+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sunniler kimlerdir. Ben sunnimiyim yoksa hanefimiyim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Aliaksandr
  Üye
  Reklam

  Sunniler kimlerdir. Ben sunnimiyim yoksa hanefimiyim

  Reklam

  Sunniler kimlerdir. Ben sunnimiyim yoksa hanefimiyim Mumsema selamın aleyküm öncelikle benim normal hayatta soru sorma özürlülüğüm var tüm acaip soruları size soruyorum çünkü tepkilerden korkarım çok fazla...Neyse sorum şu babama yıllardır sorarım mezhebimi sünni der normal hayatta ben bunu duymadum caferi var şaafi var hanefi var başka da var hatırlamadım neyse sünni bunlardan hangi yoksa sünni bunların üst grubu bunlar sünninin altında ayrılmışlarmı ama 5 vakit namazımı kılarım herşeyimi hanefi mezhebine göre yaparım babamda aynı hanefi gibi kılar babama sormaya çekindim açıklar mısınız ha bide ben hanefi başladım öyle devam etsem olur dimi

 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  Yanıt: Sunniler kimlerdir. Ben sunnimiyim yoksa hanefimiyim


  Reklam


  Aleykumusselam verahmetullah.

  Kardeşim Şafiî Hanefî Malikî Hanbelî bu 4 mezhebin toplamı Sünni demektir Ehl-i Sünnet'de deniliyor.

  Hanefi mezhebinden devam edebilirsiniz bu 4 mezheb arasında bir fark yok Caferi Mezhebi sünni değildir oda Şia mezhebinin alt kollarıdr Yane Hak OLan Sünniliktir Şia ve caferi mezhebi hak değildir Yanlış yoldalar aklınıza takılan birşey olursa lütfen sorun selamlar..

 3. bahadır emin
  Devamlı Üye
  Şu an ders kitaplarına Alevilik konusu alınıyor. (hak mezhep diye yutturularak)


  Hükümet her şeyi sattı sıra imanımıza geldi.

 4. Aliaksandr
  Üye
  Allah sizden binlerce kez razı olsun...

 5. farukyazici
  Emekli
  Aleykumusselam verahmetullah.

  Kardeşim Şafiî Hanefî Malikî Hanbelî bu 4 mezhebin toplamı Sünni demek Ehl-i Sünnet'de deniliyor Hnefi mezhebinden devam edebilirsiniz bu 4 mezheb arasında bir fark yok Caferi Mezhebi sünni değildir oda Şia mezhebinin alt kollarıdr Yane Hak OLan Sünniliktir Şia ve caferi mezhebi hak değildir Yanlış yoldalar aklınıza takılan birşey olursa lütfen sorun selamlar..
  Kimin doğru kimin yanlış yolda olduğu şaşmaz bir kaynakda mı yazıyor? Yoksa sizin mensubu olduğunuz taraf mı doğru yolda oluyor? Kusura bakmayın ama bu yazı hiç olmamış.

  Mesajım yanlış anlaşılmasın. Ben ne Hanefiyim, ne de Şia'yım. Geçen gün biri Vahhabi dedi. Anlamını bilmiyorum ama o da değilim. Ben sadece ve sadece Müslümanım. Mezheplerin fetvalarından da yararlanırım ama kesinlikle bir mezhebin, grubun veya cemaatin adını almam.

  Kimseye Müslüman değilsin demeye çalışmıyorum. Sadece Müslüman sıfatının üstüne başka isimler alarak fırkalara ayrılmaya karşıyım.

  "Allah uğrunda gereği gibi cihad edin . O, sizi geçmiş, babanız ibrahim'in yolu olan dinde sizin için bir zorluk kılmamıştır. Daha önce ve kur'an'da Peygamberin size şahid olması, sizinde insanlara şahid olmanız için size müslüman adını veren O'dur. Artık, namaz kılın zekat verin, Allah'a sarılın. O sizin sahibinizidir. Ne güzel sahip ve ne güzel yardımcıdır. (Hacc, 78)


 6. bahadır emin
  Devamlı Üye
  mezhep olmasa neye göre namaz kılcaksın oruç tutcaksın. mezhepler (tabi burda mezhepten kasıt peygamberimizin sünneti üzre olan bildiğimiz meşhur dört mezhep, diğer şii, caferi şu bu sünnetten sapmıştır) mezhepler teşbihte hata olmazssa kullanma kılavuzu gibi, kılavuzun olmadan bu gemi yürümez. ahir zamandayız artık mezheplerimizi bile unutturyorlar bize. işin kolayına kaçarak. bunda da tv hocalarının ilahiyatçılarının payı büyük.

 7. farukyazici
  Emekli
  Acaba ben mezhepler gereksizdir, fetvaları çöpe atalım mı dedim? Ben sadece tek bir mezhebe bağlı kalıp fırkalara ayrılmaya karşıyım.

  Mezhep dediğiniz şey fetva külliyatıdır. Buna farklı anlamlar yüklemeye çalışmayınız.

 8. bahadır emin
  Devamlı Üye
  zaten mezhepler yani bildiğimiz manada mezhepler birbirlerine üstünlük taslamazlar.

  siz mezhebe bağlı değilim deyince farklı manalar çıkıyor sanki mezhepler gereksizmiş gibi.

 9. farukyazici
  Emekli
  Mezheplerin gerekliliği benim görüşlerime mi bağlı? :D

  Mezhepler verdikleri fetvalar bakımından hayati önem taşımaktadır. Bunu duymak istediniz, ben de söylüyorum. Mezheplerin fetvaları elbette önemlidir. Ancak mezhepler ümmeti fırkalara ayırmak için kullanılıyorsa buna karşıyım.

  Tekrar söylüyorum: Benim için mezhep demek fetva külliyatı demektir. Bunun dışında sadece bir mezhebe uymak, mezhep imamı ne söylüyorsa ona teslim olmak gibi kavramlar kabul etmediğim şeylerdir.

  Umarım anlatabilmişimdir.

 10. VanLi*
  Devamlı Üye
  Şu an ders kitaplarına Alevilik konusu alınıyor. (hak mezhep diye yutturularak)

  Hükümet her şeyi sattı sıra imanımıza geldi.

  Bu kaçıncı sınıfta oluyor.Müfredatta alevilik hak mezhep olarak alınmıyor.Yanlışın vardır.

 11. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  farukyazıcı.. kimsin kimlerdesin hangi meshebe hangi cemaate hangi tarikata bağlısın veya değisin bu beni ilgindirmez ve bu benim umrumda değil.. ama forum Ehl-i sünnet sünni sitesi her mesajın altında saçma yorumlar yapmak yerine sükut buyurmakta edeptir Şia'nın veya Vehhabi'lerin hak olduğuna inanıyorsun git onların sitelerinde bu saçma mesajları yaz forum kurallarını okuduysan Kur'an ve sünnette muhalif paylaşımılar yasak diyor Mezheplerin fetvalarına uyar uymazzın buda beni ilgilendirmez ama sorulan sorulara kendi kafanıza ve kendi görüşünüze göre cevap verip durmayın..

+ Yorum Gönder
Sünniler kimlerdir,  sünniler kimdir,  kimler hanefi mezhebindendir,  sunniler kimlerdir,  sunniler kimdir,  hanefiler kimlerdir,  sünni hanefi farkı