+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdesti Guslün Rükünleri, Yani Farzları Nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mhyilmaz
  Devamlı Üye
  Reklam

  Gusül abdesti Guslün Rükünleri, Yani Farzları Nelerdir?

  Reklam

  Gusül abdesti Guslün Rükünleri, Yani Farzları Nelerdir? Mumsema arkadaşlar ben gusül abdestimi alırken önce hayız yerlerimi yıkıyorum sonra niyet etiyorum sonrada besmele çekip ellerimi yıkıyorum ardındanda
  3 defa ağızıma su vererek çalkalıyorum
  3 defa burnuma su çekerek hımkırıyorum
  daha sonra sağ omuzumu kolumla yıkıyorum son sol omuzumu kolumla yıkıyorum
  ve bundan sonra bütün vücudumu(omuzlarda dahil)baştan aşağı ıslak yer kalmıcak şekilde yıkıyorum.


  gusül abdestimde bi yanlışlık varmıdır.omuzlarımızı vücutu komple yıkmadan önce yıkıyomuyuz yoksa direk bütün vücudumu yıkıyoruz beni aydınlatırsanız teşekkür ederim Allah razı olsun.

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Yanıt: gusül abdesti


  Reklam


  Guslün Rükünleri, Yani Farzları Nelerdir?

  Guslün farzları üçtür:

  1 - Bir kere ağza dolu dolu su vermek,

  2 - Bir kere burna sertçe su çekmek,
  3 - Bir kere de bütün vücudu yıkayıp, temizlemek. Ağzı, burnu ve bütün bedeni en az bir kere yıkamak farzdır. Bu yıkamayı üç`e çıkaran kimse ise, farzı yerine getirmekle beraber, sünnet sevabını da kazanır.


  Guslün Sünnetleri Nelerdir?

  Guslün başlıca sünnetleri şunlardır:
  1 - Gusle besmele ile başlamak.
  2 - Kalb ve dil ile gusle niyet etmek.
  3 - Gusle, abdestte olduğu gibi misvak kullanarak, yani dişleri temizleyerek başlamak.
  4 - Gerek "Besmele"yi, gerekse niyeti, gusle başlamadan önce yapmak.
  5 - Gusülde evvelâ elleri, sonra avret yerlerini yıkamak. Bedende veya avret mahallinde meni veya benzeri bir pislik varsa, onları gidermek.
  6 - Bundan sonra âdâb ve erkânına riayet ederek abdest almak. Eğer ayakları altında kullanılmış su birikiyorsa, abdestte ayakların yıkanması işini, guslün sonuna bırakmak gerekir.
  7 - Abdest aldıktan sonra, evvelâ üç kere başa, sonra üç defa sağ omuza, sonra da üç defa sol omuza su dökünmek. Suyu her uzva ilk döküşte her yerini iyice ovalamalıdır. İmam-ı Mâlik ile Ebû Yûsuf`a göre, gusülde bedeni ovmak (delk) farzdır. Bir kimse ağzına ve burnuna su alıp temizledikten sonra, akar suya ve büyük bir havuza, yahut da denize bütün vücuduyla dalsa, gusletmiş olur. Bu halde iken bir de kımıldar, suyun içinde hareket ederse, gusüldeki sünnetlere de riayet etmiş ve sünnet üzere gusül abdesti almış demektir.

 3. mhyilmaz
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun....

+ Yorum Gönder