+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kainatın efendisi demek doğrumu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  Reklam

  Kainatın efendisi demek doğrumu?

  Reklam

  Kainatın efendisi demek doğrumu? Mumsema Esselamu aleykum kainatın efendisi demek doğrumu?
  Kainat = Alemler
  Efendi = Rab

  Kainatın Efendisi = Rabbul Alemin ( Subhanallah !!!)

  “Biz Beni Amir heyeti olarak Rasulullah’a gittik ve sen bizim büyüğümüzsün dedik H.z. Peygamber (s.a.v.) “Büyük olan Allah’tır” dedi biz “sen fazilet bakımından bizim en üstünümüzsün vermek bakımından bizim ileride olanımızsın” dedik peygamber “sakın fazla ileri gidip de şeytanın elçileri olmayınız.”
  Ebu Davud (Mutarrif)

  Bilmem anlatabildim mi ?

  Hz. Peygamber kainatın efendisi midir, Hz. Peygambere kainatın efendisi demek, kainatın efendisi, kainatın efendisi kimdir, kainatın efendisi sözü, kainatın efendisi sözü aşırılık mıdır, kainatın efendisi sözü ne manaya gelir, kainatın efendisi sözü şirk midir, kainatın efendisi sözünün gerçek anlamı 2. HAMMADUN
  Emekli

  Cevap: Kainatın efendisi demek doğrumu?


  Reklam


  Peygamber efendimiz bana gerektiği kadar önem atfediniz demiştir. El Hak doğrudur.

  Efendi rab demek değildir. Eğer öyle olmuş olsaydı, EFENDİ HAZRETLERİ diye bir tabir ilim adamları için kullanılamazdı. Kullanılmazdı.

  Efendi, edebe riayet eden, ahlaklı manasına kullanılır. Bu bakımdan, Peygamber Efendimize alemlere rahmet olması ve bizzat Allah'u Taala tarafından yetiştirilip, güzel Ahlak'ı tamamlamak üzere geldiğinden Alemlerin Efendisi veya kainatın efendisi demek Peygamber Efendimizi Rab ile aynı kategoride değerlendirmek manasına gelmez.

  Peygamber Efendimiz kainatın efendisidir ki; O'nu bizzat rab'bi terbiye etmiş ve tüm alemleri o'nun nurundan yaratmıştır. O yaratılmış her şeyin efendisidir. O makamı Allah'u Taala MAKAM-I MAHMUD'la da desteklemiştir.

  Eğer efendiyi gerçek manasının dışında rab manasında kullanmak gibi bir temayül içerisinde olunacaksa, efendi veya efendimiz diyemeyiz peygamber efendimize. Yok gerçek manası ile Rehber, Nur, Rahmet, Ahlak, manalarında kullanacaksak eğer, Peygamber Efendimiz yaratılmış her mahlukun efendisidir. Rab'bin habibine lutfettiğidir efendilik makamı..... Hatta O'nun mirasçıları olan ilim adamlarına da Efendi Hazretleri demekte hiç bir mahsur yoktur. Zira o mubarek islam ahlakı ve şeriatı yolunda yürüyen ve insanları da ona çağıran zatlara Efendi diye hitap etmek, Peygamber varisliğindendir. Allah cümlemizden razı olsun. Amin.

 3. rana
  Aciz Kul
  ve aleykumusselam

  Efendi Rab demek degildir kardesler emin olmadan lütfen kafalari karistircak paylasimlarda bulunmayin.


  Efendi Ne Demektir

  Osmanlı döneminde ağa, bey, paşa gibi devlet memurlarına verilen unvandır. Bu unvan, Bizanslılardan Selçuklu Türkleri'ne geçerek yerleşmiştir.

  Günümüzde de yeterli eğitim görmemiş, orta sınıf halkı için kullanılır. Bundan başka terbiyeli, saygılı anlamına da gelmektedir.

  XVIII. yüzyıldan sonra şehzadeler, Çelebi Sultan yerine Efendi olarak anılmıştır. Bu dönemde emirlere ve diğer yüksek rütbeli kişilere Efendi sıfatı ile hitap etmek adet olmuştur.

  Osmanlıların kuruluş döneminde padişahlara da Efendi deniliyordu. Bu deyim imparatorluğun yıkılışına kadar devam etmiştir. XVI. yüzyıldan sonra efendi kelimesi genellikle tahsilli kimselere bir tür rütbe anlamında kullanıldı.

  İstanbul kadısına İstanbul Efendisi, Yeniçeri katibine Yeniçeri Efendisi, Reisülküttaba Reis Efendi, padişahların ilk eşlerine Kadın Efendi, Şeyhülislama yalnızca Efendi denilmesi XVIII. yüzyılda adet olmuştur. Tanzimat'tan sonra, askerler arasında binbaşı rütbesine, siviller arasında en yüksek rütbe de olanlara Efendi unvanı uygun görülmüştür.

  Hz. Peygamber'den sonra din büyüklerine de bu deyim ile hitap etmek adet olmuş; Peygamber Efendimiz, Resulullah Efendimiz, Efendi Hazretleri gibi.

  26 Kasım 1934'te çıkan bir kanunla Efendi, Bey, Paşa gibi unvanlar kaldırılmıştır.

 4. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  Esselamu aleykum ve rahmetullah bu konuyu başka bir sitede okudum ve kopyaladım çünkü buraki kardeşlerimin yorumlarını merak ettim alemlere rahmet Peygamber efendimiz s.a.v ne övgü sözü söylesek azdır sadece buradada okunsun vede yorum yapılıp doğrular gözler önüne gelsin dedim çünkü bu sitedeki yorumlar benim ve bütün okuyanların doğruları görmesini sağlıyor ALLAH C.C razı ols kardeşlerim

 5. EarthQuake®
  Yolcu
  Aleyna aleykum selam. Konuyu açandan ve yorum yazanlardan Allah razı olsun. Efendi=Rab demek değildir, Hammadun ve rana kardeşler güzel ifade etmişler. Başka sitede de manası bilinmeden veya art niyetli bir şekilde dile getirilmiş olabilir.

 6. Misafir
  tamam kardesler turkcesini anladik, kainatin efendisi sozunun tam arapca metni nasil? ogrenin ve uyanin insaallah

 7. Misafir
  kainatın efendisi diye bir tabir kur'an'da geçmedikçe hiç kimseye atfedilemez. sahih bir kaynak mı var? sahih dediğiniz bir kaynak varsa kur'an'dan da mı daha sahih?

 8. Misafir
  Muhammedi olmuşsunuz kusura bakmayın, sizin Allah ile din ve hak ile pek bir bağınız kalmamış. Alemlerin yada kainatın efendisi konusunda samimi olun kıvırtmayın. "Kainatın efendisi " Rabbul alemin işte, yok o manada değil yok bu manada değil kıvırmayın. Davanızda samimi olun münafık olmayın

 9. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  kainatın efendisi ALLAH tır peygamberlere kainatın efendisi demek çok ama çok tehlikelidir.Dikkatli olalım

 10. mum
  Administrator
  Davanızda samimi olun münafık olmayın
  Allah seni ıslah etsin.
  Muhammedi olmuşsunuz kusura bakmayın
  Muhammediyiz evet ona canımız malımız feda
  [QUOTE][sizin Allah ile din ve hak ile pek bir bağınız kalmamış/QUOTE]
  Peygambersiz Allah ile nasıl bağ olurmuş bilmiyorum ama bu düşüncenden dolayı Allah'ın Peygamberinin yüzüne bakamayacaksın
  peygamberlere kainatın efendisi demek çok ama çok tehlikelidir
  Burda söylenen EFENDİ kelimesine ne anlam yüklüyorsunuz?

 11. Misafir
  Kainatın efendisi : Alemlerin Rabbi anlamındadır.

 12. Misafir

  Reklam


  arkadaşlar alemlerin efendisi tekdir hz.Muhammedi ilahlaştırmaya gerek yoktur biz hristiyan değiliz. Yüce Allah alemleri madem hz.muhammedin yüzü suyu hürmetine yarattı bununla ilgili ve bu kadar önemli konuyu neden kuranda bildirmedi bazı şeyleri uydurmayın kuran da olmayan bir takım şeyleri delil olarak sunmayın hadislere inanmayın demiyorum , hz.isa gelecek diyorlar bu konuda kuranda ayet gösterin diyorum saçmalıyorlar iyice nasirileştiniz delil Kuran dır. o çok güvenilir dediğiniz kişilerin bir çok hadisleri çürümüştür örnek: dünyanın bir balığın sırtında olduğu depremlerin ise balık başını salladıkça gerçekleştiği,deve idrarı vs.birçok örnek verebilirim o nedenle kesinlik sadece Kurandadır kalanı ne deseniz boş.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
kainatın efendisi ne demek,  kainatın efendisi demek,  kainatın efendisi kimdir,  kainatın efendisi demek doğru mu,  alemlerin efendisi kimdir,  kainatın efendisi demek doğrumu,  kainatın efendisi