+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şükür secdesi nasıl yapılır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  Reklam

  Şükür secdesi nasıl yapılır

  Reklam

  Şükür secdesi nasıl yapılır Mumsema Esselamu aleykum RABBİMİN verdiği büyük bir nimete şükretmek gerek nasıl şükür secdesi yaparız? Gerçi ne kadar şükretsek yetmez hamdolsun verdiği nimetlere

 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Şükür secdesi nasıl yapılır


  Reklam


  Şükür secdesi, kendisini sevindirip mutlu edicek bir haber alan ya da arzu ettiği nimete kavuşan bir insanın, Allah(c.c.)’a şükür için secde etmesi demektir. Şükür secdesi yapmak, dinimizce müstehaptır. Hz.Peygamber(s.a.s.) ve ashabı, sevinçli zamanlarında şükür secdesi yaparlardı.

  Şükür secdesi, kıbleye yönelip “Allahu Ekber” diyerek secdeye varmak, secde halinde iken, Allah(c.c.)’a hamd ve senada bulunmak, “Subhane Rabbiye’l Ala” cümlesiyle Allah(c.c.)’ı tesbih ettikten sonra, yine “Allahu Ekber” diye tekbir getirerek secdeden kalkmakla yapılmış olur.

  İnsan, Allah(c.c.)’ın lütuf ve nimetlerini dile getirip, “Elhamdulillah” diyerek, Allah(c.c.)’a hamd ve sena ederse şükretmiş olur. Ancak asıl şükür verilen nimetleri yerli yerince kullanmak, o nimetleri vereni ve nimetin değerini bilmek, ilahi bir lütuf olan o nimetten dolayı sevinç duymak, nimete karşılık olarak yapılması gerekenleri dil, beden ve kalp ile yerine getirmektir. Her bir uzvun şükrü, onu iyi ve güzel işlerde kullanmak ve günahlardan uzak tutmakla eda edilir.
  Şükreden ŞAKİR, Allah(c.c.)’a yeterli şükürde bulunamayacağının idrakiyle çok şükreden kimseye de ŞEKUR denir. Şükür, nimetin artmasına vesile olur.(İbrahim 14/7) Azab edilmeme sebebidir.(Nisa 4/147) Bir kişinin yaptığı iyiliğe karşı teşekkür etmek ahlaki bir görevdir. İyilikte bulunanı övmek ve ona dua etmek de bir teşekkürdür. İnsanlara teşekkür etmeyen Allah(c.c.)’a da şükretmemiş olur.(Ebu Davud, Edeb,12)

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Şükür secdesi nedir ve nasıl yerine getirilir?

  Bir nimete kavuşan veya bir sıkıntıdan kurtulan Müslümanın, şükrünü yerine getirmek maksadıyla Allah rızası için yaptığı secdeye ‘şükür secdesi’ denilir. Peygamber Efendimizin bir şeye sevindiğinde veya sevindirici bir haberle müjdelendiğinde Allah’a şükretmek için secde ettiği rivayet edilmiştir (Ebû Dâvud, Cihad, 174; İbn Mâce, İkâmetü’s-salât, 192).

  Şükür secdesi şöyle yapılır: Kıbleye dönerek tekbir alıp secdeye varılır, secdede iken tesbihatta bulunduktan sonra Allah’a hamd ve şükür ettikten sonra yine tekbir alarak ayağa kalkılır (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, Dâru’l-Fikr, ts. , II, 128).
 4. Misafir
  Arkadaslar konu ve cevaplar cok guzel

+ Yorum Gönder
şükür secdesi nasıl yapılır,  şükür secdesi,  şükür secdesi nasıl kılınır,  sukur secdesi,  sukur secdesi nasil yapilir,  şükür secdesi nasıl olur,  şükür secdesi nasıl yapılır diyanet