+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kahvede maç izlemek(lig tv) kul hakkı mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Reklam

  Cevap: kahvede maç izlemek(lig tv) kul hakkı mıdır?

  Reklam  Cevap: kahvede maç izlemek(lig tv) kul hakkı mıdır? isimli konu Mumsema.com Cevap: kahvede maç izlemek(lig tv) kul hakkı mıdır?
  Selamün aleyküm cihad38 Kardeş, Hadisin kaynağınıda verebilir misin ?

 2. cihad38
  Emekli

  Cevap: kahvede maç izlemek(lig tv) kul hakkı mıdır?


  Reklam


  Allahü teâlânın bir kulundan yüz çevirdiğinin alâmeti [sevmediğinin alâmeti], onun mâlâya’nî ile meşgûl olmasıdır. “Hadîs-i şerîf”. 2/60. [Se’âdet-i Ebediyye: 480.]

  (Bir kimsenin boş şeylerle vakit geçirmesi, Allahü teâlânın onu sevmediğinin alametidir)

  [Mektubat-ı Rabbani]

  “Kişinin kendisini ilgilendirmeyen hususları terk etmesi Müslümanlığının güzel olmasındandır.” (Elbânî, Mişkâtul-Mesâbîh, 4839)

  “Onlar ki, boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler.” mü'minun suresi 23/3.

  “Din ve dünyaya faydası olmayan şeyi (malayaniyi) terk etmek, kişinin müslümanlığının güzelliğindendir.” tirmizi,zühd,11.

 3. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  cihad38 Kardeş, peki ama tek yönden olmaz bunun zıddını da ver !

  Allahü Teâlâ'nın kulundan razı olduğunun alâmeti nedir ?

  Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)* buyurdular ki: "Allah bir kulu sevdi mi Hz. Cebrâil aleyhisselâm'a:"Allah falanı seviyor, onu sen de sev!" diye seslenir. Onu Cebrâil de sever. Sonra o, sema ehline: "Allah falanı seviyor, onu siz de sevin!" diye nidâ eder, derken, bütün sema ehli de onu sevmeye başlar. Sonra onun için arz (halkı arasına hüsn-ü kabûl) konur."
  [Buhârî, Tevhid 33, Edeb 41; Müslim Birr 157, Muvatta, Şi'r 15; Tirmizî, Tefsîr, Meryem (3160).]

  Hadisin Müslim' deki rivayetlerinde şu ziyade var:
  "Allah Celle Celâluhu, bir kula da buğzetti mi Cebrâil Aleyhisselâm'a: "Ben* falancaya buğzettim sen de buğzet!" diye seslenir. Ona Cebrâil de buğzetmeye başlar. Sonra Cibrîl sema ehline nidâ eder:"Allah Celle Celâluhu falan kimseye buğzetti, siz de buğzedin!"* Sonra yeryüzüne onun için buğz vaz'edilir."
  Hz. Musa, (Ya Rabbi, sevdiğin ve sevmediğin kişiyi nasıl ayırabiliriz) diye sordu.
  Allahü teâlâ buyurdu ki:
  (Sevdiğimin iki alâmeti vardır. O beni anar ve günahlardan sakınır. Ben de onu, meleklerin yanında anar ve günah işlemekten muhafaza ederim. Sevmediğim kulun da iki alâmeti vardır. Beni unutup, hiç anmaz, günah içinde yüzer. O kibirlidir, kötülük işler ve cimridir. Böyle olana gazap ve azap ederim. Beni sevenin sevgilisiyim. Beni gerçekten seveni, herkesten üstün tutarım. Beni arayan bulur; başkasını arayan beni bulamaz. Öyle kullarım vardır ki, ben onları severim, onlar da beni sever. Onlar beni anarlar, ben de onları anarım. Onların yolunda olanı severim. Onların yolundan ayrılana buğzederim. O kullarım, gece olup, herkes sevdiği ile meşgul olurken, onlar yatıp uyumaz, benimle beraber olur, namaz kılar, nimetlerime şükreder, gözyaşı dökerler. Bütün sıkıntılara beni sevdikleri için katlanırlar. Onlara büyük ihsanlarda bulunurum.)

  Ömer bin Abdülaziz’in bir hizmetçisi gündüz hizmet eder, geceleyin bir köşeye çekilir, duâ eder, gözyaşları içinde Allahü teâlâdan bir şeyler isterdi. Ömer bin Abdülaziz hizmetçinin neler söylediğini merak etti. Bir gün dinledi. Hizmetçi, (Ya Rabbi, bana olan sevgin hürmetine bana rahmet et) diyordu. Buna hayret edip, (Ey hizmetçi, bu ne cüret) diye sordu. Hizmetçi, (Allahü teâlâ beni sevmeseydi, sen uykuda iken, beni uyanık tutar, kendisiyle birlikte olur muyduk? Kur’an-ı kerimde, “Allah onları sever, onlar da Allahı sever” buyuruyor. Önce kendi sevgisini bildiriyor. Sonra da sevdiğinin sevgisini bildiriyor. Sevmek için sevilmek gerekir) dedi.
  *Allahü teâlâ, salih kullarını sever. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Allah onları sever, onlar da Allahı sever.) [Maide 54]
  (Allah tövbe edenleri, temizlenenleri sever.) [Bakara 222]
  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Allahü teâlâ bir kulunu sevdiği vakit, günah o kula zarar vermez.) [Deylemî]
  [Yani Allahü teâlâ, o kuluna günah işletmez demektir. Peygamber efendimizin (Ya Rabbi, bugünden sonra Osmana günah yazma!) buyurması da böyledir.
  Bu hadis-i şerif, Hz. Osmanın günah işlemiyeceğini gösterir.]
  Bir kulu Allahü teâlânın sevip sevmemesi nasıl belli olur? Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Allahü teâlâ bir kulunu severse, onu çeşitli dertlere maruz bırakır.) [Taberânî]
  (Allahü teâlâ, bir kulu sevdiği vakit, onu dertlere müptela kılar. Kul sabrederse, ondan razı olur.) [Deylemî]
  (Allahü teâlâ bir kulunu sevdiği vakit, o kulun kalbinde, iyiye yönlendirici, kötülüklerden uzaklaştırıcı bir kuvvet verir.) [Deylemî]
  (Allahü teâlâ, kuluna hayır murad ettiği vakit, kusurlarını ona gösterir.) [Deylemî]
  Kim, Allahı seviyorsa, bilsin ki Allahü teâlâ da onu seviyor.


  Allah'ın rahmeti

  Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah(aleyhissalâtü vesselâm) buyurdular ki: "Allah celle şânühû mahlukâtın olmasına hükmettiği zaman -Müslim'in rivâyetinde: "Allah mahlûkâtı yarattığı zaman"- yanında bulunan, Arş'ın fevkindeki bir kitaba şunu yazdı: "Muhakkak ki rahmetim gazabıma galebe çalmıştır." [Buhârî, Tevhîd 15, 22, 28, 55, Bedi'ül'-Halk 1; Müslim, Tevbe 14, (2751); Tirmizî, Daavat 109, (3537).]

  (Benden onlara) De ki: "Ey kendi aleyhlerinde olmak üzere ölçüyü taşıran kullarım. Allah'ın rahmetinden umut kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, esirgeyendir." (Zümer Suresi, 53)

 4. cihad38
  Emekli
  cihad38 Kardeş, peki ama tek yönden olmaz bunun zıddını da ver !
  Allah razı olsun kardeş, hepsini biz verirsek olur mu hiç? sizde verin sevapları paylaşak

 5. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Allah cümlemizin sevaplarını mizanda ağır gelenlerden eylesin....

 6. b@tu
  Emekli
  SELAMUN ALEYKÜM http://www.mumsema.com/sizden-gelen-...tfen-acil.html cevaplayabilirmi birisi lütfen bu sorumu ?

 7. cavraşım
  Devamlı Üye
  cihad kardeş,senin yazdıklarına göre,daha doğrusu ben yanlış anlamadıysam benim anladığıma göre,dünya da ibadet,zikir ve geçimi sağlamak için

  çalışma dışında hiçbirşey ile ilgilenmeyecekmiyiz?

 8. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  aleyküm selâm Kardeş,

  yeni konu açmalısın burası yorum yeridir !

 9. cavraşım
  Devamlı Üye
  kardeş,cihad kardeşin yazdığı hadisin kaynağını sorarken sen de yeni konu açmadın değil mi

  konu ile bağlantılı olduğu için buraya yazdım,cihad kardeşin yorumu üzerine sordum yani

 10. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  cavraşım Kardeş, yazı sana değil B@tu nickli kardeş'e kendisi şirke girmek ile ilgili bir konuda yardım istiyor ona yeni konu açmasını önerdim.

  cihad38 Kardeş doğru bir alıntı yaparak kulun malayani işlerle uğraşması Rabbinin ondan yüz çevirmesinin alametidir diye gösterdi, buna mukabil bende Allah'ın kulundan razı olduğunun alametleri hakkında alıntı yaptım.

  vesselâm

 11. karadamlalar
  Kesintili Üye
  Dünya elbette çalışma yeridir. bununla birlikte bu çalışmada daha gayretli ve istekli olup sürekliliği sağlamak için mübah olan eğlencelerle sürekli olmamak şartıyla meşgul olmak yanlış görülmemelidir.

 12. cavraşım
  Devamlı Üye

  Reklam


  benim msjdan sonra yazdığın için üzerime alındım.

  cihad38 Kardeş en doğrusunu söyledi kulun malayani işlerle uğraşması Rabbinin ondan yüz çevirmesinin alametidir
  Peygamber efendimiz ya da sahabeler bu yazdıklarımızdan başka hiçbirşeyle uğraşmamışlarmı?sohbet grubumuzda din öğretmeni arkadaş anlatmıştı;peygamberimiz hangi eşiydi hatırlamıyorum ama eşiyle düğün izlemeye gidiyor,hatta eşini omzuna alıyor demişti??

  ya da sahabeler o dönemde yörelerine ve kültürlerine ait hiçbirşey yapmamışlar mı kardeş?

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 SonuncuSonuncu
lig tv 3,  televizyonda maç seyretmek günahmı,  internetten maç izlemek günah mı