+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Evcil hayvan ölümü veya kaybolması sahibi günahkar olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Star
  Devamlı Üye
  Reklam

  Evcil hayvan ölümü veya kaybolması sahibi günahkar olur mu?

  Reklam

  Evcil hayvan ölümü veya kaybolması sahibi günahkar olur mu? Mumsema Evcil hayvan besleyen arkadaşlar için bir sorum var;

  Evcil hayvan(kedi,hamster vs.) eğer ölürse bunun sahibi üzerinde hükmü nedir? Sahibinin haberi olmadan kaybolursa bir daha bulunamazsa veya ölürse sahibi günaha mı girer?

  Beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim
  Allah razı olsun


 2. 2
  Hoca
  erimeye devam...

  Yanıt: Evcil hayvan ölümü veya kaybolması hakkında


  Reklam


  Evcil hayvan besleyen arkadaşlar için bir sorum var;
  Evcil hayvan(kedi,hamster vs.) eğer ölürse bunun sahibi üzerinde hükmü nedir? Sahibinin haberi olmadan kaybolursa bir daha bulunamazsa veya ölürse sahibi günaha mı girer?
  Beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim
  Allah razı olsun
  Eğer hayvanın sahibinin ihmalkarlığı varsa bu elbette kendisine sorulacak ama elinde olmayan bir nedenle olursa sorumlu tutulmaz.

 3. 3
  Star
  Devamlı Üye
  Şimdi diyelim 2 hamster var.Sahibi ikisinide ummadığı ve aklının ucundan bile geçmediği halde onları hiç ummadığı bir şekilde kaybetti.Kaybettikten sonrada büyük acılar çekti.Allah'a onları bulabilmek için yalvardı.Onların kaybolmasından büyük bir ıstırap duydu.

  Sizce böyle biri farkında olmadan evcil hayvanını ihmal etse bile veya hiç ummadığı bir anda onu kaybetse bile bundan sorumlu tutulurmu günaha girerse günahı ne büyüklükte olur?

  Konuya el attığın için Allah razı olsun mum hocam


 4. 4
  ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Hamster denilen şey bumu bu ne böyle kardeş bu evde beslenirmi Cardon faresine benziyor  Nette şöyle bir yazı alıntı yaptım mantıklı bir yazı

  Evde hayvan beslemek modern çağın bize öğrettiği bana göre doğru olmayan bir davranıştır.Allah resulunun döneminde böyle bir anlayış ve durum (evde hayvan besleme) olmadığı için bu konuda haram veya helal koyma yetkisine sahip değiliz.Bu konuda yalnız Allah resulunun köpeği av ve koruyuculuk dışında beslenmemesi gerektiğine dair ikazı olduğunu biliyorum.Kedi kendi pisliğini örten ve kendi kendini temizlemesini iyi beceren bir hayvan olduğundan ve Allah resulunun en yakın sahabesi ebu hureyrenin kedi beslemesinden yola çıkarak evde kedinin beslenebileceği söylenebilir.Bunun dışında hayvanlar insanlara hizmet için ve doğanın devamını sağlamak için yaratılmışlardır.Bir hayvanı doğadan kopartıp kendisinin fıtratına ve misyonuna uymayan bir ortama sokmak onu beslemek bana göre doğru bir davranış değildir.Ama ben yinede beslemek istiyorum dersen o senin bileceğin iştir.Bu konuda dikkat etmen gereken hayvanın pisliğine dikkat edilmesidir.Allah elbiseni temiz tutmanı emrediyor.Namaz kılınan yerin temiz tutulması gerekiyor.Bunlara dikkat etmelisin.


 5. 5
  Star
  Devamlı Üye


  Şöyle birşey işte.Zaten internetten aldığım iblgilere göre insan yapımı bir hayvanmış sanırsam tabiki çoğu için demiyorum.Doğal olanlarıda var ama bazılarınıda insanlar yapmış

  Bu konuda mum hocamın cevabını bekliyorum


 6. 6
  ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Benim bir Hamsterim var. Ev Hayvanlari beslemek dinimiz acisindan zararli midir? Evin içine saliverdiğim oluyordu. Kafesinin tellerini kemiriyor onu evde beslemek ve hapsetmek gibi hayvana eziyet midir  Bu tür hayvanların evlerde beslenmesi uygun değildir, doğal ortamlarında yaşamaları gerekir. Çünkü bunlar ne kafes hayvanı ne de ev hayvanıdır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 7. 7
  imam
  Üye
  Şimdi diyelim 2 hamster varSahibi ikisinide ummadığı ve aklının ucundan bile geçmediği halde onları hiç ummadığı bir şekilde kaybettiKaybettikten sonrada büyük acılar çektiAllah'a onları bulabilmek için yalvardıOnların kaybolmasından büyük bir ıstırap duydu

  Sizce böyle biri farkında olmadan evcil hayvanını ihmal etse bile veya hiç ummadığı bir anda onu kaybetse bile bundan sorumlu tutulurmu günaha girerse günahı ne büyüklükte olur?

  Konuya el attığın için Allah razı olsun mum hocam
  herkesin ihmali nispetinde sorguya çekilecektir.

 8. 8
  HAMMADUN
  Emekli
  Eğer o hayvanı bir şekilde kedi eline geçirmiş ve rızıklanmışsa buna diyebilecek herhangi bir şeyimiz olamaz. Zira Rızkı veren Allah'tır. Allah-u Taala VELİNİMET'imizdir. Rızkımıza VELİ olan KEFİL olan O'dur.

  Her NEFS'de muhakkak ölümü tadacaktır. Bu hususda bizim sorumluluğumuz olurmu dersek. MÜSEBBİB olarak kendimize bir rol biçebiliriz bu hususda.

  Ancak özellikle KAFES ve AKVARYUM HAYVANLARI'nı ihmalkarlıkla birlikte ZULM'e uğratırsak, muhakkak buradan doğan bir sorumluluğumuz olur. Ancak İNSANLAR üzerinde Rab'bimin Rahmeti sonsuzdur. Bu hususda ne yapılması gerekir o da malumdur.

  İnşaAllah Nasuh bir Tövbe sizin hakkınızda günahları yok hükmünde kılacaktır.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 9. 9
  Misafir
  Evcil hayvanınızın kaybolması sizin isteminiz dışıdır zaten ölmesi ise eğer o hayvanı siz öldürdüyseniz veya bakmadıysanız eve kapatıp açlıktan ölmesini sağladıysanız onun bır hastalıgı olduğunda umursamadıysasanız ve elinizden gelen imkanları kullanmadıysanız günaha girersiniz ama sizin ihmaliniz olmadı sürece hiçbir günahı yoktur yorumu okuduğunuz için teşekkürler

 10. 10
  Misafir
  Biz Tavşanimiz a bahçede bakıyorduk gece de içeri alıyorduk bir gün bahçede gezinirken biz de icerideydik kedi gelip tavsanimizi öldürdü o kadar üzüldük ağladık 2 ay geçti hala kendimi iyi hissetmiyorum çok üzülüyorum çok özledim ve yeni bir Tavşanla oynamak istiyorum çok Üzgünüm ayrıca Tavşanimiz in benim yüzümden olduğunu düşünüyorum ve suçluluk duyuyorum gerçekten öyle mi sizce?

 11. 11
  Misafir
  Eşim bundan 3 ay önce balıga çıkmiştı eve dönecegi vakit arabaya kuçuk bi kedi atlamış o da eve getirdi. Kirliydi tabi sokakta yaşadıği için bzde yıkadık kuruladk eve aldık beslemeye başladık ismi duman dı. Ben bakmaya başladktan 1.5 yada 2 ay sonra görumceme gttim 1 hafta kaldm. Kediyi evde braktım dışarıda koli yaptm öyle gttm kayınvaldemler çok yakndı arada orayada gdıyodu ve anem de eve yemesı icn bşyler getiriyodu buna dayanarak gttm. Döndugumden bigun önce kaybolmuş komşunun çocukları oynamş normalde asla gtmezdi alşmştı eve çunku ya birisi aldı yada alıp sokaga uzak bryere bıraktılar. Çok aradm agladım bulamadm vicdan azabi çekiyorum gttm 1 hafta kaldm evdeymş kedm birxere gtmemiş ben gelcektim 5. Gun evdeymiş sonra vazgeçtım 2 gun daha kaldm gelmeden birgun önce kaybolmuş.:-( Çok uzuldum hala uzuluyorum nerde oldugunu bilsem keşke gdıp getircem ama bilmiyorum :-(. Bunun gunahi nedir?.

 12. 12
  Misafir

  Reklam


  benimde 2 tane tavşanım öldü ve hala aklımda acı cekiyorum üzülüyorum bahcede tel ile cevrili geniş bir alanı vardı ama sabah kalktıdımDA ölmüştü

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

evcil hayvanlar

hayvanların ölümü

hayvanım hastalıktan öldü benim icin günah mihayvanların ölüm sonrasıHayvanim öldü günahı bir evde hayvanların ölmesi