+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yeminimizi Aynı Gün İçerisinde 2 Kere Bozarsak Kefareti 2'ye Mi Katlanır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. EFSANE177
  Üye
  Reklam

  Yeminimizi Aynı Gün İçerisinde 2 Kere Bozarsak Kefareti 2'ye Mi Katlanır?

  Reklam

  Yeminimizi Aynı Gün İçerisinde 2 Kere Bozarsak Kefareti 2'ye Mi Katlanır? Mumsema Arkadaşlar mesela bugün çarşamba. Bir yemin ettik. Bu yemini bozuk. Bozduğumuz için yarın 3 gün oruç tutmamız gerekiyor ya. Yarına kadar bir yemin etmiyorsak ve aynı günahı işlersek oruç tutmamız gereken süre 6 gün mü olur?

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Yeminimizi Aynı Gün İçerisinde 2 Kere Bozarsak Kefareti 2'ye Mi Katlanır?


  Reklam


  Arkadaşlar mesela bugün çarşamba. Bir yemin ettik. Bu yemini bozuk. Bozduğumuz için yarın 3 gün oruç tutmamız gerekiyor ya. Yarına kadar bir yemin etmiyorsak ve aynı günahı işlersek oruç tutmamız gereken süre 6 gün mü olur?
  Her bozulan yemin için ayrı keffaret gerekir.

 3. YaZaROW
  Emekli
  Ama bozduktan sonra aynı şeye yemin etmemiş kardeşimiz Ona göre fetva vermelisiniz

 4. kanarya
  Devamlı Üye
  Ama bozduktan sonra aynı şeye yemin etmemiş kardeşimiz. Ona göre fetva vermelisiniz.
  ne farkederki.
  her yemin edip bozduğunda bir keffaret söz konusudur.

 5. EFSANE177
  Üye
  Kardeş tamam her yemin için ayrı kefaret gerekir diyorsun tamam da ben yarına yapmayacağım için tekrar yemin etmiyorum. yani kaç gün tutacağım?

 6. BİRDÜNYAUMUT
  Devamlı Üye
  Sevgili Kardeşlerim.
  Edilmemiş yemin için keffaret gerekmez! Bir işi yapacağım ya da yapmayacağım diye yemin ettikten sonra o işi yaparsak bir keffaret gerekir ve o işi yapmak serbest hale gelir. Örnekler:

  Bu gün elma yemeyeceğim, bu gün yemek yemeyeceğim dense ve yenilse bir keffaret gerekir. O elmayı yemek artık serbest hale gelmiştir. Bir sandık da yese ilk yemesinden dolayı bir keffaret gerekir. Yeminin hükmü üzerine yemin edilen şeyi yapıncaya kadardır.

  Yemin ağızdan çıkan sözü kapsama altına alır. Bu kapıdan içeri girmem diyen pencereden ya da arka kapıdan girebilir.

  Hayatı tehlikeye atan, haram olan, bir helali haram kılan, Allah (C.C.)'a isyan içeren yeminlerin bozulması Farzdır. Bozup keffaret tutmak gerekir. Anne babamla konuşmayacağım, içki içeceğim, adam öldüreceğim, Arkadaşımla asla, ömür boyu konuşmayacağım, Filan kişinin malına zarar vereceğim şeklinde yapılan yeminler bozulmalıdır.

  Yanılarak, unutarak bir şeyin doğruluğu ya da yanlışlığı hakkında yemin edenleri Cenab-ı Allah (C.C.) affedeceğini bildiriyor. Örneğin: Ben borcumu ödedim diye yemin edip de ödemediğini hatırlayan, Ben İstanbulda Filanı görmüştüm diye yemin edip görmediğini hatırlayan, Bir sözü söylediğini yeminle inkar edip sonra hatırlayan kişi bu hükümdedir. Unutularak yapılan yeminlerin keffareti hakkınde bilgim yok. Bilen kardeşlerim yazarsa iyi olur.

  Bile bile yalan yere yemin Allah(C.C.) Korusun imanı götürecek kadar tehlikeli bir günahtır. Allah(C.C.)'ı şahit tutmaktır. Hem keffaret hem tevbe gerektirir, gereğinde helalleşmek gerektirir. Rabbe karşı saygısızlıktır.

+ Yorum Gönder
yeminimizi bozarsak ne olur