ayni şey benim de başıma geldi tam gusül edecekken disimin arasında ki kalıntıyı çıkarmaya çalıştım hepsini çıkartamadım

  Birazda acele ettim
  Duş tan sonra çıkardım

  Gusül geçerli midir selam ve dua ile


 20. 24.Mart.2015, 13:23
  10
  musabTfkgüney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  musabTfkgüney
  Misafir
  Ayni şey benim de başıma geldi tam gusül edecekken disimin arasında ki kalıntıyı çıkarmaya çalıştım hepsini çıkartamadım

  Birazda acele ettim
  Duş tan sonra çıkardım

  Gusül geçerli midir selam ve dua ile

 21. 02.Kasım.2016, 18:54
  11
  Misafir

  Yorum: Dişler arası güsul yardım

  Selamınaleyküm ben gusül aldım, gusül almadan önce dişimi fırçalamıştım ama en arkadaki üst dişlerimin ikisindede sertlik hissettim gusle manimidir.

  Hocam ben gusüle abdesti aldım çıktıktan sonra dişimin arasında kıl gördüm gusüle mani midir


 22. 02.Kasım.2016, 18:54
  11
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Selamınaleyküm ben gusül aldım, gusül almadan önce dişimi fırçalamıştım ama en arkadaki üst dişlerimin ikisindede sertlik hissettim gusle manimidir.

  Hocam ben gusüle abdesti aldım çıktıktan sonra dişimin arasında kıl gördüm gusüle mani midir

 23. 02.Kasım.2016, 20:06
  12
  emre
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 29.Mayıs.2007
  Üye No: 845
  Mesaj Sayısı: 288
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 4

  Yorum: Dişler arası güsul yardım

  Mani değildir. Rahat edecekseniz ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Vucut zaten yıkandı tekrar gerekmez. Kuru yer kaldığı zaman sadece orası yıkanır.


 24. 02.Kasım.2016, 20:06
  12
  Devamlı Üye
  Mani değildir. Rahat edecekseniz ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Vucut zaten yıkandı tekrar gerekmez. Kuru yer kaldığı zaman sadece orası yıkanır.
+ Yorum Gönder
Git 12 Son