+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaz kıldıktan sonra, kıyafette kan görmek namazı tekrarlamayı gerektirir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mechul_1
  Emekli
  Reklam

  Namaz kıldıktan sonra, kıyafette kan görmek namazı tekrarlamayı gerektirir mi?

  Reklam

  Namaz kıldıktan sonra, kıyafette kan görmek namazı tekrarlamayı gerektirir mi? Mumsema Namazı bitirdikten sonra parmağımın kesilmiş olduğunu üzerimde çeşitli yerlere kan bulaşmış olduğunu gördüm. (elimi nasıl kestiğimden haberim dahi yok)

  Şüphe kalmaması için abdest tazeleyip, üzerimdeki kanlı yerleri yıkayıp, namazımı tekrar kıldım. Ama namaz bittikten sonra gözümden kaçmış bir yer daha gördüm. Koluma da kan bulaşmış.

  Şimdi namazımı tekrardan kılmam gerekiyor mu?

  acil yardım edin lütfen, yatsının vakti geçiyor (:

 2. HAMMADUN
  Emekli

  Cevap: Namaz kıldıktan sonra, kıyafette kan görmek namazı tekrarlamayı gerektirir mi?


  Reklam


  Mum hoca'dan alıntıyla şunu bulabildim. İnşaallah işinize yarar.

  ve aleykumusselam ve rahmetullah.
  Abdesti bozan durumlardan biride: Ön ve arka yolların dışında, bedenin herhangi bir yerinden kan, irin, sarı su gibi akıntıların gelmesi...Bu gibi akıntıların abdesti bozması için, çıktığı noktada durmayıp etrafa yayılması lâzımdır. Bu bakımdan sıkıp çıkarılması ile kendiliğinden çıkması arasında abdest bozma açısından fark yoktur. Nasıl çıkarsa çıksın, çıkış noktasını aştıktan sonra abdesti bozarlar. Hacamat yoluyla kan aldırmak, sülük tutmak da, abdesti bozar. Kan, irin ve sarı sudan başka olan akıntılara gelince, bunlar ancak bir dert ve hastalık sebebiyle akıyorlarsa, abdesti bozarlar. Meselâ bir göz hastalığından dolayı gözleri sulanan kimselerin abdesti bozulur. Bir hastalığa bağlı olmayarak gelen akıntılar ise, abdesti bozmazlar. Meselâ, ağlama ve çok gülmekten dolayı akan gözyaşı veya havanın soğukluğu sebebiyle burundan gelen akıntı abdesti bozmaz. Vücuttaki kabarcıklardan çıkan safi su, sahih olan görüşe göre, kan gibidir, abdesti bozar. Diğer bir görüşe göre ise, abdesti bozmaz. Bu ikinci görüşte, uyuz olanlar ve çiçek çıkaranlar için kolaylık vardır. Zaruret halinde bu görüş ile amel edilmesinde bir beis olmadığı, İmam-ı Hulvanî`den nakledilmiştir. Mayasıl ve eksama yaşlığı ve parmak araları pişintisi ise, abdesti bozmaz. * Şâfiîlere göre, önden ve arkadan başka herhangi bir uzuvdan gelen kan, irin, sarı su gibi akıntılar abdesti bozmazlar.

 3. Zeineb
  Küllinefsin zaikatül mevt
  Namazda ağlayıp, burundan sıvı akması namazı bozar mı ?

 4. HAMMADUN
  Emekli
  Namazda rabbini tefekkür edip, ağlayıp, burundan sıvı gelirse, ne abdesti bozar. Ne de namazı ama şeytan aleyyullana'nın oldukça kimyasını bozar. Allah cümlemizden razı olsun. Amin.

 5. mechul_1
  Emekli
  Allah razı olsun. parmağımı sarıp, abdest aldım tekrardan. üzerimi de temizledim. fakat namazı tekrar kıldıktan sonra üzerimde farketmediğim bir yerde daha kan olduğunu gördüm. diğer yerleri yıkamıştım.

  üzerimde o kanla bilmeden namaz kılmam namazımı tekrarlamamı gerektirir mi? bunu merak ediyorum ama biliyorsanız da bilmiyorsanız da Allah razı olsun

 6. Zeineb
  Küllinefsin zaikatül mevt
  Peki Hammadun ağabey, diyelim ki çok üzücü bir olay yaşadım dünyalık, birisi beni çok üzdü.
  O üzüntüm de bir türlü geçmiyorsa ve ben namaza başlamışsam, Rabbime bir yandan dua ederek, bir yandan da bana yardım etmesini dilersem bozulur mu namazım?
  Bir nevi namazdayken Rabbimle dertleşmek gibi.
  Ben namaza durduğum zaman, sevindiğim birşey olursa tebessüm ederek Rabbime teşekkür edercesine namazımı kılıyorum.
  Üzüldüğüm birşey olunca da, Rabbimle dertleşir gibi namazımı kılıyorum, ara sıra da ağlıyorum ister istemez.
  Hani dünyalık ama, namaz boyunca ağlamak tutuyor beni, Rabbimden yardım dileyerek sessizce ağlayıp namaz kılıyorum.
  Çok hassasım ben,aşırı derecede.
  Birisi kalbimi az da olsa kıracak birşey söylese, dert oluyor içime.
  Anca namazdayken, Allahın büyüklüğünü dile getirdiğim zaman rahatlıyorum.

 7. HAMMADUN
  Emekli
  İnşaallah bu hususda size hazreti malik şefaatçi olur. Bu hususda bir kaynakça vardı arşivimde ancak onu bulamadım. Yalnış hatırlamıyorsam şöyle diyordu; Mezhep imamları kendilerine uyan içtihatlarda, diğer mezhep imamlarının içtihatlarına uymayan ve yalnız kendi içtihatlarına uyan hususlarda müslümanlara hangi mezhep imamının içtihadı içerisinde olduğuna bakmaksızın, rabbi huzurunda şefaat yetkisini almış olan peygamber efendimizden o müslüman için şefaatte bulunmak için şefaat isteyecektir. İnşaallah kaynakça'yı bulabilirsem onuda buradan arz ederim. Allah cümlemizden razı olsun. Amin.

 8. HAMMADUN
  Emekli
  Rabbinle tefekkür halinde bir namazda, (Beni kırık kalplerde arayınız...) Kalbinde rabbin, (Namaz mümin'in Miracıdır) miraca çıkmışsın, Keşke her müslümana nasib olsa öyle bir namaz. Sesli gülmeden, tebessümle abdesti bozamazsın.

  Bir gün hocaefendinin biri bir talebe kabul eder.

  Namaz hususunda devamlı hocaefendiye sorular sorar talebe ve her defasında hocam bizim fakirhaneyi de inşaallah bir şereflendirseniz der.

  Ertesi gün yine gelir, yine namaz hususunda sorular sorar. Derken hocaefendi meraktan fakirhaneyi ziyarete gidelim evladım der ve yola koyulurlar.

  Önlerine bir su çıkar, hoca sandala biner, talebe suyun üzerinden, yalın ayak, başı kabak, şen şakrak koşarak geçerken, hocası gelir aklına ve hocam der ne gerek vardı kayığa. Beraber şen şakrak koşarak geçerdik karşıya.....

  Bu arada hocam, namaz hususunda bir sorum daha olacak diyince.

  Hoca dayanamaz. Evladım sen namazı bildiğin üzere kıl. Zira bizde şu hali gösterecek ahval yok der.

  Allah mubarek eylesin inşaallah. Güzel bir ahval üzeredir kıldığınız namaz... Allah cümlemizden razı olsun. Amin.

 9. Zeineb
  Küllinefsin zaikatül mevt
  Allah razı olsun canım ağabeyim, gönlüme su serptin, Allah bin kere razı olsun senden.
  İnşaAllah Rabbim yar ve yardımcımız olsun.
  Allah razı olsun tekrardan ağabeyim, çok mutlu ettin beni.

+ Yorum Gönder
namaz kıldıktan sonra kan görmek,  namazdan sonra kanı fark etmek,  namazdan sonra kan görmek,  namaz kıldıktan sonra kan,  namazdan sonra bir yerinin kanadığını fark etmek,  namaz kıldıktan sonra bir yerinin kanadığını görmek,  namaz kıldıktan sonra kanı fark etmek