Konusunu Oylayın.: Evleneceğimiz kişiyle flört caiz midir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi
Evleneceğimiz kişiyle flört caiz midir?
 1. 09.Ocak.2011, 23:57
  1
  müslüman1
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 09.Ocak.2011
  Üye No: 83016
  Mesaj Sayısı: 17
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 23

  Evleneceğimiz kişiyle flört caiz midir?


  Evleneceğimiz kişiyle flört caiz midir? Mumsema evlenmeye niyetli olduğumuz kişiyle nasıl flört edebiliriz? kalabalık ortamda konuşmak ve tanışmak bile günahmış galiba... (diğer açılmış konulara baktım ama istediğim cevabı net olarak bulamadım. dinde görücü usulü en iyisiymiş ama ben sevdiğim insanla evlenmek istiyorum. ne şekilde buluşursam günah olmaz?)


 2. 09.Ocak.2011, 23:57
  1  evlenmeye niyetli olduğumuz kişiyle nasıl flört edebiliriz? kalabalık ortamda konuşmak ve tanışmak bile günahmış galiba... (diğer açılmış konulara baktım ama istediğim cevabı net olarak bulamadım. dinde görücü usulü en iyisiymiş ama ben sevdiğim insanla evlenmek istiyorum. ne şekilde buluşursam günah olmaz?)

 3. 10.Ocak.2011, 00:04
  2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,608
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 227
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Yanıt: evleneceğimiz kişiyle flört caizmidir?

  Flört yarardan ziyade zarar veriyor

  Kadın-erkek arasındaki duygusal ilişkiye flört deniyor. Batı toplumlarına baktığımızda önceleri flört, gençlerin duygusal açıdan olgunlaşmalarını, çeşitli komplekslerinden kurtulmalarını, cinsellik konusunda bilgilenmelerini, eşlerin evlilik öncesinde birbirlerini tanıyarak bilinçli bir beraberlik oluşturmalarını sağlayacak bir tecrübe ve eğitim biçimi olarak kabul edilmiş ve hoş görülmüştü.

  Fakat duygusal ilişkiler, kendisine ilişkin bütün düşünce ve varsayımların iflasını ilan edercesine büyük bir hızla fiziksel ilişkiye dönüşerek gündemden düştü. Batılı toplumlar günümüzde bir yandan bir süre önce son derece masumane ilişkiler olarak baktığı flört olayının önüne yığdığı toplumsal sorunlarla boğuşurken, bir yandan da artık duygusal ilişkinin yerini alan cinsel özgürlük gibi kavram ve olguları tartışmaya başladı.

  Günümüzde flört, yani evlilik öncesi gençlerin birbirlerini tanıma ve tanışma bahanesi ile belli süre beraber olması yaygınlaştı. Dinimizde yeri olmamasına rağmen İslamî duyarlılığı olan insanlar arasında bile görülebiliyor artık. Burada hemen şunu söyleyelim ki, “Gençler önceden görüşür ve flört ederse, birbirini yakından tanıma imkânları olur. Eğer huyları, anlayışları farklı ise, evlenmeden önce daha işin başındayken, işi bitirmiş olurlar” iddiası da çok yanlış.

  Tecrübeler hiç de böyle olmadığını gösteriyor. Günümüzde en çok boşanma, flörtsüz evliliğin yapılmadığı Batı ülkelerinde olmaktadır. İki taraf da, tanışma devresinde, birbirlerine hoş görünmek için beraber bulundukları zamanlarda, gayet toleranslı davranıp, kötü huylarını birbirlerine hissettirmemeye çalışır, birbirlerini yanıltırlar. Ancak evlendikten sonra anlaşılır gerçek durum… Fakat iş işten geçmiş olur.

  Bunun için, evlenilecek kimselerin gerçek hâlleri, evlenilmeden önce öğrenilmelidir. Bu da ancak tecrübeli kimselerin araştırmasıyla, o kimselerin evveliyatını iyi bilen, güvenilir kimselere sormakla olur.

  Ayrıca, bekârken çok kimseyle görüşen, çok kimseyle eğlenen erkek ve kızda, evlendikten sonra da çok kimseyle görüşme arzusu devam eder. Bir kişiye bağlı kalmak, zamanla onu sıkmaya başlar; değişiklik arayışına girer. Bunun sonucunda da, her gün gazetelerde boy boy resimlerini gördüğümüz aldatmalar, kavga gürültüler ve cinayetler meydana gelir. Bir anlık gaflet, değişiklik arzusu, kişilerin hem dünya, hem de ahiretlerini karartır. Aman dikkat!

  Bunlar belki manasız gelir çok gence. Çünkü gönlünü kaptırana verilecek nasihat, ona deli saçması gibi gelir. Onun için Peygamber Efendimiz, “Sevgi, insanı sağır ve kör eder” (Keşfü’l-Hafa, 2/129) buyurmuştur.

  Sağıra ne anlatsanız duymaz. Görmeyen bir kimse, ne yapsanız görmez. Bu bakımdan ileri görüşlü, tecrübeli ana-babanın, akrabanın ve iyi arkadaşların tavsiyelerine kulak vermeli. Ana-baba, oğlunun veya kızının evleneceği kişiye, evlâtlarının gözü ile bakmaz. Acı tecrübelerin verdiği dersle bakar. Ana baba sadece görünüşe değil, perdenin arkasına da bakar. Çünkü gerçeği görmeye mâni olur perde...

  Flörtsüz evlilik olmaz mı?

  Flört dönemi, gerçek beraberliği çoğu zaman aksettirmez. Eğer flört, gerçek hayatın aynısı olarak yaşanabilse, belki evliliğin nasıl gideceğine dair ipuçları verebilir, ama bunun da başka bedelleri vardır malûm. Bildiğimiz anlamdaki flört, yani arada sırada görüşüp gezmek, sohbet etmek ise, aslında gerçek hayatta olunandan farklı bir kişiliğin sergilendiği bir dönemdir.

  Örneğin kişi günün yirmi üç saati tek başına, sessiz ve sakin bir hayat sürüyor, biriken sohbet ve gezme ihtiyacını günde bir saatlik buluşmalara saklıyorsa, o bir saatte çok konuşkan, canlı, eğlendirici biri gibi davranabilir. Ve “çıktığı” kişi de canlı, atak, sosyal insanlardan hoşlanıyorsa onun gözüne hoş görünebilir.

  Ama iş evliliğe gelince, o hareketli görünen kişinin günde ancak bir saat gezmeye ve sohbete tahammül edebildiği, aslında çok durgun ve sakin bir hayatı sevdiği açığa çıkar ve sürtüşmeler başlar.

  Ben üç-dört yıl flört edip birbiriyle çok iyi anlaşan, ama evlenince birkaç ayda hayal kırıklığı yaşayan nice insanlar gördüm. Evlilik hayatı başlayınca “Reklamları izlediniz, şimdi haberler” anonsu yapılmış gibi olur.

  “Peki, flört bile olmadan evlenilecek kişi nasıl seçilebilir?” diyebilirsiniz. Aslına bakarsanız bir insanın, karşısındaki kişiyi tanıması o kadar da uzun bir zaman gerektirmez. Yapılan araştırmalar özellikle kadınların, karşılaştıkları kişiyi ilk üç dakika içinde değerlendirip kategorize edebildiğini göstermiştir.

  Dikkatli bir insan için yüz hatları, mimikler, ses tonu, konuşma biçimi, hatta kullanılan kelimeler bile kişiliğe dair önemli işaretler taşır. Ve özellikle hanımlar bu tip işaretleri çok iyi değerlendirirler.

  Mesela karşınızdaki kişiye “Hava bu gün ne güzel, değil mi?” diye sordunuz diyelim. Hepsinden de ayrı bir kişilik yapısına işaret eden çeşit çeşit cevaplar alabilirsiniz.

  – Gerçekten harika bir hava var, insanın içi coşkuyla doluyor. (Canlı, iyimser.)
  – Böyle havaları çok mu seversin? (Karşısındakiyle ilgilenen.)
  – Hı hı. (Kontrollü ve ketum.)
  – Haklısın, çok güzel, değil mi? (Uyumlu, paylaşımcı.)
  – Esas üç gün önce çok daha güzeldi. (Geçmişte yaşayan.)
  – Yaa, bu güzel havada eve tıkıldık işte. (Şikâyetçi, karamsar.)

  Bakın, bir tek cümleden ne kadar çok ipucu çıkartabiliyorsunuz. Yeter ki ona iyi bakın, dikkatli dinleyin ve ipuçlarını değerlendirin. (Dr. Yusuf Karaçay)

  Flörtün zararları nelerdir?

  Flörtün pek çok sakıncası vardır: Flörtte bir tuzak vardır. Flörtte çok defa, kız, erkek tarafından kandırıldıktan sonra terk edilir. Tabi tam tersi olduğu durumlar da olabilir.

  Flört, gençlerde gafilce tecrübelere yol açar. Bu tecrübelerin çoğu, kötü şekilde sonuçlanır. Tecrübe için insan, cebine barut koyup kendini tehlikeye atmaz. Ateşle barut bir arada durmaz. Yılan acaba nasıl sokar diye yılanla oynanmaz.

  Flört, akıl mantık hislerini alt üst eder. Flörte alışan, sık sık arkadaş değiştirir. Kızı kandırıp terk eden erkek hain, kandırılan kız da maskara durumuna düşer. Flörtte çok defa, iffet elden gider. Namuslu Müslüman bir kız için bundan büyük felaket olamaz. Flört, pek çok genci serseri, müsrif ve perişan eder. Gençler arasında aşağılık kompleksi, kıskançlık, kin, nefret, karamsarlık ve çeşitli ruhî bunalımlar doğurur.

  Flört arzusu, tenhada buluşmaya davet eder. Sonunda, birçok gencin başı belaya girer. Sonrasında ise pişmanlıklar ve acılar yaşanır.

  ABD’deki Pennsylvania Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, 1964 ile 1997 yılları arasında evlenen 1400 kişiye evliliklerindeki deneyimleri sorulmuş.

  Bilim adamı Claire Kamp-Dush, evlenmeden önce aynı evi paylaşan çiftlerin, diğer çiftlere göre daha mutsuz olduklarını söylediklerini ve boşanma oranlarının daha yüksek olduğunu belirtiyor. Çiftlerin birlikte yaşamaya karar verirken, muhtemel bir ayrılığın daha kolay olacağı düşüncesiyle yeterince ince eleyip sık dokumadığını belirterek, evlilik kararında da genelde birlikteyken harcanan emek ve çocukların etkili olduğunu söylüyor.

  Sadece kendi zevkini önemseyen genç bir erkek, kokladığı çiçekten hemen doyar, sonra başka bir renk, başka bir çiçek arar. Artık bu sahne onu avutmaz, ondaki esrar, onu çeken cazibe, bağ ve düğümler çözülmüştür. O artık başka bir cazibe, daha esrarlı bir düğüm ister, başka eğlenceleri kovalar. Bu bakımdan flört hususunda kız veya kadın, çok hassas olmalıdır.

  Dinimiz flörte izin verir mi?

  Dinimiz elbette böylesi bir ilişkiye izin vermez. Birbirine yabancı iki karşı cinsin tenha bir yerde baş başa kalışları; hislerinin isyanına, yaratılışta var olan duyguların ayaklanmasına vesile teşkil eder. Cinsî hislerin ayaklanması ve isyanından sonraki safhaları ise kimse kestiremez. Atalarımız “ateş ile barut yan yana durmaz” demişler.

  Böylesi ilişkiler gayet masumane bir şekilde başlar, ancak neticesi genelde hüsran olur. Toplum hayatındaki pişmanlıkların, hatta cinayetlerin ve kötülüklerin büyük çoğunluğunun bu ikaza kulak asmayıştan, aradaki sınırı aşıp taşmaktan kaynaklandığı da yaşanan günlük olaylarla sabittir. Gazete ve televizyonlar bu tarz haberlerle dolu değil mi?

  Bunun istisnası yok mu, her kadın, her erkek böyle mi? Elbette öyle bir iddiamız olamaz. Elbette her kaidenin istisnası olur. Lakin istisnalar hep müstesna kalır, umumi hükmü değiştirmez.

  Kadın kendisini şaibe altına sokacak laubaliliklerden uzak kalmalı, kolay elde edilen, kolayca da terk edilen eğlence metaı haline gelmemelidir. Erkek de hayata sadece ve sadece şehevi bir gözlükle bakmamalı, Allah’ın kendisine verdiği enerjiyi böylesi basit duygu ve düşüncelerle tüketmemeli, beynini çalıştırmalı ve yarınlara öyle yürümelidir.

  Kız arkadaşımla gizli dinî nikâh yaptırabilir miyim?

  Günümüzde pek çok genç bu soruyu sorabiliyor. Sizlere burada yaşanmış bir hadiseden bahsedeyim. Ahmet Şahin Hoca’ya gencin biri şöyle bir soru soruyor:
  “Hocam! Normal evlenme zamanım gelince hayatımı birleştirmek istediğim bir kız arkadaşımla dinî nikâh yaptırmak istiyorum. Ancak ailemizin buna izin vermeyeceğini de biliyoruz. Şimdilik gizli dinî nikâh yaparak bu müşterekliğimizi sağlasak, zamanı gelince de resmî nikâhı düşünsek olur mu?”

  Ahmet Şahin Hoca gence şöyle diyor: “Dinî nikâhı öne alıp resmî nikâhı sonraya bırakmanızı, hem de bu nikâhı gizli yapmayı düşünmenizi, baskısı altında kaldığınız gençlik arzularınızın sizi yanıltması olarak görmekteyim. İnsan, arzusunun etkisi altında kalırsa, ne kadar olumsuz ve zamansız olursa olsun bir kılıf bulur, yine de arzularını gerçekleştirmeye yönelebilir. Bilinmeli ki, nikâh öyle basit bir olay değildir. Önünü sonunu iyi düşünmek gerekir.

  Gizli de olsa dinî nikâhla yapılan evlilikte, evlilik hakları tümüyle gerçekleşir, taraflar birbirlerine karşı hak ve mükellefiyetleri yüklenmiş olurlar. Hatta mirasçı dahi olurlar. Ancak bu evliliği ispat etmek, oluşan hakları emniyet altına almak bugünkü kanunlarla mümkün olur mu?

  Hele bir müddet sonra taraflardan biri, ‘Ben bu gizli evliliği sürdürmek istemiyorum, sandığım kadar da cazip bir şey değilmiş!’ deyip de çekiliverirse çare ne olur? Zaten çoğu kez delikanlının hevesi kısa zamanda bitiyor, böyle kolayca rest çekmeler görülüyor, kızcağız da ortada kalmaya mecbur, hatta mahkûm hale geliyor, pişmanlık olanca etkisiyle yaşanıyor; ama hiç faydası yoktur bu pişmanlığın...

  Bu arada haberi olan aileler de olayın içine girince çıkmaz üstüne çıkmazlar başlıyor. ‘Bir deli bir kuyuya bir taş atar, bin akıllı çıkaramaz’ misali şaşırmalar söz konusu oluyor. Geriye tek çare kalıyor. Gizli nikâhın oluşan haklarını almak için imzalı, şahitli resmî nikâh...

  Bundan dolayı Şafii mezhebinde, ailenin haberi ve rızası olmadan gizli evlilik yapılamaz. Hanefi’de ise ailenin haberi olunca tarafların birbirine denk olmadıkları anlaşılırsa ayırma hakkı söz konusu olur. En doğrusu, ailenin de izin vereceği normal evlenme vaktini sabırla beklemek.

  Ancak böyle bir beklemeyi göze almak için, karşı cinslerle mahremiyet sınırlarını kaldıran laubaliliklerden uzak kalmalı, hisleri alevlendirecek ortamlardan kaçınılmalıdır ki, normal evlenme vaktini bekleme sabrı göze alınabilsin.

  Yoksa her fırsatta duyguları isyana yönelten gizli buluşma ve görüşmeler devam ederse bekleme sabrına sahip olunamaz, zamanı gelmeden gizli evlilik yapmaya kendini mecbur sanır, sonra da, ‘Tecrübeli büyüklerimiz bizi neden uyarmadılar?’ diye sitem dolu beddualar söz konusu olabilir.”

  Gelip geçici hislerinizin kurbanı olmayın

  O yüzden hislerinizi kontrolden çıkaracak ortamlardan uzak durun, mahremiyet sınırlarını aşarak aklınızın, mantığınızın, hatta ailenizin kabul etmeyeceği kararlar almaya kendinizi mecbur hale getirmeyin. Şunu unutmayın ki, insandaki cinsel duygular, mahremiyet sınırları içinde korunur da tahrike maruz kalmazsa, sahibini akıl-mantık dışı kararlar almaya zorlamaz, utanacağı yanlışı yapmaya mecbur bırakmaz.

  Ne zaman bu konudaki sınırlar aşılır, yabancılarla yüz yüze, göz göze şaibeli şekilde buluşmalara, görüşmelere taşınırsa, o zaman akıllı insanın alamayacağı kararları aldıran duygu dayatmaları söz konusu hale gelir!

  Efendimizin (a.s.m.) şu ihtarı da bunu ifade etmektedir zaten:
  “Mahremiyet sınırlarını aşıp taşarak cinsel hislerini ayaklandıran insan, aklının ya tümünü ya da üçte ikisini kaybetmiş gibidir!” (Keşfü’l-Hafa, 2/129)

  Artık alacağı kararlar, yapacağı işler aklının, mantığının değil de alevlenmiş hislerinin kararı olur. His ise önünü görmez, sonra aklı başına gelir; ama bu defa da zamanı geçmiş bir akıllanma olur bu. Böyle üzücü sonuçlara maruz kalmamanın tek çaresi, iki ikiye tenhalarda yabancılarla şaibeli şekilde buluşmaktan kaçınmak, tahrikçi zemin ve görüntülerden kendini korumaya, kollamaya almaktır.

  Sözün özü: Haram-helal sınırlarını tanıyanlar kendilerini korumaya alırlar, tanımayanlar kendilerini yanlışlara mecbur sanırlar!

  (Bkz. Gençliğin Cinsellik İmtihanı, M. Ali Seyhan, NESİL YAYINLARI)


 4. 10.Ocak.2011, 00:04
  2
  Silent and lonely rains
  Flört yarardan ziyade zarar veriyor

  Kadın-erkek arasındaki duygusal ilişkiye flört deniyor. Batı toplumlarına baktığımızda önceleri flört, gençlerin duygusal açıdan olgunlaşmalarını, çeşitli komplekslerinden kurtulmalarını, cinsellik konusunda bilgilenmelerini, eşlerin evlilik öncesinde birbirlerini tanıyarak bilinçli bir beraberlik oluşturmalarını sağlayacak bir tecrübe ve eğitim biçimi olarak kabul edilmiş ve hoş görülmüştü.

  Fakat duygusal ilişkiler, kendisine ilişkin bütün düşünce ve varsayımların iflasını ilan edercesine büyük bir hızla fiziksel ilişkiye dönüşerek gündemden düştü. Batılı toplumlar günümüzde bir yandan bir süre önce son derece masumane ilişkiler olarak baktığı flört olayının önüne yığdığı toplumsal sorunlarla boğuşurken, bir yandan da artık duygusal ilişkinin yerini alan cinsel özgürlük gibi kavram ve olguları tartışmaya başladı.

  Günümüzde flört, yani evlilik öncesi gençlerin birbirlerini tanıma ve tanışma bahanesi ile belli süre beraber olması yaygınlaştı. Dinimizde yeri olmamasına rağmen İslamî duyarlılığı olan insanlar arasında bile görülebiliyor artık. Burada hemen şunu söyleyelim ki, “Gençler önceden görüşür ve flört ederse, birbirini yakından tanıma imkânları olur. Eğer huyları, anlayışları farklı ise, evlenmeden önce daha işin başındayken, işi bitirmiş olurlar” iddiası da çok yanlış.

  Tecrübeler hiç de böyle olmadığını gösteriyor. Günümüzde en çok boşanma, flörtsüz evliliğin yapılmadığı Batı ülkelerinde olmaktadır. İki taraf da, tanışma devresinde, birbirlerine hoş görünmek için beraber bulundukları zamanlarda, gayet toleranslı davranıp, kötü huylarını birbirlerine hissettirmemeye çalışır, birbirlerini yanıltırlar. Ancak evlendikten sonra anlaşılır gerçek durum… Fakat iş işten geçmiş olur.

  Bunun için, evlenilecek kimselerin gerçek hâlleri, evlenilmeden önce öğrenilmelidir. Bu da ancak tecrübeli kimselerin araştırmasıyla, o kimselerin evveliyatını iyi bilen, güvenilir kimselere sormakla olur.

  Ayrıca, bekârken çok kimseyle görüşen, çok kimseyle eğlenen erkek ve kızda, evlendikten sonra da çok kimseyle görüşme arzusu devam eder. Bir kişiye bağlı kalmak, zamanla onu sıkmaya başlar; değişiklik arayışına girer. Bunun sonucunda da, her gün gazetelerde boy boy resimlerini gördüğümüz aldatmalar, kavga gürültüler ve cinayetler meydana gelir. Bir anlık gaflet, değişiklik arzusu, kişilerin hem dünya, hem de ahiretlerini karartır. Aman dikkat!

  Bunlar belki manasız gelir çok gence. Çünkü gönlünü kaptırana verilecek nasihat, ona deli saçması gibi gelir. Onun için Peygamber Efendimiz, “Sevgi, insanı sağır ve kör eder” (Keşfü’l-Hafa, 2/129) buyurmuştur.

  Sağıra ne anlatsanız duymaz. Görmeyen bir kimse, ne yapsanız görmez. Bu bakımdan ileri görüşlü, tecrübeli ana-babanın, akrabanın ve iyi arkadaşların tavsiyelerine kulak vermeli. Ana-baba, oğlunun veya kızının evleneceği kişiye, evlâtlarının gözü ile bakmaz. Acı tecrübelerin verdiği dersle bakar. Ana baba sadece görünüşe değil, perdenin arkasına da bakar. Çünkü gerçeği görmeye mâni olur perde...

  Flörtsüz evlilik olmaz mı?

  Flört dönemi, gerçek beraberliği çoğu zaman aksettirmez. Eğer flört, gerçek hayatın aynısı olarak yaşanabilse, belki evliliğin nasıl gideceğine dair ipuçları verebilir, ama bunun da başka bedelleri vardır malûm. Bildiğimiz anlamdaki flört, yani arada sırada görüşüp gezmek, sohbet etmek ise, aslında gerçek hayatta olunandan farklı bir kişiliğin sergilendiği bir dönemdir.

  Örneğin kişi günün yirmi üç saati tek başına, sessiz ve sakin bir hayat sürüyor, biriken sohbet ve gezme ihtiyacını günde bir saatlik buluşmalara saklıyorsa, o bir saatte çok konuşkan, canlı, eğlendirici biri gibi davranabilir. Ve “çıktığı” kişi de canlı, atak, sosyal insanlardan hoşlanıyorsa onun gözüne hoş görünebilir.

  Ama iş evliliğe gelince, o hareketli görünen kişinin günde ancak bir saat gezmeye ve sohbete tahammül edebildiği, aslında çok durgun ve sakin bir hayatı sevdiği açığa çıkar ve sürtüşmeler başlar.

  Ben üç-dört yıl flört edip birbiriyle çok iyi anlaşan, ama evlenince birkaç ayda hayal kırıklığı yaşayan nice insanlar gördüm. Evlilik hayatı başlayınca “Reklamları izlediniz, şimdi haberler” anonsu yapılmış gibi olur.

  “Peki, flört bile olmadan evlenilecek kişi nasıl seçilebilir?” diyebilirsiniz. Aslına bakarsanız bir insanın, karşısındaki kişiyi tanıması o kadar da uzun bir zaman gerektirmez. Yapılan araştırmalar özellikle kadınların, karşılaştıkları kişiyi ilk üç dakika içinde değerlendirip kategorize edebildiğini göstermiştir.

  Dikkatli bir insan için yüz hatları, mimikler, ses tonu, konuşma biçimi, hatta kullanılan kelimeler bile kişiliğe dair önemli işaretler taşır. Ve özellikle hanımlar bu tip işaretleri çok iyi değerlendirirler.

  Mesela karşınızdaki kişiye “Hava bu gün ne güzel, değil mi?” diye sordunuz diyelim. Hepsinden de ayrı bir kişilik yapısına işaret eden çeşit çeşit cevaplar alabilirsiniz.

  – Gerçekten harika bir hava var, insanın içi coşkuyla doluyor. (Canlı, iyimser.)
  – Böyle havaları çok mu seversin? (Karşısındakiyle ilgilenen.)
  – Hı hı. (Kontrollü ve ketum.)
  – Haklısın, çok güzel, değil mi? (Uyumlu, paylaşımcı.)
  – Esas üç gün önce çok daha güzeldi. (Geçmişte yaşayan.)
  – Yaa, bu güzel havada eve tıkıldık işte. (Şikâyetçi, karamsar.)

  Bakın, bir tek cümleden ne kadar çok ipucu çıkartabiliyorsunuz. Yeter ki ona iyi bakın, dikkatli dinleyin ve ipuçlarını değerlendirin. (Dr. Yusuf Karaçay)

  Flörtün zararları nelerdir?

  Flörtün pek çok sakıncası vardır: Flörtte bir tuzak vardır. Flörtte çok defa, kız, erkek tarafından kandırıldıktan sonra terk edilir. Tabi tam tersi olduğu durumlar da olabilir.

  Flört, gençlerde gafilce tecrübelere yol açar. Bu tecrübelerin çoğu, kötü şekilde sonuçlanır. Tecrübe için insan, cebine barut koyup kendini tehlikeye atmaz. Ateşle barut bir arada durmaz. Yılan acaba nasıl sokar diye yılanla oynanmaz.

  Flört, akıl mantık hislerini alt üst eder. Flörte alışan, sık sık arkadaş değiştirir. Kızı kandırıp terk eden erkek hain, kandırılan kız da maskara durumuna düşer. Flörtte çok defa, iffet elden gider. Namuslu Müslüman bir kız için bundan büyük felaket olamaz. Flört, pek çok genci serseri, müsrif ve perişan eder. Gençler arasında aşağılık kompleksi, kıskançlık, kin, nefret, karamsarlık ve çeşitli ruhî bunalımlar doğurur.

  Flört arzusu, tenhada buluşmaya davet eder. Sonunda, birçok gencin başı belaya girer. Sonrasında ise pişmanlıklar ve acılar yaşanır.

  ABD’deki Pennsylvania Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, 1964 ile 1997 yılları arasında evlenen 1400 kişiye evliliklerindeki deneyimleri sorulmuş.

  Bilim adamı Claire Kamp-Dush, evlenmeden önce aynı evi paylaşan çiftlerin, diğer çiftlere göre daha mutsuz olduklarını söylediklerini ve boşanma oranlarının daha yüksek olduğunu belirtiyor. Çiftlerin birlikte yaşamaya karar verirken, muhtemel bir ayrılığın daha kolay olacağı düşüncesiyle yeterince ince eleyip sık dokumadığını belirterek, evlilik kararında da genelde birlikteyken harcanan emek ve çocukların etkili olduğunu söylüyor.

  Sadece kendi zevkini önemseyen genç bir erkek, kokladığı çiçekten hemen doyar, sonra başka bir renk, başka bir çiçek arar. Artık bu sahne onu avutmaz, ondaki esrar, onu çeken cazibe, bağ ve düğümler çözülmüştür. O artık başka bir cazibe, daha esrarlı bir düğüm ister, başka eğlenceleri kovalar. Bu bakımdan flört hususunda kız veya kadın, çok hassas olmalıdır.

  Dinimiz flörte izin verir mi?

  Dinimiz elbette böylesi bir ilişkiye izin vermez. Birbirine yabancı iki karşı cinsin tenha bir yerde baş başa kalışları; hislerinin isyanına, yaratılışta var olan duyguların ayaklanmasına vesile teşkil eder. Cinsî hislerin ayaklanması ve isyanından sonraki safhaları ise kimse kestiremez. Atalarımız “ateş ile barut yan yana durmaz” demişler.

  Böylesi ilişkiler gayet masumane bir şekilde başlar, ancak neticesi genelde hüsran olur. Toplum hayatındaki pişmanlıkların, hatta cinayetlerin ve kötülüklerin büyük çoğunluğunun bu ikaza kulak asmayıştan, aradaki sınırı aşıp taşmaktan kaynaklandığı da yaşanan günlük olaylarla sabittir. Gazete ve televizyonlar bu tarz haberlerle dolu değil mi?

  Bunun istisnası yok mu, her kadın, her erkek böyle mi? Elbette öyle bir iddiamız olamaz. Elbette her kaidenin istisnası olur. Lakin istisnalar hep müstesna kalır, umumi hükmü değiştirmez.

  Kadın kendisini şaibe altına sokacak laubaliliklerden uzak kalmalı, kolay elde edilen, kolayca da terk edilen eğlence metaı haline gelmemelidir. Erkek de hayata sadece ve sadece şehevi bir gözlükle bakmamalı, Allah’ın kendisine verdiği enerjiyi böylesi basit duygu ve düşüncelerle tüketmemeli, beynini çalıştırmalı ve yarınlara öyle yürümelidir.

  Kız arkadaşımla gizli dinî nikâh yaptırabilir miyim?

  Günümüzde pek çok genç bu soruyu sorabiliyor. Sizlere burada yaşanmış bir hadiseden bahsedeyim. Ahmet Şahin Hoca’ya gencin biri şöyle bir soru soruyor:
  “Hocam! Normal evlenme zamanım gelince hayatımı birleştirmek istediğim bir kız arkadaşımla dinî nikâh yaptırmak istiyorum. Ancak ailemizin buna izin vermeyeceğini de biliyoruz. Şimdilik gizli dinî nikâh yaparak bu müşterekliğimizi sağlasak, zamanı gelince de resmî nikâhı düşünsek olur mu?”

  Ahmet Şahin Hoca gence şöyle diyor: “Dinî nikâhı öne alıp resmî nikâhı sonraya bırakmanızı, hem de bu nikâhı gizli yapmayı düşünmenizi, baskısı altında kaldığınız gençlik arzularınızın sizi yanıltması olarak görmekteyim. İnsan, arzusunun etkisi altında kalırsa, ne kadar olumsuz ve zamansız olursa olsun bir kılıf bulur, yine de arzularını gerçekleştirmeye yönelebilir. Bilinmeli ki, nikâh öyle basit bir olay değildir. Önünü sonunu iyi düşünmek gerekir.

  Gizli de olsa dinî nikâhla yapılan evlilikte, evlilik hakları tümüyle gerçekleşir, taraflar birbirlerine karşı hak ve mükellefiyetleri yüklenmiş olurlar. Hatta mirasçı dahi olurlar. Ancak bu evliliği ispat etmek, oluşan hakları emniyet altına almak bugünkü kanunlarla mümkün olur mu?

  Hele bir müddet sonra taraflardan biri, ‘Ben bu gizli evliliği sürdürmek istemiyorum, sandığım kadar da cazip bir şey değilmiş!’ deyip de çekiliverirse çare ne olur? Zaten çoğu kez delikanlının hevesi kısa zamanda bitiyor, böyle kolayca rest çekmeler görülüyor, kızcağız da ortada kalmaya mecbur, hatta mahkûm hale geliyor, pişmanlık olanca etkisiyle yaşanıyor; ama hiç faydası yoktur bu pişmanlığın...

  Bu arada haberi olan aileler de olayın içine girince çıkmaz üstüne çıkmazlar başlıyor. ‘Bir deli bir kuyuya bir taş atar, bin akıllı çıkaramaz’ misali şaşırmalar söz konusu oluyor. Geriye tek çare kalıyor. Gizli nikâhın oluşan haklarını almak için imzalı, şahitli resmî nikâh...

  Bundan dolayı Şafii mezhebinde, ailenin haberi ve rızası olmadan gizli evlilik yapılamaz. Hanefi’de ise ailenin haberi olunca tarafların birbirine denk olmadıkları anlaşılırsa ayırma hakkı söz konusu olur. En doğrusu, ailenin de izin vereceği normal evlenme vaktini sabırla beklemek.

  Ancak böyle bir beklemeyi göze almak için, karşı cinslerle mahremiyet sınırlarını kaldıran laubaliliklerden uzak kalmalı, hisleri alevlendirecek ortamlardan kaçınılmalıdır ki, normal evlenme vaktini bekleme sabrı göze alınabilsin.

  Yoksa her fırsatta duyguları isyana yönelten gizli buluşma ve görüşmeler devam ederse bekleme sabrına sahip olunamaz, zamanı gelmeden gizli evlilik yapmaya kendini mecbur sanır, sonra da, ‘Tecrübeli büyüklerimiz bizi neden uyarmadılar?’ diye sitem dolu beddualar söz konusu olabilir.”

  Gelip geçici hislerinizin kurbanı olmayın

  O yüzden hislerinizi kontrolden çıkaracak ortamlardan uzak durun, mahremiyet sınırlarını aşarak aklınızın, mantığınızın, hatta ailenizin kabul etmeyeceği kararlar almaya kendinizi mecbur hale getirmeyin. Şunu unutmayın ki, insandaki cinsel duygular, mahremiyet sınırları içinde korunur da tahrike maruz kalmazsa, sahibini akıl-mantık dışı kararlar almaya zorlamaz, utanacağı yanlışı yapmaya mecbur bırakmaz.

  Ne zaman bu konudaki sınırlar aşılır, yabancılarla yüz yüze, göz göze şaibeli şekilde buluşmalara, görüşmelere taşınırsa, o zaman akıllı insanın alamayacağı kararları aldıran duygu dayatmaları söz konusu hale gelir!

  Efendimizin (a.s.m.) şu ihtarı da bunu ifade etmektedir zaten:
  “Mahremiyet sınırlarını aşıp taşarak cinsel hislerini ayaklandıran insan, aklının ya tümünü ya da üçte ikisini kaybetmiş gibidir!” (Keşfü’l-Hafa, 2/129)

  Artık alacağı kararlar, yapacağı işler aklının, mantığının değil de alevlenmiş hislerinin kararı olur. His ise önünü görmez, sonra aklı başına gelir; ama bu defa da zamanı geçmiş bir akıllanma olur bu. Böyle üzücü sonuçlara maruz kalmamanın tek çaresi, iki ikiye tenhalarda yabancılarla şaibeli şekilde buluşmaktan kaçınmak, tahrikçi zemin ve görüntülerden kendini korumaya, kollamaya almaktır.

  Sözün özü: Haram-helal sınırlarını tanıyanlar kendilerini korumaya alırlar, tanımayanlar kendilerini yanlışlara mecbur sanırlar!

  (Bkz. Gençliğin Cinsellik İmtihanı, M. Ali Seyhan, NESİL YAYINLARI)

 5. 10.Ocak.2011, 01:34
  3
  HAMMADUN
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 03.Aralık.2010
  Üye No: 81065
  Mesaj Sayısı: 1,020
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Yanıt: evleneceğimiz kişiyle flört caizmidir?

  Flört kelimesini oldum olası hiç sevemedim. Bir müslümanın ağzınada hiç yakışmaz sanıyorum.

  Evleneceğim kızı görmeyeyim mi peki....?? Ne çıkarsa bahtımıza mı diyeyim....??

  Evleneceğin kıza olan yakınlığın, eşinin veya kızkardeşinin, bir yabancıya olan yakınlığı kadar olabilsin. (İman çerçevesinde, Tahammül sınırını, Allah'ın sınırlarının dışında tutmadan, kendin belirle)

  Evleneceğin kıza olan muhabbetin, eşinin veya kızkardeşinin bir yabancıya olan muhabbeti kadar olabilsin. (İman çerçevesinde, Tahammül sınırını, Allah'ın sınırlarının dışında tutmadan, kendin belirle)

  Evleneceğin kıza olan bakışın, eşinin veya kızkardeşinin bir yabancıya olan bakışı kadar olabilsin. (İman çerçevesinde, Tahammül sınırını, Allah'ın sınırlarının dışında tutmadan, kendin belirle)

  Edep dairesinden ayrılmadan, sana tanınan o imkanında sadece bir yuva kurma için tanınmış bir zaman dilimi olarak bilerek, Allah'ın sınırlarını asla ve kat-a zorlamadan hoşlukla oradan ayrılıp, kızın kararını vermesini beklemen ve kendi kararını vermen senin için çok daha hayırlıdır.

  Olaki kız, evlenmek istemezde, mihri'ni kırk deve yükü altın diye belirler. Olaki kız evlenmek isterde bir gümüş küpe der. Sen erkeksin unutmaki yuvayı sen değil, dişi kuş yapar. Onun hoşnutlukla bir yuva kurması, senin üzerinde RABBİNİN'de bir emanetinin gönül hoşluğuna giden yol olurki. Bunun mükafatı da ancak ve ancak RABBİMİN katındadır..... Var bundan sonrasına sen karar ver.... Allah cümlemizden razı olsun. Amin.


 6. 10.Ocak.2011, 01:34
  3
  HAMMADUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  Flört kelimesini oldum olası hiç sevemedim. Bir müslümanın ağzınada hiç yakışmaz sanıyorum.

  Evleneceğim kızı görmeyeyim mi peki....?? Ne çıkarsa bahtımıza mı diyeyim....??

  Evleneceğin kıza olan yakınlığın, eşinin veya kızkardeşinin, bir yabancıya olan yakınlığı kadar olabilsin. (İman çerçevesinde, Tahammül sınırını, Allah'ın sınırlarının dışında tutmadan, kendin belirle)

  Evleneceğin kıza olan muhabbetin, eşinin veya kızkardeşinin bir yabancıya olan muhabbeti kadar olabilsin. (İman çerçevesinde, Tahammül sınırını, Allah'ın sınırlarının dışında tutmadan, kendin belirle)

  Evleneceğin kıza olan bakışın, eşinin veya kızkardeşinin bir yabancıya olan bakışı kadar olabilsin. (İman çerçevesinde, Tahammül sınırını, Allah'ın sınırlarının dışında tutmadan, kendin belirle)

  Edep dairesinden ayrılmadan, sana tanınan o imkanında sadece bir yuva kurma için tanınmış bir zaman dilimi olarak bilerek, Allah'ın sınırlarını asla ve kat-a zorlamadan hoşlukla oradan ayrılıp, kızın kararını vermesini beklemen ve kendi kararını vermen senin için çok daha hayırlıdır.

  Olaki kız, evlenmek istemezde, mihri'ni kırk deve yükü altın diye belirler. Olaki kız evlenmek isterde bir gümüş küpe der. Sen erkeksin unutmaki yuvayı sen değil, dişi kuş yapar. Onun hoşnutlukla bir yuva kurması, senin üzerinde RABBİNİN'de bir emanetinin gönül hoşluğuna giden yol olurki. Bunun mükafatı da ancak ve ancak RABBİMİN katındadır..... Var bundan sonrasına sen karar ver.... Allah cümlemizden razı olsun. Amin.

 7. 10.Ocak.2011, 03:24
  4
  gtrsti
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 31.Aralık.2010
  Üye No: 82354
  Mesaj Sayısı: 5
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 26

  Yanıt: evleneceğimiz kişiyle flört caizmidir?

  ben anlayamadım şimdi görüşebilir miyiz evlenmek istediğimiz bi bayanl???kısa bi cevap istyrm yukarıdakleri okudum karıştı kafam..


 8. 10.Ocak.2011, 03:24
  4
  gtrsti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  ben anlayamadım şimdi görüşebilir miyiz evlenmek istediğimiz bi bayanl???kısa bi cevap istyrm yukarıdakleri okudum karıştı kafam..

 9. 10.Ocak.2011, 09:21
  5
  imamhatipli42
  Özel Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 7
  Mesaj Sayısı: 3,558
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 51

  Yanıt: evleneceğimiz kişiyle flört caizmidir?

  Alıntı
  ben anlayamadım şimdi görüşebilir miyiz evlenmek istediğimiz bi bayanl???kısa bi cevap istyrm yukarıdakleri okudum karıştı kafam..
  Başbaşa kalmamak şartı ile yanınızda üçüncü bir kişi bulunarak açık bir ortamda kısa ve öz bir görüşme yapılabilir. Uzun uzadıya sohbet edilmez. Zaten görücü usulü istediğinizde bu şekilde bir görüşmeye müsaade edilecektir.


 10. 10.Ocak.2011, 09:21
  5
  Özel Üye
  Alıntı
  ben anlayamadım şimdi görüşebilir miyiz evlenmek istediğimiz bi bayanl???kısa bi cevap istyrm yukarıdakleri okudum karıştı kafam..
  Başbaşa kalmamak şartı ile yanınızda üçüncü bir kişi bulunarak açık bir ortamda kısa ve öz bir görüşme yapılabilir. Uzun uzadıya sohbet edilmez. Zaten görücü usulü istediğinizde bu şekilde bir görüşmeye müsaade edilecektir.

 11. 10.Ocak.2011, 10:00
  6
  meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Haziran.2009
  Üye No: 48911
  Mesaj Sayısı: 3,915
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 77
  Bulunduğu yer: Türkiye

  Yanıt: evleneceğimiz kişiyle flört caizmidir?

  Başbaşa kalmamak şartı ile yanınızda üçüncü bir kişi bulunarak açık bir ortamda kısa ve öz bir görüşme yapılabilir. Uzun uzadıya sohbet edilmez. Zaten görücü usulü istediğinizde bu şekilde bir görüşmeye müsaade edilecektir.


  Bilgi paylaşımı için Allah c.c. razı olsun hocam


 12. 10.Ocak.2011, 10:00
  6
  ~~Medinenin Gülü ~~
  Başbaşa kalmamak şartı ile yanınızda üçüncü bir kişi bulunarak açık bir ortamda kısa ve öz bir görüşme yapılabilir. Uzun uzadıya sohbet edilmez. Zaten görücü usulü istediğinizde bu şekilde bir görüşmeye müsaade edilecektir.


  Bilgi paylaşımı için Allah c.c. razı olsun hocam

 13. 10.Ocak.2011, 10:18
  7
  konya442
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 28.Ekim.2010
  Üye No: 80028
  Mesaj Sayısı: 646
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Yanıt: evleneceğimiz kişiyle flört caizmidir?

  Senin niyetine bagli dir yani niyetin evlilikse , bir ucundu sahis da yaninda olmak üzere birbirinizi taniyabilirsiniz


 14. 10.Ocak.2011, 10:18
  7
  Emekli
  Senin niyetine bagli dir yani niyetin evlilikse , bir ucundu sahis da yaninda olmak üzere birbirinizi taniyabilirsiniz

 15. 14.Ocak.2011, 06:26
  8
  gtrsti
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 31.Aralık.2010
  Üye No: 82354
  Mesaj Sayısı: 5
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 26

  Yanıt: evleneceğimiz kişiyle flört caizmidir?

  kısacık bir görüşmeyle nasıl tanıyabilirim ki???? kimse ayetten hadisten birşey söylemeyecek mi ben ilk onlara bakyrm snra sahabelere ardından da islam alimlerine....


 16. 14.Ocak.2011, 06:26
  8
  gtrsti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  kısacık bir görüşmeyle nasıl tanıyabilirim ki???? kimse ayetten hadisten birşey söylemeyecek mi ben ilk onlara bakyrm snra sahabelere ardından da islam alimlerine....

 17. 16.Ocak.2011, 17:25
  9
  yaso-123
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 14.Kasım.2010
  Üye No: 80516
  Mesaj Sayısı: 418
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 5
  Bulunduğu yer: ankara

  Yanıt: evleneceğimiz kişiyle flört caizmidir?

  Alıntı
  kısacık bir görüşmeyle nasıl tanıyabilirim ki???? kimse ayetten hadisten birşey söylemeyecek mi ben ilk onlara bakyrm snra sahabelere ardından da islam alimlerine
  MUM arkdaşımızın bir örneği...

  Sohbetlere gelen denizlili, bize yakın sağlık ocağında çalışan bir hemşirenin kocası anlattı
  -Hocam 4 sene flört ederek evlendik ama gerçek yüzünü/ahlakını evlendikten 1 ay sonra anladım...


  - Kısa bir görüşmeyle tam olarak tanımasanda en azından sana uygun yani sevip anlaşabileceğin biri olup olmadığını anlayabilirsin,mesela güler yüzlüdür sende öyle bir insan seversin şahsen ben güler yüzlü olmayan biriyle aynı evi paylaşmak istemem yada bir insanın konuşmasında hareketlerinden birçok özelliğini anlayabiliriz bunun içinda kalabalık bir ortamda sohbet etmek iyidir ...
  Bu sitede görücü usulünde kalabalık ortamda bile konuşulmaması gerektiğini savunanlar bile var ama hiçbiri yanlış olan noktasını söyleyemedi insanın başbaşa kalmadan birbirini tam anlamıyla olmasada tanımasındaki yanlış nedir acaba onlara göre ?


 18. 16.Ocak.2011, 17:25
  9
  Devamlı Üye
  Alıntı
  kısacık bir görüşmeyle nasıl tanıyabilirim ki???? kimse ayetten hadisten birşey söylemeyecek mi ben ilk onlara bakyrm snra sahabelere ardından da islam alimlerine
  MUM arkdaşımızın bir örneği...

  Sohbetlere gelen denizlili, bize yakın sağlık ocağında çalışan bir hemşirenin kocası anlattı
  -Hocam 4 sene flört ederek evlendik ama gerçek yüzünü/ahlakını evlendikten 1 ay sonra anladım...


  - Kısa bir görüşmeyle tam olarak tanımasanda en azından sana uygun yani sevip anlaşabileceğin biri olup olmadığını anlayabilirsin,mesela güler yüzlüdür sende öyle bir insan seversin şahsen ben güler yüzlü olmayan biriyle aynı evi paylaşmak istemem yada bir insanın konuşmasında hareketlerinden birçok özelliğini anlayabiliriz bunun içinda kalabalık bir ortamda sohbet etmek iyidir ...
  Bu sitede görücü usulünde kalabalık ortamda bile konuşulmaması gerektiğini savunanlar bile var ama hiçbiri yanlış olan noktasını söyleyemedi insanın başbaşa kalmadan birbirini tam anlamıyla olmasada tanımasındaki yanlış nedir acaba onlara göre ?

 19. 17.Mayıs.2016, 02:08
  10
  Misafir

  Cevap: Evleneceğimiz kişiyle flört caiz midir?

  Merhabalar benim bi sorum olucaktı cevaplarsaniz çok sevinirim benim 4 senedir konuştuğum bir erkek arkadasim var evlilik konusunda çok ciddiyiz aile arasinda bi söz yapmayı düşünüyoruz benim yasimin reşit olmasına henüz 1 buçuk yıl var haftada iki kere buluşuyoruz kısa bir süre konuşuyoruz arada benim evime geliyo annem ben ve erkek arkadasim oturup muhabbet ediyoruz sizce bizim yaptigimiz zinamidir


 20. 17.Mayıs.2016, 02:08
  10
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Merhabalar benim bi sorum olucaktı cevaplarsaniz çok sevinirim benim 4 senedir konuştuğum bir erkek arkadasim var evlilik konusunda çok ciddiyiz aile arasinda bi söz yapmayı düşünüyoruz benim yasimin reşit olmasına henüz 1 buçuk yıl var haftada iki kere buluşuyoruz kısa bir süre konuşuyoruz arada benim evime geliyo annem ben ve erkek arkadasim oturup muhabbet ediyoruz sizce bizim yaptigimiz zinamidir

 21. 19.Mayıs.2016, 21:06
  11
  Şem'a
  YÖNETİCİ

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 10.Mayıs.2007
  Üye No: 677
  Mesaj Sayısı: 2,916
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 31
  Bulunduğu yer: dünya

  Cevap: Evleneceğimiz kişiyle flört caiz midir?

  Alıntı
  sizce bizim yaptigimiz zinamidir
  Bu yaptığınız zina değildir fakat dinimizin bize öğrettiği ahlak ve iffete aykırıdır. Bir Müslüman kız nikah olmadan asla bir erkekle görüşmemelidir.


 22. 19.Mayıs.2016, 21:06
  11
  YÖNETİCİ
  Alıntı
  sizce bizim yaptigimiz zinamidir
  Bu yaptığınız zina değildir fakat dinimizin bize öğrettiği ahlak ve iffete aykırıdır. Bir Müslüman kız nikah olmadan asla bir erkekle görüşmemelidir.
+ Yorum Gönder