+ Yorum Gönder
5. Sayfa BirinciBirinci ... 245
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kopya Çekmek Günah mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 49
  Misafir
  Reklam

  Yorum: Kopya Çekmek Günah mı?

  Reklam  Yorum: Kopya Çekmek Günah mı? ile alakalı yazı mumsema.com Yorum: Kopya Çekmek Günah mı?
  Ben küçükken ortada teog denen bir şey yokken ve reşit olmadan önce kopya çekmiştim. 6. sınıftaydım. Çocuk akli. Daha sonra neler yaptığımı fark edip bir daha kopya cekmedim. Ama benim lise için olan puanıma 6. Sınıf ortalaması da girdi. Bu durumda girdigim lise haram midir? İlerde edineceğim kazanç bana haram mi? Daha düşük bir yere gecsem daha mi uygun olur ?

 2. 50
  arifselim
  Yönetici

  Yorum: Kopya Çekmek Günah mı?


  Reklam


  Bu durumda girdiğin lise sana haram olmaz ve kazanacağın kazancında haram olmaz. Ama bu yaptığından pişman olarak tövbe etmelisin.

 3. 51
  Misafir
  Zaten çektiğin kopyalar haram sen o girdigin sinavlarla yuksek not alip iyi bir yeri kazanmana yatdimci oluyor

 4. 52
  Misafir
  Teogga hazırlanıyorum ama yinede 65 70alıyorum(4saatten az calısılmıyorum)
  Bana dedilerki (çevremdekiler)sen çalısıyorsunn kopya çeksende bie şey olmaz.
  Doğrumu

 5. 53
  arifselim
  Yönetici
  Bu doğru değildir. Sen kopya çekme bu denilene uyma. Eğer iyice çalışmana rağmen kazanamıyorsan nerelerde hata ettiğine eksikliklerinin neler olduğuna bakmalısın. Öğretmen veya büyüklerine danışmalısın.

 6. 54
  Misafir
  ben bu kopya çekenlere Hakkımı Helal Etmiyorum arkadaşlarım çekiyordu Hatta çekiyordu ama benim Hakkıma giriyorsun Çünkü ona benden yüksek oluyor Anladın ben çalışmama rağmen düşük hayatında ben onlara Hakkımı Helal Etmiyorum kopya çeken hepsini yazıklar olsun

 7. 55
  Misafir
  Ben arkamda oturan yakın arkaşımla kopya çekiyorum ama sadece birbirimizden ayrıca yan gelip yatmıyoruzda sınavlara her zaman çalışıyoruz ama takıldığımız soru olunca birbirimize soruyoruz bu sakıncalı birşey mi ?

 8. 56
  Misafir
  Selamün aleyküm ben kopya çekmek hakkında soru soracaktım sınıfta hoca ders anlattığı konudan quiz yaptı dersi dinlemiştim ama quizde anlattığı aklıma gelmedi ve bende arkadaşımdan baktım zaten hoca kopya çekenlerin farkındaydı ama çok umursamiyordu ayrıca bide bir arkadaşımada kopya verdim sizce bu kul hakkı olur mu

 9. 57
  arifselim
  Yönetici
  - Kopya çekmek caiz değildir. Bir şeyin günah olması için illaki kul hakkı olması gerekmez. Bu hoş ve doğru değildir. Madem sınavlarınıza çalışıyorsunuz öyleyse Allah'a tevekkül etmeyi de bileceksin.

  - Aleykum selam. Hocanın kopyanın farkında olması ayrı bir hata. Kopya çekmeyin. Bu caiz değildir. Müslüman dürüst olmalıdır.

 10. 58
  Misafir
  Kopya çekmek bütün sınava girenlerin hakkına girmektir.Önemli olan Ahirettir.Dünya sınavı için kendinizi yakmayın. Baskıyla Yüksek not almak için bilem çekmemeliyiz.

 11. 59
  yns1111
  Üye
  Biraz komik gelebilir ama sormalıyım. Merhaba, değerli kardeşlerim, büyüklerim. Benim bir sorum olacak tı ben sınavlarda normal yazılı sınavlarında kopya çekmeyi bırakmış ve arkadaşlarımdan helallik istemiştim. Şuana kadar sıkıntı yoktu fakat bugun bir sınava girdik sınavın hepsini yaptım hiç kopya çekmedim kontrol ederken arkadaşım atıyorum 7. sorunun cevabı a cinsinden bir şey söyledi ve bende cevabı değiştirdim daha sonra tekrar silip eskisine çevirdim daha sonra ise yine arakdaşımın verdiği cevabı işaretledim kul hakkına girmiş oluyormuyum günah oluyormu acaba cevaplarsanız çok çok sevinirim aklıma takıldıda.

 12. 60
  arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Buna kul hakkıdır denmez ama bunu açık bir şekilde söyleyen arkadaşın hata yapmıştır. Bunun için sadece tövbe istiğfar et. Müslüman yaptığı işin hakkını vermelidir ve dürüst olmalıdır. Allah daima dürüstlerin yardımcısıdır.

+ Yorum Gönder
5. Sayfa BirinciBirinci ... 245

kopya çekmek günah mı

Kopya çekmek günah mıdır

kopya çekmek haram mısınavda kopya çekmek günah mıkopya çekmek günahmısınavda kopya çekmek günah mıdıryazılıda kopya çekmek günah mı