+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Günlük kaza namazımz var bunlarn sırası önemlimi yani ilk akşam sonra sabah vs? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hallimsib
  Üye
  Reklam

  Günlük kaza namazımz var bunlarn sırası önemlimi yani ilk akşam sonra sabah vs?

  Reklam
 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: kaza namazı


  Reklam


  Kaza namazları, ne şekilde kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınacaktır.
  Sabah 2, öğle 4, ikindi 4, akşam 3, yatsı 4 rekat olarak kaza edilir.


  Her namaz için belirli bir zaman veya mekan tayin edilmez. Yani ikindi namazının kazası ikindi vaktinde kılınır diye bir sınır yoktur. İstediğiniz zamanda kılınabilir. Kaza namazını kılarken ikindi namazının yatsıdan önce veya öğlenin sabahtan sonra kılınması gerekir gibi bir şartta yoktur.

  Fakat kerahet dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat edilir. Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dk sonraya, Güneş batmadan 45 dk. Önceye kadar ve Güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dk. Kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir. Bunların dışındaki bütün zamanlarda kaza namazı kılnabilir.

  Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

  Meselâ: "Vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazım Allah rızası için kılmaya niyet ettim." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

  Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.


  arşivden..

 3. hallimsib
  Üye
  Allah sizden razı olsun

 4. --> GüLüM <--
  Üye
  Selamün aleyküm kardesim,

  benim bildigim. Ilk hangi namaz vaktinde buluniorsan onu kilacaksin.
  Namazin en erken vakitde kilinmasi daha iyidir. Diyelim Sabah-Namazinla, Ögle Namazini ve Ikindi Namazini kacirdin ve Aksam Namaz vakti oldu. Ilk Aksam Namazini kilip sonra sirasinla basliyorsun Kaza-Namazlarina. (Sabah, Ögle, vs.)

+ Yorum Gönder