+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ehl-i kitabın cennete girmesi hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. istanbul2688
  Üye
  Reklam

  Ehl-i kitabın cennete girmesi hakkında

  Reklam

  Ehl-i kitabın cennete girmesi hakkında Mumsema Bir arkadaşımla tartıştık.

  Ben: Falan gazetede yazarlık yapan falanca "yahudi ve hristiyanlar cennete girecek" diyor. Böyle iş mi olur ?

  O: bunu biz söyleyemeyiz. Cennete girer de diyemeyiz giremez de diyemeyiz.

  Ben: İyi ama Kur'an da cehennemlik oldukları yazıyor.

  O: Allah isterse cennete sokar, biz birşey diyemeyiz.

  Ben: Kardeşim elbette Allah-u Teala istedikten sonra cennete girebilir, ancak biz zahire göre yorum yapabiliriz. Kur'an da giremeyecek diyorsa girmeyecektir. Giremeyecekler !

  Hangimiz hatalıyız ? Bunu öğrenmeliyim çünkü hatalıysam hemen tevbe edeceğim...

 2. HAMMADUN
  Emekli

  Cevap: Ehl-i kitabın cennete girmesi hakkında


  Reklam


  İkinizde haklısınız.... Hata yok.

  Yahudi ve Hristiyanlar, zamanında Peygamberlerine İman ile Müslüman olup cenneti hak edenlerdir. Onlar Rab'bi tek, Peygamberlerini de hak bildiklerinden cennetliktirler.

  Daha sonraki Yahudi ve Hristiyanlar ise ELLERİYLE YAZDIKLARI'nı satıp, Peygamberlerine kendi nefsleri neticesinde, Allah-u Taala'ya ŞİRK koşar nitelikle nitelemeleriyle, cehennemi HAK etmişlerdir.

  Burada sadece bir zaman farkı vardır.

  Sahih olana iman eden müslümanlarla, daha sonra tahrif edilmiş ve hurafelerle desteklenmiş ve adına din denmiş uydurmalar arasındaki fark gibi. Allah cümlemizden razı olsun. Amin.

 3. istanbul2688
  Üye
  Amin.

  Ben bugünkü hristiyan ve yahudileri kastediyorum. Yani diybilir miyiz ki bugünkü hristiyan ve yahudiler "cehennemdedir, lamı cimi yoktur" . Çünkü bu işler aşama aşama değil midir ? ısındıra ısındıra...

 4. HAMMADUN
  Emekli
  Hidayete edipte İSLAM'ı seçenler ve dini islam üzere yaşayanlar müstesna, Peygamber Efendimizi Allah-u Taala'nın Resulü olarak tanımayan hiç bir kimse asla ve kat-a cennet yüzü göremeyecektir. Zira nasıl ki; cehennem MÜ'MİN'e haramsa, Öyle ki; İman eder ve tasdik ederim ki; Rab'bimin bir vaadidir ve o vaadi üzredir ki; Hiç bir küffar suret-i Katiye'de cennet yüzü göremeyecektir. Zira cennet küffara haramdır. Allah cümlemizden razı olsun. Amin.

 5. bahadır emin
  Devamlı Üye
  o yazar Zaman veya o taifeden bir yazar mı?

  kendileri cennete girdilerde şimdi de kefereyi sokuyorlar.

 6. aziz83
  Emekli
  istanbul2688 kardeş sen kesinlikle haklısın, Allahu Teala ve resulu zaten bildiriyor onların durumunu bize..Şimdiki yahudi-hristiyanlar şu itikatları ile kesinlikle cehennemliktir, bunda şüphe etmek veya hüsnü zan beslemekte küfürdür..Bu diyalogçular milletin kafasını karıştırdı Allah ıslah etsin bunları...

  Müslümana kâfir diyenin kendisi kâfir olduğu gibi, kâfire de Müslümandır, cennetliktir demek küfürdür. İslamiyet gelince, önceki bütün dinler yürürlükten kalktı. Hiç değişmemiş, bozulmamış bile olsa, artık bunlarla amel etmek caiz değildir. Üç âyet-i kerime meali de şöyledir:

  (İslam’dan başka din arayan, bilsin ki, o din asla kabul edilmez.) [Âl-i İmran 85]

  (Kimi, ona [Muhammed aleyhisselama] iman etti, kimi ondan yüz çevirdi. Bunlara da çılgın ateşli Cehennem yetti. Âyetlerimizi inkâr edip kâfir olanları ateşe atacağız.) [Nisa 55, 56]

  (Elbette, ehl-i kitab [Yahudi ve Hıristiyan] veya müşrik olan bütün kâfirler Cehennem ateşindedir, orada ebedi kalırlar. Onlar yaratıkların en kötüsüdür.) [Beyyine 6]

  Bir hadis-i şerif meali de şöyledir:
  (Beni duyup da, bana inanmayan Yahudi ve Hıristiyan, cehenneme girecektir.) [Müslim]

  Bu kitabı kesinlikle okumanızı tavsiye ederim..selametle... 7. ogamest
  Aktive Olmamış Kullanıcı
  ''Yahudi ve Hristiyanlar Cennete Girecek Diyenler Cennete Giremez'' Kitabını bende öneririm.

  O: Allah isterse cennete sokar, biz birşey diyemeyiz

  Ben: Kardeşim elbette Allah-u Teala istedikten sonra cennete girebilir, ancak biz zahire göre yorum yapabiliriz Kur'an da giremeyecek diyorsa girmeyecektirGiremeyecekler !
  Allah isterse cennete sokar düşüncesi yanlıştır.Allah-u Teala hiç bir şeye zorunlu değildir haşa fakat O bizlere Kuran-ı Kerimde nasıl muamele edeceğini söylüyor.

  Allah-u Teala kudreti gereği müslüman, az günahı bulunan, haramlara bulaşmayan bir kişiyi de isterse cehenneme sokabilir.Fakat Allah-u Teala nın adeti (Adetullah) ve adaleti , ve Kuran-ı Kerimde bize bildirdiği İslam itibariyle bu kişi Allahın (cc) merhametiyle cennete gider İnş.

  Yahudiler ve Hristiyanlar konusu da aynıdır.
  Ve ya Cehennem sonsuz mu? Allahu Teala Kuranı Kerimin bir çok yerinde. : Hum Fiha Halidun diyor.Yani onlar orada ebedi kalıcıdırlar.. Bu ayet varken : ''Allah isterse Cehennemi yokeder, bundan dolayı bu gayba girer bilemeyiz demek de'' bunun gibidir.

  Siz Haklısınız.

 8. Hud112
  Kâria.! Nedir Kâria?!
  Bu konuyu Müslümanların tartışmasını abesle iştigal addederim. Eğer böyle bir durum olsa Efendimiz'in ve ashabı kiramın dillere destan mücadelesi, emri bil maruf nehyi anil münker, ilayı kelimetullah, cihad,..... bunların hepsi ama hepsi boşa çıkmaktadır ki bu en hafif ifade ile cehalettir. Daha ötesini demek istemem.

  İşin temelinde, temelden yoksun bir 'Vahdet-i Vücud' inancı olduğunu da ifade etmeliyim. Dini kavramların cahil ya da hain insanların elinde ne tür sapkınlıklara tedavül edildiğini müşahede etmekteyiz.

  Rabbim her daim istikamet üzre olanlardan eylesin.

  Fii emanillah.


+ Yorum Gönder