+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cuma namazından sonra vakit namazı kılmak farzmıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. senagülsema
  Devamlı Üye
  Reklam

  Cuma namazından sonra vakit namazı kılmak farzmıdır?

  Reklam
 2. aziz83
  Emekli

  Yanıt: Cuma namazından sonra vakit namazı kılmak farzmıdır?


  Reklam


  Öğle namazı değilde zühr-i ahir namazı şeklinde niyet edilerek kılınabilir...

  Evvela Cuma namazı dördü ilk sünnet, ikisi farz, dördü de son sünnet olmak üzere on rekattır. Buraya kadar bir problem yok. Arkasından dört rekat olmak üzere “Zuhr-i ahir namazı” diye kılınan namaz ise, son öğle namazı demektir. Şimdi burada doğal olarak akla şöyle bir soru gelmektedir: “Cuma namazı öğle namazının vaktinde kılınıp, onun yerini tuttuğuna göre 4 rekatlık “zuhr-i ahir namazı” ve arkasından “vaktin sünneti” diye iki rekatlık namaz kılınır. Bunda kesinlikle sakınca yoktur..Bid'at te değildir...


  'esas itibariyle Cuma namazından ayrı olarak zuhr-i âhir adında bir namazın kılınmasına lüzum kalmamaktadır. Fakat bu husustaki içtihad farklılığını da göz önüne alarak Cuma namazının dört rekât son sünnetinden sonra zuhr-i âhir adıyla dört rekât daha namaz kılınmaktadır. Buna da şöyle niyet edilmektedir:

  “Niyet ettim zuhr-i âhir namazını kılmaya” veya “Vaktinde yetişip henüz üzerimden düşmeyen son öğle namazını kılmaya niyet ettim.”

  Bu namaz öğle namazının farzı gibi kılınabileceği gibi, dört rekâtlık bir sünnet gibi de kılınabilir. Böyle bir namazın kılınmasına da şu husus gerekçe olarak gösterilmektedir:

  “Şayet Cuma namazı sahih olmamış ise bu dört rekât ile o günün öğle namazı kılınmış olur.”

  Mehmed PAKSU Hocaefendi

 3. senagülsema
  Devamlı Üye
  mevlam razı olsun hepinizden ... çok teşekkürler.. en emine emanet olun..

+ Yorum Gönder