+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Diş Teli Gusüle Engel mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Cem12
  Üye
  Reklam

  Diş Teli Gusüle Engel mi?

  Reklam

  Diş Teli Gusüle Engel mi? Mumsema Benim şu anda dişlerimde tel var fakat bu gusüle engel mi?

  Dişlerim seyrek düzeltmek amacıyla takıldı,gülerken falan çok kötü görünüyordu bu da beni üzüyor onun için taktırdım,fotoğraflarda falan dişlerimi göstererek gülemiyordum

  Acaba Gusüle engel mi?

 2. imamhatipli42
  Moderatör

  Cevap: Diş Teli Gusüle Engel mi?


  Reklam


  Dişlerin düzelmesi amacıyla diş teli takıldığında, abdest alırken telin bulunduğu kısımlara su değemiyor. Bu durumda abdest kabul olur mu? Maliki mezhebine göre mi abdest alınmalıdır?
  Dişlerin düzelmesi amacıyla diş teli takıldığında, abdest alırken telin bulunduğu kıs

  Bu konuda dindar ve uzman bir diş hekiminin tedavi amaçlı olarak bu konuda vereceği karara göre hareket edebilirsiniz.

  Uzman ve dindar bir diş doktoru veya psikolog bunu yapmanızın gerekli olduğuna karar vermesiyle dişlerinizi bu şekilde tedavi ettirmeniz caiz olur. Sıhhi ve psikolojik bir rahatsızlık olmadığında sadece estetik amaçlı dişleri düzelttirmek caiz olmaz.

  Abdestte ağzı yıkamak sünnet olduğu için abdeste zaten mani değildir. Gusülde ağzı yıkamak farzdır. Bu sebeple tedavi amaçlı olursa gusle mani olmaz. Başka mezhebleri taklit etmeye gerek yoktur.
  SİE

 3. Cem12
  Üye
  benimki estetik mi oluyor şimdi

 4. imamhatipli42
  Moderatör
  benimki estetik mi oluyor şimdi
  Uzman ve dindar bir diş doktoru veya psikolog bunu yapmanızın gerekli olduğuna karar vermesiyle dişlerinizi bu şekilde tedavi ettirmeniz caiz olur.

 5. Cem12
  Üye
  gittiğim doktor dindar değil ama sanırım gerekli insanlara gülmekten korkar hale gelmistim

 6. Misafir
  ben diş teli taktırdım ama benim diş sorunum diş üstünden diş gelmesi doktor iki seçenek sundu dişi çekersek altı ay uzar dedi çekmezsek sağlık açısından düzelir ama kötü görünür dedi biz de çektirmeye karar verdik ama sonradan öğrendim estetik amaçlı teller gusle engelmiş ne yapmam lazım engel midir

 7. arifselim
  Yönetici
  Bu bahsettiğin bir ihtiyaçtır ve dişlerin düzgün görünmesi için tedavi etmek estetik yasak kısmına girmez. Dişlere takılan tellerde gusül abdestine engel değildir. Bunlar birer tedavi hükmündedir. Yani bunun abdest açısından bir sakıncası yoktur. Eğer imkan oluyorsa gusül için ise çıkarsanız daha iyi olur.

+ Yorum Gönder
diş teli gusle mani midir