+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Evde beslenen hayvan uğursuzluk getirir mi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ikbal_01
  Üye
  Reklam

  Evde beslenen hayvan uğursuzluk getirir mi ?

  Reklam

  Evde beslenen hayvan uğursuzluk getirir mi ? Mumsema selamün aleyküm bi konuda çaresiz kaldım ve sizden yardım istiyorum bizimbir muhabbet kuşumuz vardı ama kuş eve geldiğinden beri evimizde huzur yoktu bir arkadaş kuşu evden gönder dedi kuş kafeste olduğu için beddua ediyomuş bir ailede böyle huzursuzluk vardı bu kuşdan dolayı kuşu evden gönderdiler dedi kuş gerçekten kafeste durmak istemiyordu hergünde evin içinde serbest bırakırdım çok da seviyodum en son eşimle aramda çok kötü bir tartışma oldu ve kuşu annemlerin bir komşusuna verdim şimdi vicdan azabı çekiyorum acaba doğru yaptım mı diye allahım diyorum doğru şeyimi yaptım mı diye yalvarıyorum sizce...

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: yardım lütfen


  Reklam


  bizimbir muhabbet kuşumuz vardı ama kuş eve geldiğinden beri evimizde huzur yoktu bir arkadaş kuşu evden gönder dedi kuş kafeste olduğu için beddua ediyomuş bir ailede böyle huzursuzluk vardı bu kuşdan dolayı kuşu evden gönderdiler dedi kuş gerçekten kafeste durmak istemiyordu hergünde evin içinde serbest bırakırdım çok da seviyodum en son eşimle aramda çok kötü bir tartışma oldu ve kuşu annemlerin bir komşusuna verdim şimdi vicdan azabı çekiyorum acaba doğru yaptım mı diye allahım diyorum doğru şeyimi yaptım mı diye yalvarıyorum sizce...
  ve aleykumusselam ve rahmetullah aslında özgür hayvanların kafeslerde beslenmesine karşıyım onların
  en başından doğal yaşam alanları bozulmaması gerektiğini düşünüyorum.Ama muhabbet,kanarya ve birçok kuş türü evcilleştirilmişlerdir.yani ilk başta ev, kafes ortamında doğup büyüyorlar dolayısıyla dışar hayattaki tehlikelere maruz kalabiliyorlar.İslam dininde uğursuzluk diye birşey yoktur.
  Bunlar tamamen şaman batıl hurafelerdir,evde beslenen hayvanı aç,susuz ve gerekli ısı ortamı sağlayarak hakkını vererek bakıldığı sürece şikayetçi olması için bir sebep yoktur.zaten doğal ortamlarını bilmiyorlar, birde eşi olmadığı için yada önceki sahibini özlediği için huzursuz olabilir.Evinizdeki huzursuzluğun sebebini kuşa bağlamak pekte akılcı değildir.Komşunuza vermenizde iyi dışarı salsaydın
  belki ozaman başına bir işgelir diye endişe etmeniz gerekirdi.
  İçinizi ferah tutun hurafelerede kulak asmayın...
  selam ve dua ile...

  Not) Hz.Aişe (r.a)dan yapılan nakile göre
  Peygamber efendimiz (s.a.v) inde güvercin
  dengi bir kuş beslediği rivayet edilmiştir.

 3. HAMMADUN
  Emekli
  Desert rose kardeşimizden alıntıdır.

  İslam dininde uğursuzluk diye birşey yoktur.
  Ne güzel yazmış... Allah razı olsun.

  O kuş sizin kısmetinizden çıkmış, komşunuzun kısmeti olmuş. İkramda bulunduğunuz hiç bir şeyide, ikram ettiğiniz talep etmedikçe geri almak adab-ı muaşerete aykırıdır.

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  O kuş sizin kısmetinizden çıkmış, komşunuzun kısmeti olmuş. İkramda bulunduğunuz hiç bir şeyide, ikram ettiğiniz talep etmedikçe geri almak adab-ı muaşerete aykırıdır.
  geri almayı düşünmüyorsunuz dime?

 5. HAMMADUN
  Emekli
  Galiba düşünüyor hocam..... Allah sizden razı olsun. Allah cümlemizden de razı olsun. Amin.

 6. Misafir
  Köpeğim gençlik hastalıgı denilen bir hastalıga yakalandı hayvan ya iğne ile uyutulacaktı yada 1 aya kadar ölecekti bende iğne ile uyutulmaya karşı oldugum için sokak köpeklerinin yanına bıraktım başka çatrem yoktu doğru mu yaptım acaba ????

 7. arifselim
  Yönetici
  Köpeğin yeri evin içi değildir. Eğer bir avlu veya bahçe gibi bir yer varsa ve köpek beslemek güvenlik ve bekçilik gibi bir ihtiyaç için gerekiyorsa o zaman caiz olur. Yoksa evin içinde beslemek haram olur. Böyle yapmakla insanlara zarar vermemişsen bir sakıncası yoktur.

 8. Misafir
  - Arkadaşlar benim 2 tane balığı var ve cok muhabbet kuşu özendi aldım balıkları bize beddua eder mi

  - 3 - 4 gün önce civciv aldık civciv evimize alındığından beri sanki her yerde yılan varmış gibi korkuyorum bunun nedeni civcivmi

  - Muhabbet kuşu besliyorum sürekli bi aksilik çıkıyor ya ölüyor ya uçuyor üzülüyorum acaba biugursuzluk mu var

 9. arifselim
  Yönetici
  - Balıkların sana beddua etmez balıklar masum hayvanlardır

  - Bu sadece senin bir şeyden etkilendiğin için öyle hissediyor olabilirsin.

  - Bunun uğursuzlukla hiç bir ilgisi yoktur. Mutlaka etkilendiği bir şeyler vardır.

 10. Misafir
  Selamunu aleykum agam simdi damdan kus ucuruyorum evdeki butun sorunumuz ugursuzluktur diyorlar anlamamaktayım dogrumudur

 11. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Hayvanlardan uğurusuzluk anlamları çıkarılmaz ama bu işlerle meşgul olmak boş ve gereksiz şeylerdir.

  Hz. Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: "Resulullah (asm) bir güvercinin peşine düşüp onunla eğlenen bir adam görmüştü. "Bir şeytan bir şeytaneyi takip ediyor!" buyurdular." (Ebu Davud, İbn Mace)

  Bundan maksat o kişinin kendisine hiç bir faydası olmayan işlerle meşgul olması demektir. Yoksa hayvanlara şeytan oldukları anlamı yoktur.

+ Yorum Gönder