+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sükut etsem ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. istanbul2688
  Üye
  Reklam

  Reklam

  Mumsema Bazı kıt görüşlü insanlardan sıkıldım. Hiç umursamayıp sükut etsem, bildiğimi de söylemesem ? Çünkü biliyorum karşımdakinin beni anlamayacağını, anlamasının işine gelmeyeceğini...

  Bildiğimizi saklamak caiz değil ama (Allah affetsin, küçümsemek için söylmiyorum) cahillere de laf anlatılmıyor ki !

  Kim ne derse desin, kim yanımda ne konuşursa konuşsun sükut etsem bir mahsuru var mı ? Sükut edince onları kabul etmiş sayılır mıyım ?

  Cevap yok mu ? bildiğim hakkında susmam caiz midir ?

 2. HAMMADUN
  Emekli

  Cevap: Sükut etsem ?


  Reklam


  SUKUT ikrardan gelir. Kabul etmek demektir sukut. Küfre rızada küfürdür.

  Her doğru her yerde söylenmez, eğer fitne çıkartacaksa ve eğer bu fitne bir müslümanın canını yakacaksa hak mevzusuda göz önünde bulundurularak susmakta yarar vardır.

  Bunun dışında bildiklerini anlatacaksın ki; başkalarıda bildiklerini anlatacaklar ve muhakeme yapacaksın. Doğruyu bulacaksın. Yoksa ben söyledim, böyle öğrendim doğrudur demek, yalnış öğrendiğimiz bir çok bilgininde peşinin doğru olarak kabul ettiğimiz manasına gelir. Eğer doğru bildiklerimiz yalnış, yalnış bildiklerimiz de doğruysa bunu İSLAM ŞERİATI ve SÜNNET muvacehesinde değerlendirip, ayet ve hadise uyuyorsa eğer kabul etmemiz, yada kabul edilmesini beklememiz gerekir.

  Ayet yada hadise uymuyorsa bir kişi, uzaklaş oradan hemen bitir işi.

  Yada şöyle söylerler;

  Ayet ile hadise inanmıyorsa bir kişi, uzaklaş oradan hemen bitir işi.

  Allah cümlemizden razı olsun. Amin.

 3. istanbul2688
  Üye
  Ben basit bir örnek vereyim varın siz bu insanlarla uğraşılır mı düşünün.

  Şu muhteşem rezaletin çıkış günleri millet tartışıyor tabi. Ben de atama karşı olan görevimi yerine getireyim dedim ve dilim döndüğünce cariyeler ile ilgili ayetlerden alıntı yapıp konuyu açıkladım. Herşey net ve ortada . Haremdeki kadınların Padişahın cariyleri olduğu belli, ayette de bildiğiniz gibi "... anak eşleri ve sağ ellerinin sahip oldukları..." diye bir ayet var. Onu da koydum. Adam 180 derece döndü "Ya abi bizim lafımız ona değil, şöyle böyle vs." ama 1 saat sonra ne mi oldu ? Adam gitti kız arkadaşına artistlik yapıyor.
  Bu adama laf mı anlatacaksın ? Dövsen olmaz sövsen olmaz anlatsan olmaz...

+ Yorum Gönder