+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sorularımın cevaplarını alıyorum ama Gusül Tekrarından kurtulamıyorum Ne Yapmam Lazım ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ziya3400
  Devamlı Üye
  Reklam

  Sorularımın cevaplarını alıyorum ama Gusül Tekrarından kurtulamıyorum Ne Yapmam Lazım ?

  Reklam

  Sorularımın cevaplarını alıyorum ama Gusül Tekrarından kurtulamıyorum Ne Yapmam Lazım ? Mumsema Sorularımın cevaplarını alıyorum ama Gusül Tekrarından kurtulamıyorum Ne Yapmam Lazım ?

  ÖRNEĞİN BEN DE SÜREKLİ ALIŞKANLIK HALİNE GELDİ TEK BİR GUSÜL ABDESTİ ALMAM İÇİMİ RAHATLATMIYOR, İLLA İKİNCİSİNİ ERTESİ GÜN ALACAM. YAPMAYINCA HUZURSUZ OLUYORUM , AKLIMDAN ÇIKMIYOR BU DÜŞÜNCE. OYSA BURADA VE DİĞER YERLERDE SORULARIMIN CEVAPLARINI HEP ALDIM AMA YİNE DE BUNLARI UYGULAYAMIYORUM.

  NE YAPMAM LAZIM ARKADAŞLAR KAFAM RAHAT OLAMIYOR ALIŞTIM BÖYLE :s

  ÖRNEK SORULAR:

  1-) Genelde giydiğimiz çoraptan birtakım yün,toz maddeleri ayak tırnağımızın arasına girebilmektedir Özellikle tırnakların uc noktalarına giriyor, çıkarılması zor oluyor bazan da gözden kaçıyor Her banyodan cıkışımda tırnaklarımı kontrol ediyorum incecik toz görsem dahi şüpheye düşüyorum. Böyle drmda abdest tekrarı gerekir mi? 2-) Gusül abdesti esnasında veya öncesinde elde,ayakta kanama olabiliyor,böyle durumda abdst geçerli mi? Yoksa çıktıktan sonra tkrr gusl mu alınmalı
  Değerli Kardeşimiz;
  - Bu durumdan dolayı abdest tekrarı gerekmez. Zaten tırnak arasındaki bu maddeler abdeste mani olmaz.
  - Kanamalar gusle mani olmaz.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


  ÖZELLİKLE ŞU SORUNDAN DOLAYI GÜN İÇİNDE 2 KERE ERTESİ GÜN 1 KERE GUSÜL ALIYORUM.


  1.sorum,Duşa kabin içindeyken anlık gusül niyetini tekrar etme ihtiyacı hissedildiğinde, tekrar niyet etmek ve abdeste başlamak için banyodan tamamen çıkıp tekrar girmek mi lazım ? 2.sorum,Buruna su verirken bazan aşırı dereceye kaçabiliyor ve ağızdan su geliyor Bu gibi durumda ağızdan su gelmesi abdeste engel midir ? Burundan gelen pislikler sanki ağıza geliyor düşüncesi sebebiyle oluşan bir vesvese oluşuyor. Bazen ben ağza ve burna su verdikten sonra tekrar ağzıma su veriyorum sırayı bozuyorum

  Değerli Kardeşimiz;

  1- Hayır çıkıp geri girmek gerekmez. Gusülde niyet etmek şart değildir. Hiç niyet etmeden de gusül alabilirsiniz. Bu konuda vesvese yapmayın.
  2- Bahsettiğiniz durumların gusle hiç bir zararı yoktur. Genize kadar su çekmek de şart değildir.

 2. Hacı Engin
  Üye

  Yanıt: Sorularımın cevaplarını alıyorum ama Gusül Tekrarından kurtulamıyorum Ne Yapmam Lazım ?


  Reklam


  Aynı huzursuzluk bende de oluyodu...hep cünüpmüşüm gibi hissediyorum kendimi bazen şüphe gitmiyor

 3. komite
  Devamlı Üye
  Yav değerli abilerim niye bu kadar takıyorsunuz.Benim birkaç arkadaşım var adamlar besmele bile çekmiyor.Bildiğin banyo yapıyor sonra güsul aldım diyor.Siz niye bu kadar takıyorsunuz.Kurtulun bu vesveseden..Allah yardımcınız olsun ..

 4. Star
  Devamlı Üye
  Hepsi şeytanın vesvesesi...Sizi şüpheye düşürmek ve din konusunda huzursuz etmek istiyor.Aldanmayın ona! Banada bir zamanlar bu yolla bulaşmıştı ama vesvese olduğunu anladığım anda boşvermiştim ve namazımdan veya dinimden hiç şüphe duymamıştım

 5. bahadır emin
  Devamlı Üye
  vesvesenin bir sebebi de suyun bol olmasıymış diye duymuştum. eskiden şofben yokken insanlar dedesi ninesi yengesi dayısıyla aynı evde oturuyorlardı yani geniş bir aile vardı ve hepsi bir leğende abdestini gusülünü alıyordu ve sorun yoktu.

  şimdiyse 2 saatte banyodan çıkamayanlar var.

+ Yorum Gönder