+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden HİZBULLAH nedir HİZBULLAHCI Nedir HİZBULLAHCILAR neden kötü görülüyor Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ferhat1991
  Emekli
  Reklam

  HİZBULLAH nedir HİZBULLAHCI Nedir HİZBULLAHCILAR neden kötü görülüyor

  Reklam

  HİZBULLAH nedir HİZBULLAHCI Nedir HİZBULLAHCILAR neden kötü görülüyor Mumsema Selamun Aleyküm Kardeşlerim

  HİZBULLAH nedir HİZBULLAHCI Nedir HİZBULLAHCILAR neden kötü görülüyor ?

  ALLAH (CELLE CELALÜHÜ) RAZI OLSUN

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Yanıt: HİZBULLAH nedir HİZBULLAHCI Nedir HİZBULLAHCILAR neden kötü görülüyor


  Reklam  Muhterem kartdeşim. Hizbullah, "Hizb" ve "Allah" lafzından oluşan hizbullah tabiri, sözlük anlamı itibariyle "Allah taraftarları" demektir. Bu tabir, Kur'ân'da Allah'ın dostları, taraftarları, dininin yardımcıları; Allah'ı, Rasûlullah'ı, mü'minleri sevenler ve dost edinenler anlamında üç yerde geçmektedir (Mâide, 5/56; Mücadele, 58/22-23). Kur'ân'da bu terkibin zıddı olarak, Allah'ın gazab ettiği bir kavimle dostluk kuranlar, şeytanın etkisinde kalarak Allah'ı unutanlar, Rasûlüne düşman olanlar ve ilâhî mesaja sırt çevirip şeytanın oyuncağı haline gelen kimseler anlamında hizbü'ş-şeytan tabiri kullanılmıştır. Hizbullah tabiri, Kur'ân'da geçen evliyaullah (Allâh'ın dostları) (Yûnus, 10/62), ensarullah (Allâh'ın yardımcıları) (Âli-i İmrân, 3/52) ve ibadullah (Allâh'ın has kulları) (Sâffât, 37/40) tabirleriyle eş anlamlıdır. Bu tabir, 19. yüzyılın sonlarına doğru, siyasî bir kavram olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Günümüz Arap dünyasında bu tür siyasî oluşumların ortaya çıktığı görülmektedir. Bu teşebbüsün bir örneği olarak 20. yüzyılda Lübnan'da kurulan "Hizbullah örgütü" gösterilebilir. Siyasî anlamda kullanılan Hizbullah ile Kur'ân'da kullanılan Hizbullah tabiri, tamamen farklı anlamlar ifade eder. (F.K.)

+ Yorum Gönder
hizbullahçılar,  hizbullahcilar,  hizbullahçılar nedir,  hizbullah ne demek,  Hizbullahçılar ne demektir,  hizbullah nedir