+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şehveti kesen yiyecekler nelerdir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. konya442
  (Cezalı)
  Reklam

  Şehveti kesen yiyecekler nelerdir

  Reklam

  Şehveti kesen yiyecekler nelerdir Mumsema Selamun aleykum , şehveti kesen yiyecekler ile bilginiz varmı ? Allah razi olsun

 2. EarthQuake®
  Yolcu

  Cevap: Selamun aleykum , sehveti kesen yiyecekler bilginiz varmi ?


  Reklam


  Ve aleykum selam.

  Tabiblerin ısrarla üzerinde durduğu hususlardan biri de, iç dürtünün te'sirini hafifletmek, şehvetin serkeşliğini frenlemek için şu tavsiyelere uyulmasıdır:

  1- Yaz mevsiminde soğuk su ile banyo yapmayı artırmak. Diğer mevsimlerde tenasül aletinin üzerine sık sık soğuk su dökmek.
  2- Sportif hareketleri çoğaltmak, beden eğitimine önem verip üzerinde ısrarla durmak.
  3- Şehveti tahrik edici mahiyette olan baharat ve benzeri şeylerden kaçınmak.
  4- Sinirleri uyaran çay, kahve benzeri meşrubatı terketmek, ya da azaltmak.
  5- Et ve yumurta yemeği azaltmak.
  6- Sırt üstü, yüzü koyun uyumamak, sünnet sayılan sağ yan üzeri kıbleye yönelik olarak uyumak.

  Son Olarak Da Şanı Yüce Allah (c.c.) Korkusu Şuurunu Uyandırmak:
  Herkesçe kabul edilen bir gerçek var ki, genç kişi vicdaninin derinliğinde, Allah'ın her an kendisini denetleyip gördüğünü, gizli açık her halini bildiğini, hain gözleri ve kalblerin gizli tuttuklarını da bildiğini düşünür ve bunun şuurunu taşırsa, çok sürmez kendi kendini denetlemeye başlar; bir işi, bir hizmeti noksan mı yaptı, aşırı mı giti? Sapıttı mı, kaydı mı? Üzerinde O yüce kudretin kendisini denetlediğine inanır, kusur ve günah işlediyse veya aşırı gittiyse Allah'ın bu yüzden kendisini hesaba çekeceği, sapıttığında veya kayıp yanlış bir iş yaptığında kendisini cezalandıracağı inancı hakim olursa, şüphe yok ki, bu genç kendini helak edici yollardan ve fiillerden çirkin işlerden alıkor; her türlü kötülükten ve terbiyesizlikten sakınır.

  Bilindiği gibi, ilim ve zikir meclislerine hazır olmak, farz ve nafile namazlara devam etmek; geceleri insanlar uyurken kalkıp teheccüd namazı kılmak; sünnet ve mendup oruçlara devam göstermek; Ashab-ı Kiram ile Selef-i Salihin'in hal tercümelerini, hizmetlerini, ahlak ve faziletlerini dinlemek; ahlaklı faziletli kişileri arkadaş edinmek; mü'min bir cemaatle irtibat halinde olmak; ölümü ve ötesini hatırlamak, bütün bunlar mü'minde Allah (c.c.) korkusunu, O'na karşı saygı ve sevgi duygusunu kuvvetlendirir. Allah'ın yegane denetleyici olduğunu idrak ettirir ve böylece Allah'ın azameti karşısında şuurlanmasını sağlar.
  O halde mü'min gence layık olan şudur ki: Ruhunda Allah'ın denetlemede bulunduğu inancını kuvvetlendirip sözü edilen yolda yürümek, Allah (c.c.) korkusunu O'na olan sevgi ve saygı havası içinde kalbin derinliğine indirmektir. Ta ki, bir sürü oyalayıcı, aldatıcı şeyler onu kendi yörüngesinden koparıp başka bir yörüngeye sokmasın. Dünya hayatının zineti onu fitnelere düşürmesin, sakıncalı ve haram olan nesnelere dalmasın. Böylece Allah'ın şu buyruğunu iki gözünün üstüne koyarak yolunu aydınlatsın:

  "Artık kim dünya hayatını seçerek tercih etmişse, elbette Cehennem onun varacağı yerdir. Kim de Rabbının (yüce) makamından korkmuş da nefsini havai şeylerden alıkoymuşsa, şüphesiz ki Cennet onun varacağı yerdir." (Kur'an-ı Kerim, Naziât: 37-40.)

 3. konya442
  (Cezalı)
  Allah razi olsun baska bilginiz varmi , hangi yiyecekler sehveti keser felan yada baska bildiniz seyler ?

  Cevap icin Allah razi olsun

 4. HAMMADUN
  Emekli
  Şehveti kesen ve şeytan aleyyullana'yı zincire vuran en büyük niğmet ORUÇ niğmetidir.

  İnşaallah o niğmet üzerinde olunuz. Nefsinizin ortağını zincire vurup, rahat edesiniz. Tabi bunda tıbbi bir engeliniz mevzubahis değilse. Allah cümlemizden razı olsun. Amin.

 5. barışuğur
  Emekli
  oruç, tutamıyorsan da az yemek birebirdir. yine ibadete yönelmek şehveti en azından beyne unutturuyor.

 6. Hamza
  Özel Üye
  En iyi yöntem az yemektir ve şehevi duyguları tahrik eden ortamlardan uzak durmktır.

 7. Misafir
  helva sanki iyi geliyo gibime geldi en iyisini Allah (Azze ve Celle) bilir

 8. Misafir
  "Greyfurt" Bi kitabda okumuştum.

 9. Misafir
  Limon ve marul gıdaları ilmen sabittirki şehveti keser.

 10. Misafir
  Hadisi şerifte sirkenin iyi geldiğini duymuştum

 11. Misafir
  yemeği azaltmak veya oruç en etkili yoldur . elma sirkeside sehveti azaltan en önemli nimetlerden biridir. Allah razı olsun

+ Yorum Gönder
şehveti azaltan yiyecekler,  şehveti azaltan bitkiler,  şehveti kesen yiyecekler,  sehveti azaltan yiyecekler,  şehveti kesen bitkiler,  sehveti azaltan,  sehveti artiran yiyecekler