+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah Resülü, Hz. Ali'yi (ra) neden cok severdi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. haci
  Özel Üye
  Reklam

  Allah Resülü, Hz. Ali'yi (ra) neden cok severdi?

  Reklam

  Allah Resülü, Hz. Ali'yi (ra) neden cok severdi? Mumsema hayır günler hayırlı cumalar .Peygamber efendimiz hz ali efendimizi neden cok severdi.

 2. ogamest
  Aktive Olmamış Kullanıcı

  Cevap: allah resülü hz. ali r.a neden cok severdi


  Reklam


  Kardeş , daha geçen hafta yapılmış bir sohbet: İzlersen çok istifade edersin.Rabiulevvel ayının girdiği şu ilk günde, Ehli Beytin faziletini öğrenmek önemli.. 3. imam
  Üye
  Allah Resülü, Hz. Ali'yi (ra) neden cok severdi?

  1. ilk iman edenlerden olması
  2. ilk müslüman çocuk olması (yaşı 12 idi)
  3. Amcaoğlu olması
  4. Küçüklüğünden şehid oluşuna kadar büyük hizmetler vermesi
  5. Hz. Fatıma annemizin kocası olması vs..

  bir kaç sevgi sebebidir.

 4. haci
  Özel Üye
  bir gün efendimiz sahabelerle otururken sahabe efendilerimizden biri bu soruyu efendimize sorar.efendimiz ordakilerden birine şu soruyu sorar biri size kötilük ederse ne dersin iyilikle karşılık veririm bir daha ederse yine iyilikle bir daha ederse iyilikle demiş sahabi bir daha ederse demiş efendiz.sahabi aynı ile karşılık veririm.2.sahabiyede aynı imtihana tabi tutmuş o da böyle cevap vermiş.efendimiz s.a.v.bana aliyi cagırın demiş.
  hz ali r.a yedi kez sormuş hz ali r.a ydisindede iyilik yapırım demiş efendimiz 70 kere sorsam aynısını cevaplar dremiş işte onun icin onu cok seviyorum demiş

 5. kerbelariza
  Üye
  nubuvvet ,ahir nebi as.ile sonlanmistir.. velayet nesli olan hz fatima, esi hz ali ve nesli ile devam etmistir.. allah cc. ibahim as in neslimden imamlar kil duasini ehli beyti ile ikame etmistir..resuller hayatta iken hem risaleti hem velayeti temsil ederler.. velayet ise kiyamete kadar sürer. allah cc,ümmeti muhammedi sahibsiz birakmasin.hz mehdinin devletine eristirsin..

 6. HAMMADUN
  Emekli
  Peygamber Efendimiz Hazreti Ali (R.A.)'nı çok sevmezdi. O tüm yaratılmışları belli bir nisbette sever ve o Alemlere Rahmet olduğunu bilirdi. Hazreti Ebu Bekri. Hazreti Ömer'i, Hazreti Osman'ı ve Hazreti Ali'yi ve ashabını asla birbirinden ayırmazdı. BENİ ASHABIMLA BİRLİKTE ANINIZ derdi. Burada bir ashabın diğerinden üstün olduğunu veya ashabın arasında ayrımcılık yapmak hiç bir müslümanın haddine değildir. Zira o müslümanı severdi. Medine'lileri de severdi. Mekkelileride, müslüman olan herkesi, gayrimüslümlere de hidayete ersinler diye çok anlatır. Çok uğraşır ne zamanki onlar muhakkakki sen büyük bir büyücüsün dediklerinde,

  HABİBİM ÜZÜLME ONLAR ZAMANINDA BANA DA İHANET ETTİLER. Ayeti kerimesine mazhar olmuştur. Rab'bi peygamberi'nin üzüldüğünü bilmezmi.

  ASHAB'ın değeri bir başka. Zira ONLAR GÖKTEKİ YILDIZLAR GİBİDİR. HANGİSİNE UYARSANIZ HAK'KI BULURSUNUZ. Allah cümlemizden razı olsun. Amin.

 7. barışuğur
  Emekli
  "haci" nikli üyenin cevabı yeterli olmakla beraber Hz. Ali'nin öne çıkan birkaç faziletini sayabiliriz. 12 imamların birincisi olması, ilmin kapısı olması ve yiğitlikte O'nun gibisinin olmaması.

 8. umutlu
  Üye
  Allah cc hepinizden razı olsun hersayfadan yeni şeyler öğreniyorum.

  çocuk yaşta hiç tereddütsüz islamiyeti kabul ettiği için

 9. cemberk
  Üye
  Soru da saçma yorumlar da saçma... Bunu günümüz de kimse anlayamaz ve yorumlayamaz da. Bir sahabenin veya halifenin hayatı ve o dönemlerdeki sevgileri kimse bilip anlayamadığı gibi nedenini de keşfedemez. O yıllar muazzam insanların muazzam karakterlerin yıllarıymış. Hz Muammed sadece Hz Ali yi değil tüm ashabını severmiş.

 10. semihozdurak
  Emekli
  Soru da saçma yorumlar da saçma... Bunu günümüz de kimse anlayamaz ve yorumlayamaz da. Bir sahabenin veya halifenin hayatı ve o dönemlerdeki sevgileri kimse bilip anlayamadığı gibi nedenini de keşfedemez. O yıllar muazzam insanların muazzam karakterlerin yıllarıymış. Hz Muammed sadece Hz Ali yi değil tüm ashabını severmiş.
  Allah'ın selamı üzerinize olsun.

  Öncelikle "soru da saçma yorumlar da saçma" diyerek tüm yorum yazanların yorumlarını ve konuyu açan kardeşimizi yok saydığınızı bilmenizi isterim.

  Soru zaten Allah Resülü, Hz. Ali'yi(ra) neden severdi? değil...

  Soru Allah Resülü, Hz. Ali'yi(ra) neden çok severdi?

  Size göre neden sevdiğini anlayamasak da yorumlayamasak da neden çok sevdiğini belki anlayabiliriz ve yorumlayabiliriz diye düşünüyorum..

 11. miyal
  Üye
  hz. Nuh as ile Allah cc felaket öncesi vahiy yoluyla konuşurlarken Nuh as benim ailem de kurtulanlardan olacak mı deyince allah cc evet der ama felakette eşini ve oğlunu inanmayanlarla birlikte felakette bırakır daha sonra rabbe yalvarıp hani ailemde kurtulanlardan olacaktı der buna karşılık Alla cc o inanamayan kişi senin ailen değildir senin ailen inanan kişidir der.

  hz Ali'nin çok sevilmesinin sebebi akraba olmaları değil de iman edenlerden olması peygamber efendimizin uğuna canını feda etmek sebebiyle hicret günü efendimizin kıyafetini giyip yatağına yatması ve ayakları su toplayıp patlamasına rağmen efendimizin ailesini efendimize kavuşturan güzel insandır o. Allah cc kılıcından bahsediyorsak soru saçma da değil aksine güzel ve anlamlı sorudur.

 12. Misafir

  Reklam


  Allahin selami uzerinize olsun.uncelikle olomsuz yorum yapan arkadashima jevap veren buyuk shahisa teshekkur etmek isterim jevap verme tarziniza bayildim.ben hep ali efendimizin yasam tarzina hayran kalmisimdirbonu cok seviyorum keske bende onun gibi yasama ve gunahlara mujadele vere bilsem

+ Yorum Gönder
peygamber efendimiz hz aliyi neden çok severdi