+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden (Beyin fırtınası) Gelecekte tevbe etmek mi yoksa bugün edip 1000 defa bozmak mı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. istanbul2688
  Üye
  Reklam

  (Beyin fırtınası) Gelecekte tevbe etmek mi yoksa bugün edip 1000 defa bozmak mı ?

  Reklam

  (Beyin fırtınası) Gelecekte tevbe etmek mi yoksa bugün edip 1000 defa bozmak mı ? Mumsema Sorum şöyle : aşağıdakilerden hangisi daha hayırlıdır ?

  İşlediğimiz büyük bir günah var.

  1-) Hemen tevbe etsek uğraşsak ama yenilsek, tekrar tevbe etsek tekrar uğraşsak ama yine yenilsek. Böyle böyle 1000 defa tevbe edip, tevbeyi bozmak en sonunda o günahtan kurtulmak

  2-) Tevbe bozmak günah en iyisi ben bu günahı yavaş yavaş bırakayım; bırakınca da tevbe ederim ve bir daha işlemem demek.

 2. bahadır emin
  Devamlı Üye

  Yanıt: (Beyin fırtınası) Gelecekte tevbe etmek mi yoksa bugün edip 1000 defa bozmak mı ?


  Reklam


  alınma ama bektaşi fıkrası gibi soru sormuşsun

 3. istanbul2688
  Üye
  alınma ama bektaşi fıkrası gibi soru sormuşsun
  Alınma yok

 4. Star
  Devamlı Üye
  Gelecekte tevbe diyorsunda,ne kadar zamanının kaldığını nerden biliyorsun ?

  Tevbe geciktirilmemeli,ne olursa olsun hemen edilmelidir bence,şayet ne kadar zamanımız kaldığını Allah bilir.Tevbe etmeden ölmek istemeyiz değil mi?

  Bu benim şahsi görüşüm


 5. HAMMADUN
  Emekli
  Öncelikle günahtan kurtulmak diye bişey insanoğlu için mümkün değildir.

  Eğer böyle bişey mümkün olsaydı. Allah-u Taala senin gelmiş, geçmiş ve gelecek günahlarınıda bağışladım dermiydi, peygamberine (S.A.V.)

  Alemlere rahmet olarak gelmiş bir peygamberin (S.A.V.) ne günahı olabilirki....???

  Bize göre olmaz, ancak Allah-u Taala'ya karşı her yaratılmış eksik olduğundan, bizce malum olmayan ve bilmekte dahi algılama kaabiliyetimizin yetmeyeceği, sevap ve günahlarla techiz edilmişizdir.

  Biz onları işleriz, lakin farkına varmayız. Onların büyük bir bölümünü rabbimiz tevvap sıfatıyla örterken, işlediğimiz fakat sevap hanemizde olanlarında mükafatlarıyla mükafatlanırız da bundan dolayıda, ben bunu işlememiştim rabbim bu nedir deyiveririz.

  Bir fakire ev almışsın derler, hatta odun, kömür almışsın, hatta onun cebine hatırı sayılır bir de harçlık koymuşsun, çoluk çocuğunu da eğitmişsin. Hastalığında ve çaresizliğinde elinden tutmuşsun dediklerinde, ben işlemedim rabbim bu nasıl bir sevap yüküdür diye rabbine sorduğunda, NİYYET DAHİ ETMEDİNMİ....??? diye bir cevapla karşılaşırsan ne yaparsın. Amelin başı niyet değilmi....???

  Günah işlemek bizim için..... Hak vaki olmadan da, tüm tövbe kapıları yine bize açık. Şeytan ve avanesinin ümitsizlik derğahı ile, Rabbinin ümitvar derğahı arasında seçim yapmak istiyorum diyorsan. Dostunu iyi tanı, dostundan yana takdir kullan.....

  Tövbe etmek insanın ulaşabileceği en büyük ibadet. Tüm ibadetlerin yekûnudur o. Gelecekte tövbe ederim dersen eğer, bilki seni ibadetten alıkoymak isteyen biri var. Dostunla, düşmanını iyi ayırt ettiğinde, bu sorunun cevabını zaten kendin verebilecek yetenektesindir. Allah cümlemizden razı olsun. Amin.

 6. bygokhan
  Üye
  önce selamınaleyküm , anlamadım ki kusura bakmayın şimdi bi adam cok ciddi ve cirkin bir günah işliyor ama sonunda pişman oluyor tövbe ediyor bu şekilde defalarca tekrarlıyor sonunda tövbesinde sadık kalıyor ama öncekiler bu şekilde olunca yeri neresi oluyor ?

  benim bildiğim 1 e 70 kat fazla cevap verirseniz tebessüm ederim..

+ Yorum Gönder