+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Günahı ifşa etmek hakkında bilgi verirmisiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. of ki ne of
  Üye
  Reklam

  Günahı ifşa etmek hakkında bilgi verirmisiniz?

  Reklam

  Günahı ifşa etmek hakkında bilgi verirmisiniz? Mumsema benim bi arkadaşım var.. zamanın birinde bi akrabasıyla istenmeyen şeyler yaşamış ama çok ileri olmayan şeyler ama bu yüzden çok pişman ve bunu bana anlattı diye cok canın yanıyor diyorum allahtan ümit kesilmez diyor ki günahımı sadece allah biliyordu sanada söyledim ya sende herkese sölersen diye üzülüyor.. ne yapmalıyım kardeşlerim ??

 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  Yanıt: Günahı ifşa etmek hakkında bilgi verirmisiniz?


  Reklam


  242. Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  "Bir kul, bu dünyada başka bir kulun ayıbını örterse, kıyamet gününde Allah da onun ayıbını örter."
  Müslim, Birr 72. Ayrıca bk. Buhârî, Mezâlim, 3; Ebû Dâvûd, Edeb 38; Tirmizî, Birr 19; İbni Mâce, Mukaddime 17
  Açıklamalar
  Dinimiz, insanların ayıplarını araştırmayı ve kişilerin gizli hallerini ortaya çıkarmak için gayret etmeyi yasaklamıştır. Buna karşılık, bir kimsenin ayıplarını, kusurlarını örtmek ahlâkî bir fazîlet, üstün bir insânî meziyet kabul edilmiştir. Örtülmesi istenilen ve Allah'ın da kıyamet gününde örteceği ayıp, kusur ve hatalar, kul hakkına taalluk etmeyen, zulüm ve haksızlık olmayan, söylenilmesi halinde kimseye fayda temin etmeyecek türden olanlardır. Bu sayılanlar ve benzerleri dışında kalan günahları ve özellikle haramları gizlemek câiz değildir.
  Allah Teâlâ, dünyada günahlarını örttüğü kulunun, kıyamet gününde de hata ve kusurlarını örter. Böylece mahşer halkı da onun bu halini bilmezler. Dünyada bir kulun hata ve kusurlarını örten kimse de sevap işlediği için, Allah katında o da mükâfatını görür.
  Hadisten Öğrendiklerimiz
  1. Hata ve kusurları örtmek fazilettir.
  2. Örtülen hata ve kusur, kul hakkına taalluk eden zulüm ve haksızlıklar cinsinden olmamalıdır.
  3. Allah, dünyada kusurunu örttüğü kulunun, mahşerde de kusurunu ortaya çıkarmaz.
  4. Dünyada kulların kusurunu örtenler, âhirette mükâfatını görürler.

 3. of ki ne of
  Üye
  allah razı olsun güzel açıklamışınız da ee şimdi bu günah haram o zaman bunu saklamamak mı gerek yani zina sayılır bi nevi yani bilgilendirirseniz çok sevinirim

 4. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  allah razı olsun güzel açıklamışınız da ee şimdi bu günah haram o zaman bunu saklamamak mı gerek yani zina sayılır bi nevi yani bilgilendirirseniz çok sevinirim
  Başka birileri ile evlenmelerine engel olacak bir hata değilse gizlemek evladır. Allah (cc) nün onu bağışlaması için dua ediniz.

 5. Misafir
  Benimde bir arkadaşım zamanında bir akrabasiyla istenmeyen şeyler yaşadı çok ileri gitmedi ama müthiş pişman her gün düşündükçe çıldırıyor. Akrabası yaşadıklarını annesine anlatmış annesi de herkese yaydi. Kızın babası duysun diye uğraşıyor. Çok çaresiz her gün dua ediyorum ona. Ama yaşamak istemiyor. Yeni bir hayat kurmasına izin vermiyorlar. Sürekli kızı tahrik ediyorlar laflarıyla. Nasıl olurdu ayrilirmis.lutfen sizde dua edin kurtulamıyor.

+ Yorum Gönder