+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Abdestsiz Namaz Kılmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Star
  Devamlı Üye
  Reklam

  Abdestsiz Namaz Kılmak

  Reklam

  Abdestsiz Namaz Kılmak Mumsema Selamın Aleyküm kardeşlerim benim çok mühim bir sorum var umarım cevaplandırsınız.Bilgisi olupta cevaplandıran tüm din kardeşlerimden Allah razı olsun

  Şimdi ben abdestimi alıp Yatsı Namazı için camiye gitmiştim.Birkaç dakka kalmıştı.Sonra ezan tam okundu ve bende camide oturduğum yerden kalktım herkezde kalktı.Tam o sırada arkadan yel çıktı,abdestim kaçtı.Ancak cemaatin dikkati dağılmasın diye maalesef namazımı kıldım.Ancak tam olarak kılma denmez.Kılarken içimden sürekli Allah'tan böyle huzuruna çıktığım için af diliyodum çünkü.

  Bir yerdede abdestsiz olarak,imamın arkasında namaz kılan kişinin kafir olduğu yazıyordu.Ben kafir olmak istemiyorum kardeşlerim.Birçok kez tövbe ettim ve bir daha böyle bir durum olduğunda abdestsiz namaz kılmayacağıma dair yemin ettim.Zaten geçendede böyle bir durum oldu maalesef gittim evde tekrar abdest aldım ve evde kıldım.Tövbeler ettim çok pişmanım.Cemaatin dikkati dağılmasın ve dikkatsizlikten gittim kıldım.
  Sizce Allah beni affetmiştir...Tövbe ettim,yemin ettim,çok pişmanım

 2. yaso-123
  Devamlı Üye

  Yanıt: Abdestsiz Namaz Kılmak


  Reklam


  Keşke kılmasaydın kardeşim ama Allahü teala'nın affetmeyeceği günah yoktur yeterki tövbe edelim

 3. Star
  Devamlı Üye
  Ben cemaatin dikkati benim üzerime yoğunlaşmasın,dağılmasın diye kıldım.Aslında pek kıldım denemez.Niyyet etmedim adam akıllı zaten.Namazımdada öyle fazla sure falan okumadım...Umarım Rabbim affetmiştir çok pişmanım çünkü

 4. yaso-123
  Devamlı Üye
  hımm anladım kardeşim kılmayıncada günah olur mu bilmiyorum bilen birileri aydınlatır bizi inşallah

 5. Star
  Devamlı Üye
  İnşallah kardeşim

  Bilgili kişilerden yardım bekliyoruz..


 6. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Aleykumusselâm
  Abdestsiz Namaz Kılmak :

  Ergen bir kimsenin bile bile abdestsiz namaz kılması küfrü ge*rektirir. Çünkü abdest namazın şartıdır ve kendi Ölçüsü içinde farz*dır. Bunu reddetmek küfre neden olur.
  Yine ergen bir kişinin bile bile kıbleye değil de başka bir cihete yönelmesi de küfrü gerektiren sebeplerden biri olarak kabul edilmiş*tir. Çünkü bu davranışta, namazı ve kıbleyi küçümseme vardır.
  Necis bir elbiseyle namaz kılmak küfrü gerektirmez, günah sa*yılır ve bir zaruret olmadığı halde böyle yapan kimsenin kıldığı na*maz kabul değildir.
  Namaz kılan bir kimseyi namaz esnasında rahatsız edip alaya almak, itip-kakmak da küfürdür. Çünkü bu davranış sadece şahsı alaya almak değil, aynı zamanda ibadeti hiçe saymak onu alaya al*mak demektir. [1]

  [1] Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 3/475.

 7. VanLi*
  Devamlı Üye
  Allahın affedip affetmediğini biz kullar bilemeyiz.Yapmaman daha iyi olurdu kimsenin dikkati dağılmazdı.Normal olarak çıkıcaktın birisi sorsa bile abdest tazeleyeceğim diyecektin utanılacak birşey yok.Tecrübesizliğinden ve daha yeni yeni bunları yaşadığından dolayı böyle bir hata yapmışsındır.

  Kafir olma durumuda yoktur.Tevbe etmişseniz isabetli olanı yapmışsınız.


 8. imamhatipli42
  Moderatör
  Star kardeş bu durumda elini burnuna götürüp yavaşça dışarıya çıkmalıydın. Bu bir imtihandır birincisi insanlar ne der dedikodu yaparlar diye düşünmek. İkincisi kim ne derse desin Allah (cc)'nün huzuruna abdestsiz çıkmam ben diye düşünmek. Ama maalesef kaybetmişsin bu sınavı.
  Allaha ihlasla tevbe et kardeş Allah çok bağışlayıcıdır.  بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرِينَ يُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَلَا يَخَافُونَ لَوْمَةَ لَائِمٍ ۚ ذَٰلِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتِيهِ مَنْ يَشَاءُ ۚ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ

  (Mâide / 54)

  Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse (bilsin ki) Allah, sevdiği ve kendisini seven müminlere karşı alçak gönüllü (şefkatli), kafirlere karşı onurlu ve zorlu bir toplum getirecektir. (Bunlar) Allah yolunda cihad ederler ve hiçbir kınayanın kınamasından korkmazlar (hiçbir kimsenin kınamasına aldırmazlar). Bu, Allah'ın, dilediğine verdiği lütfudur. Allah'ın lütfu ve ilmi geniştir.

 9. Star
  Devamlı Üye
  Allah ilgilenen tüm arkadaşlardan razı olsun,teşekkürler

 10. MelihEyüp
  Allah'tan korkar
  Allah affetsin inşallah hiç yapmasaydın çok güzel olurdu ama çokta takıntı yapma olmuş birkere ama birdaha yapma kimnederse desin sen Allah neder ona bak cemaat in rahatı bozulmaz.

 11. Star
  Devamlı Üye
  Zaten yemin ettim bir daha yapmayacağımda dair.Geçende oldu camiden çıktım hemen eve gidip abdest aldım evde kıldım

 12. YaZaROW
  Emekli

  Reklam


  Ama kardeşimiz şöyle bir şey diyor "namaza niyet bile etmedim. Sadece namaz hareketlerini yaptım ve imama uydum. sure de okumadım. sadece tevbe ettim."

  Bu durumda namazı zaten sayılmaz ki. Abdestsiz namazın olmayacağı bir gerçekken niyetsiz de namaz olmaz. Yani bu kardeşimizin günahı sadece (eğer o gün yatsıyı bir daha kılmadıysa ve üzerinden bir namaz vakti geçtiyse) namazı vaktinde eda etmemek günahını üstlenmiş olur.

  Namaza niyet etmeden ve hiçbir sure okumadan hatta abdesti olmayan bir kişinin namazı imamın hareketlerini yapsa bile kabul müdür? Bunu da ilmi yüksek olan kardeşlerime iletmek istiyorum.


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
abdestsiz namaz kılmak ,  abdestsiz namaz kilmak,  abdestsiz namaz,  abdest almadan namaz kılmak,  abdestsiz namaz kilinirmi,  abdestsiz namaz kılmak günah mı,  abdestsiz namaz kıldım