+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gece namazı ile teheccüd Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hallimsib
  Üye
  Reklam

  Gece namazı ile teheccüd

  Reklam

  Gece namazı ile teheccüd Mumsema gece namazi ve teheccüd ne zaman saat kaç civarlarinda ve nasil kilinir? yardimci olabilen var mi dir acaba?

  Allah'a emanet olun
  NOT:telefondan yazdiğim için bazi harfleri yazamiyorun hakkinizi helal edin.

 2. kanarya
  Devamlı Üye

  Cevap: gece namazi ile teheccüd


  Reklam


  teheccüd namazı nasıl kılınır? - Mumsema islam Arsivi

  Namazı Nasıl Kılınır Hangi Süreler Okunur, Kaç Rekat Kılınır ...
  ‎ -

  Teheccüd namazı nedir kaç rekat kılınır hangi rekatta hangi sure ...


  Teheccüd - Gece namazının fazileti nedir?
  ‎ -


  TEHECCÜD NAMAZI

  Arapça bir kelime olan teheccüd, hem uyumak, hem de uyanmak manalarına gelmektedir. Dinî bir kavram olarak teheccüd namazı ise, gece kılınan namaz demektir. Yatsı namazından sonra, terâvîh ve vitir namazının dışında, uyumadan veya bir süre uyuduktan sonra kalkılıp kılınan gece namazlarının tamamı için teheccüd ifadesi kullanılmaktadır.
  Hz. Peygamberin sürekli olarak devam ettiği teheccüd namazı, sevabı çok bir ibadet olup müminler için menduptur. Kur'ân-ı Kerim'de, "Gecenin bir kısmında uyanarak, sana mahsus bir nafile olmak üzere namaz kıl. (Böylece) Rabbinin, seni, övgüye değer bir makama göndereceğini umabilirsin." buyurulmaktadır (İsrâ, 17/79). Hz. Peygamber de, "Kim gece uyanır, hanımını da uyandırır ve iki rekat namaz kılarsa, Allah'ı çok zikreden erkekler ve kadınlardan yazılır." buyurmuştur (Ebû Dâvûd, Salât, 307).
  Teheccüd namazı dört veya sekiz rekat kılınabileceği gibi, iki rekat da kılınabilir. İki rekatta bir selam verilerek kılınması daha faziletlidir.

+ Yorum Gönder