+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İçerisine az bir miktar faiz karışmış parayı bu faizden nasıl temizleyebiliriz ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hamza Yusuf
  Üye
  Reklam

  İçerisine az bir miktar faiz karışmış parayı bu faizden nasıl temizleyebiliriz ?

  Reklam

  İçerisine az bir miktar faiz karışmış parayı bu faizden nasıl temizleyebiliriz ? Mumsema Eskiden faiz karismis bir miktar param var (cok degil). Bu haram parayi nasil temizleyebilirim, bunun bir yolu var mi? Cunku haram paradan ne zekat verilir ne de Hac'a gidilir.

 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  Yanıt: Faiz ve zekat


  Reklam


  Eskiden faiz karismis bir miktar param var (cok degil). Bu haram parayi nasil temizleyebilirim, bunun bir yolu var mi? Cunku haram para ile ne zekat verilir ne de Hac'a gidilir.
  Allah (cc) ye tevbe edip faiz miktarı kadar muhtaç inanlara dağıt kardeş. Bir daha da faize bulaşmamaya gayret et.

 3. Hamza Yusuf
  Üye
  Imamhatipli42 kardes,

  Sagol cevabin icin. Nedense alinti yapamiyorum.. elbette faize bulasmamak lazim ama diger yandan enflasyon paranin degerini eritiyor uzun vadede; bu durumda ne yapmak lazim. Kuveyt Turk gibi sozde Islami bankalara nasil guvenebiliriz?

  10 yil once Musluman 'kardeslerime' guvenerek parami Yimpas'a kaptirdim bundan dolayi artik kimseye guvenemiyorum. Ustelik bu para bana cok lazim; Turkiye'de parali askerlik yapmak icin, eger nasip olursa evlenmek ya da ayri eve cikmak icin vs.. bu yuzden cok dikkatli olmam lazim. Oncelik parayi kaybetmemek..

  Samimi Muslumanlar hangi bankalarla calisiyor birikimlerini nasil degerlendiriyorlar merak ediyorum.

 4. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Samimi Muslumanlar hangi bankalarla calisiyor birikimlerini nasil degerlendiriyorlar merak ediyorum.
  Şahsi görüşümü sorarsanız ne güzel yatırım altındır. Altın almanız sizin paranızın da değerini düşürmez.

 5. HAMMADUN
  Emekli
  Faiz necisdir;

  Bir kova suyun içerisine, bir damla necaset düşmüş olsa o suyla gusledilmez.

  Ancak bir akarsu içerisine bir damla necaset düşmüş olsa o suyla gusledilir.

  Yada bir ummana, bir damla necaset düşse o ummanda kaybolur ve temizlenir.

  Eğer durağan bir paradan, yani bir kova sudan bahisle faizin hükmü nedir derseniz, o paranın tamamında neceset vardır ve o su ancak yeşermekte olan meyve verecek ağaçlarda kullanılabilir. Bir hayır müessesesine, o paranın bir bölümünün başkasına ait olduğu hakkında bilgi verilerek verilebilir.

  Bunun dışında, çalışan ve çalıştırılan bir müessede, bir paraya eğer faiz bulaşmışsa, çalışan paranıza faiz bulaştırmamaya gayret edersiniz, ancak şu yada bu şekilde bulaşacağından, (Yok vade farkıydı, yok şuydu, yok buydu gibi.) emek karşılığı çalışan paradan, zekatlarıda verirken bulaşması muhtemel faiz oranı karşılığı kadar da fazla olmak üzere, zekat verilmesinde fayda vardır. Zira paranızı ancak zekat temizler.

  Umman seviyesinde bir paraya maliksiniz, bu durumda faiz alır değil, faiz verir durumda bir parayı mümkün olduğunca faizden uzak tutarak, hem ibadet etmiş olursunuz. Hemde faize bulaştırmadığınız, fakat bir şekilde faizin bulaşmış olabileceği zannı içerisinde bulunuyorsanız ki illaki köşesinden bucağından bulaşmış olabilir. Bunu da hayır müesseseleri yaptırarak ve dahi zekatla birlikte paranın temizliğini sağlamanız sizin için daha hayırlıdır. Allah cümlemizden razı olsun. Amin.

 6. Hamza Yusuf
  Üye
  Peki bu durumda;

  1) Faizi kimlere verebilirim, sadece fakirlere mi? Babamin borcu var ama fakir sayilmaz cunku saglam bir isi ve geliri var; herhalde ona vermek caiz olmaz bu durumda?

  2) Altina yatirim meselesine gelince; altini istedigimiz zaman paraya cevirebilirmiyiz yoksa bu zor mu? Birde altini nerede muhafaza edecegiz, bankada mi?

  Kusura bakmayin cok soru sordum, baska sorularim kalmadi bu konuda. Insallah bu sorularin cevabini bilen kardeslerim vardir. Yoksa da Allah hepinizden razi olsun yardim etmeye calistiginiz icin.

 7. muhasebeci
  Emekli
  daha öncede bu bankalar hakkında konuştuk .kar payı paranın hakkı gıbı yerlerden alınan mıktarda faizdir.ve işin kötüsü buna ınanmayan varsa dindende cıkar bence
  dinin yasakladıgı faıze kulp takmak ıcın yırtınan adamdan musluman olmaz

+ Yorum Gönder
faiz günahı nasıl temizlenir,  faizli para nasıl temizlenir,  faiz parası ne karışan ,  helalparamisteiyerekfaizebulaştı,  faiz parası kardeşe verilir mi,  faiz zekat olarak verilir mi,  faizebulasmisparayineyapmali