+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tekrarlamam gerekirmi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 07li
  Üye
  Reklam

  Tekrarlamam gerekirmi

  Reklam

  Tekrarlamam gerekirmi Mumsema hayırlı cumalar kardeşlerim... ben gusül adesti almadan önce küpe deliklerime küpe takıyorum bir kulagımda 3 tane delik var ve birine hergün küpe takmıyorum sadece gusül alırken takıyorum ama o zamanda takarken zorlayarak krem sürerek açıyorum o deliği gusül alırkende küpeyi çıkartıp takarak iyice yıkıyorum sonra küpeyi diğer deliğe taktığımda o zorladığım deliği elimle akan irin olur diye siliyorum ir defa sonra gusül alırkende kuladıma elim değiyor ama banyodan bir saat sonra falan kulağımla oynarken o delikte hafif kapuk oluşmuş ve bir köşesinde küçükkırmızılık vardı kabukta bu kanmıdır ve tekrar gusül almalımıyım nolursunuz yardım...

 2. konya442
  (Cezalı)

  Cevap: tekrarlamam gerekirmi


  Reklam


  Öncelikle Selamun aleykum , gusül esnasinda abdest bozucu seyler olursa gusüle zarar vermez , sadece namaz abdestini bozar ve gusül ise tamamdir.


  Gusülde farz olan ağıza, buruna su verip tüm vücudu kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaktır. Niyet etmek, namaz abdesti almak, besmele çekmek gusül abdestinin sünnetleridir. Sünnetler olmadan da gusül geçerli olur.

  Gusül sırasında abdest bozucu bir halin ortaya çıkması namaz abdestini bozsa da gusül abdestini bozmaz. Gusül almaya devam edebilirsiniz.

  Gusül sırasında gelen akıntı guslü bozmaz, guslün abdest oluşunu bozar. Yani sahih olan ve insanı cünüplükten kurtaran bu gusülle namaz kılınmaz. İbâdet için yeniden abdest almak gerekir. Gusül ise tamamdır.
  İlmi bir ifade ile, guslü bozan herşey abdesti de bozar. Lâkin abdesti bozan herşey guslü bozmaz. Bu bakımdan, gusül sırasında idrar yollarından gelen bir akıntı, yahut yaradan akan bir mayi veya diş kanamaları vs. gusle mâni olmaz. Bu akıntılarla yapılan gusül sahih, fakat abdest bâtıl olur.

  Alinti SorularlaIslamiyet

 3. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  hayırlı cumalar kardeşlerim... ben gusül adesti almadan önce küpe deliklerime küpe takıyorum bir kulagımda 3 tane delik var ve birine hergün küpe takmıyorum sadece gusül alırken takıyorum ama o zamanda takarken zorlayarak krem sürerek açıyorum o deliği gusül alırkende küpeyi çıkartıp takarak iyice yıkıyorum sonra küpeyi diğer deliğe taktığımda o zorladığım deliği elimle akan irin olur diye siliyorum ir defa sonra gusül alırkende kuladıma elim değiyor ama banyodan bir saat sonra falan kulağımla oynarken o delikte hafif kapuk oluşmuş ve bir köşesinde küçükkırmızılık vardı kabukta bu kanmıdır ve tekrar gusül almalımıyım nolursunuz yardım...

  www.mumine.com a sorarsan bu soruları daha net ve daha doğru bilgi alırsın.

  Eğer üye isen buradan http://www.mumine.com/sizden-gelen-sorular/


  Üye Değilsen buradan http://www.mumine.com/misafir-soru-cevaplari/


+ Yorum Gönder