+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yararlı İlimler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Dönmüş
  Üye
  Reklam

  Yararlı İlimler

  Reklam

  Yararlı İlimler Mumsema Selamün aleyküm,
  İslamî dinler elbette en değerlileri.
  Bunun dışında, imanımızı aksatmadığımız sürece, başka ilimler uğraşmak caiz midir, günah mıdır? Bu ilimlerden demek istediğim Matematik, Edebiyat gibi. Bildiğimce bu ilimlerle uğraşan çok büyük İslam Alimleri var. Bu konuda bilgisi olan var mı? En iyisini ALLAH (C.C) bilir. ALLAH (C.C)'nin rahmeti üzerimizde olsun, günahlarımızı affetsin. Amin.

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Yanıt: Yararlı İlimler


  Reklam


  ve aleykumusselam ve rahmetullah.
  İnsanlara yararı olan tüm ilimler teşvik edilmiştir ama Allah'ın tanıtıldığı, eir ve yasaklarını içeren ilimler en faziletli ilimlerdir.
  İtikat, Tefsir, Hadis, Fıkıh gibi..

 3. Star
  Devamlı Üye
  Yararlı ilim diye kendini saçma sapan işlere kaptıranlarda var.Bunlar gerek siname dünyası,gerek kitap dünyası olsun..

 4. HAMMADUN
  Emekli
  İlimleri bulmak kadar, kullanmakda önemlidir. Eğer bulduğunuz ilmi, insanlığın yararına kullanacak yeterliliğe haiz değilseniz, o ilim size fayda vermez. Size fayda vermeyen bir iliminde, başkalarına yarar getireceğinden de bahsedilmez

  Hemen örnekleyelim. Atom'u parçalamak ve ondan müthiş bir enerji çıkartmak iyi bir ilim olabilir. Ancak onu hiroşima ve nagazaki'de kullanarak milyonlarca insanı bir kaç dakikada yok etmek, dünyanın atmosferine, atomik partiküller ve radyasyon salınımında bulunup, bu salınımın kontrolsüz olarak yayılmasından sorumlu olmak. O bombayı atanları değil, mahkûmiyette tüm insanları kapsar.

  Şimdi buna yararlı bir ilim ve kullanım alanı diyebilirmiyiz.....???

  İslam şuuru ve vicdan olmayan her şeytani ve tağuti düzenin elindeki yegane koz, tarih boyunca mazlumun katli olup, bunu geri kalmış toplumların üzerinde uygulama safhası olarak kullanageliyor olmalarıdır. Allah cümlemizden razı olsun. Amin.

+ Yorum Gönder