+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ezan okumadan kamet getirmeden farz namazı kılınırmı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. semamca_07
  Üye
  Reklam

  Ezan okumadan kamet getirmeden farz namazı kılınırmı?

  Reklam

  Ezan okumadan kamet getirmeden farz namazı kılınırmı? Mumsema Hayırlı akşamlar yaklaşık 6 aydır namaz kılıyorum daha öncede başlayıp bıraktığım zamanlar oldu şuan 26 yaşındayım en az 12 13 yıllık namaz borcum vardır düşündükçe içim daralıyor bir an önce kılmak istiyorum ama bu o kadarda kolay değil.Öğle namazından veya yatsı namazından sonra farz namazı kılmaya çalışıyorum vaktim olduğunuca bazen üşeniyorum kılamıyorum ezan okumadan ve kamet getirmeden direk vakit namazlarından sonra başlayıp kılsam bir sakıncası olurmu ezan ve kamet için geçireceğim vakit yerinede farz namazı kılsam olurmu bunu öğrenmek istedim namazım kabul olurmu yoksa bir sakıncası olurmu ?

  birde bir sorum daha olacak şimdi gördüm farz namazı borcu olanın sünnet kılması iyi değildir diyorlar bazı yazılarda mesela aşağıdaki yazıda gerçekten doğrumudur bu ?

  Abdülkâdir-i Geylânî hazretleri (Fütûh-ul gayb) kitâbında diyor ki: Mü’minin en önce farzları yapması lâzımdır. Farzlar bittikten sonra, sünnetleri yapar. Ondan sonra nâfilelerle meşgul olur. Farz borcu varken, sünnet ile meşgul olmak ahmaklıktır. Farz borcu olanın sünnetleri kabûl olmaz. Alî ibni Ebî Tâlib “radıyallahü anh” bildiriyor. Resûlullah “sallallahü aleyhi ve sellem” buyurdu ki: (Farz kılmayıp, kazası olan kimse, kazasını kılmadan nâfile kılarsa, boş yere zahmet çekmiş olur. Bu kimse, kazâsını ödemedikçe, Allahü teâlâ, onun nâfile namazlarını kabûl etmez). Abdülkâdir-i Geylânînin yazdığı bu hadîs-i şerîfi şerheden Hanefî mezhebi âlimlerinden Abdülhak-ı Dehlevî hazretleri buyuruyor ki: (Bu haber, farz borcu olanların sünnetlerinin ve nâfilelerinin kabul olmıyacağını göstermektedir. Sünnetlerin, farzları tamamlayacağını biliyoruz. Bunun mânâsı farzlar yapılırken, bunların kemâllerine sebeb olan birşey kaçırılırsa, sünnetler, kılınan farzın kemâl bulmasına sebeb olur. Farz borcu olanın kabûl edilmeyen sünnetleri bir işe yaramaz).

 2. semamca_07
  Üye

  Yanıt: ezan okumadan kamet getirmeden farz namazı kılınırmı?


  Reklam


  şimdi hesap yaptım aşağı yukarı 100.000 rekat namaz borcum var bunu nasıl öderim bir fikir verin vakit namazlarını mı kılayım yoksa farz namazlarınımı kılmaya başlayayım bir fikir verin sünnetlerde farz olarak sayılacak aslında ama yukarıda okuduğum yazı aklımı karıştırdı ne yapacağımı şaşırdım ölüp gideriz genç yaşta Allah korusun namaz borcum kalır diye içim hiç rahat değil 1 aydır bunu düşünüyorum lütfen bir akıl verin bana

 3. EarthQuake®
  Yolcu
  Selamun aleyküm,
  İkinci sorunuzla ilgili şu konu sizi aydınlatacaktır inşallah.

  http://www.mumsema.com/farz-namazlar...-aciklama.html 4. semamca_07
  Üye
  Allah razı olsun sayende doğrusunu öğrendim

 5. HAMMADUN
  Emekli
  Hiç şüphen olmasınki namazı kıldığında, O'nu görüp takdir edecek olanda, sana secde ettiğin yerden daha uzakta değil.

  Zira o RABBİN sevgili peygamberi (S.A.V.), seni miracınla müjdelemiştir.

  Ankebut suresi 45. Ayet-i Kerime... Kitaptan sana vahyedilen şeyi oku ve salâtı ikâme et (namazı kıl). Muhakkak ki salât (namaz), fuhuştan ve münkerden nehyeder (men eder). Ve Allah'ı zikretmek mutlaka en büyüktür. Ve Allah, yaptığınız şeyleri bilir.

  Namazım kabul oldumu...??? Allah'ın takdiri o yönde.... O'nun takdirinin üzerinde takdir olurmu....???

  Her ibadetin başı NİYYET'tir. Ortası gayret. Sonu inşaallah beraattir.

  Sen inşaallah namazlarına devamla muhasebesini de rabbine bırakarak, gönlünü hoş edersen. Rabbin kılmadığın farzları, sünnetinden, nafilenden ve namaz ile alakalı sair ibadetlerinden tamamlayıp seni borçsuz kılmayı muhakkak nasip eyleyecektir.

  Belki Allah-u Taala size HAC etmeyi nasib eylerde, Hiç borçsuz ve sıfır günahsız olarak yeni ve yeniden bir hayata başlarsın. Belki hac etmeyi nasib eylemezde lutfundan bir başka vesile ile o vesileye sarılıp temizlenmeniz için size bir bağışta bulunur. İnşaallah uyanık olmayı rabbim tüm müslümanlara nasib eylesin.

  Hülasa değerli kardeşim.... Niyetin halis, ibadetlerin halis oldukça, akıbetinin de halis olacağından, şüphe duyman yersizdir. Allah cümlemizden razı olsun. Amin.

 6. semamca_07
  Üye
  Allah senden razı olsun içimi ferahlattın çok güzel yazmışsın eline yüreğine sağlık aralıksız kılmaya gayret edeceğim inşallah bundan sonra namazlarımı borcumuzuda Rabbim yardım ederse inşallah en kısa zamanda ödemeye başlarız.

 7. Misafir
  çok kıvırtıyorsunuz..tek cevap "evet"hayır"...

+ Yorum Gönder
kametsiz namaz kılınır mı,  kamet getirmeden namaz kılınırmı,  kamet getirmeden farz namazı kılınır mı,  ezan okumadan namaz kılınır mı,  kametsiz namaz olurmu,  kamet getirmeden farz kılınır mı,  kametsiz farz namazı kılınır mı