+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Zekatla ilgili bir soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. f7RMaN
  Üye
  Reklam

  Zekatla ilgili bir soru

  Reklam

  Zekatla ilgili bir soru Mumsema Selamun aleykum arkadaşlar.
  orta halli bi aileyiz,
  Bundan 6 yıl önce cüzi bi miktara arsa alıp ev yaptırdık o zamanki parayla 15 bin tl ye filan mal oldu toplamda bi paranın büyük bi kısmı yakınlarımızdan aldığımız borçtu.Şimdi evin değeri 60 bin tl civarında ve ve hala 6 bin kadar bi yakınımıza borcumuz var.Onun haricinde 4 bin tl kadar taksitle ödediğimiz borcumuz var. Ailem de geliri ve gideri hemen hemen birbirine eşit olduğu için kıyıya köşeye bir miktar para koyması çok zor ki koyduğunda ay sonunu görmesi mechul.

  Benim kafama takılan ailem bugune kadar hep 50 lira filan zekat verdi ama baktığımız zaman 60 bin tl lik evde oturuyoruz zekat olarak en azından 60 binin 40/1 i ni vermek zorunluğumuz var mı?

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Zekatla ilgili bir soru


  Reklam


  Temel ihtiyaçlar için biriktirilen para zekata tabi midir?
  Temel ihtiyaçlar için biriktirilen para zekata tabi midir?
  Aslî ihtiyaçlar; ev, ev eşyası, giyecek, ulaşım ve yiyecek gibi hayatın güvenli ve sağlıklı bir şekilde devamı için gerekli olan şeylerdir. Bu ihtiyaçların karşılanması için, bunların mülkiyetine sahip olma zorunluluğu yoktur. Bu ihtiyaçları temin etmek için biriktirilen paralarla onları karşılamak üzere sözlü ya da yazılı herhangi bir taahhüde girilmişse o taktirde bu paralardan zekat vermek gerekmez. Çünkü sözlü yada yazılı taahhüde girildiğinde bu para, artık temel ihtiyaç için harcanmış demektir. Ancak böyle bir taahhüde bağlanmamış paranın, nisap miktarına ulaşması ve üzerinden bir yıl geçmesi halinde, zekatının verilmesi gerekir.r. 3. HAMMADUN
  Emekli
  Ev henüz sizin olmamışki; Bu neyin zekatı. Borcunuz bittiğinde inşaallah üzerinden de tam bir yıl geçince, ev tamamen sizin olunca düşünürsünüz..... Allah cümlemizden razı Olsun. Amin.

+ Yorum Gönder