+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kur'an'da Hıristiyan kelimesi geçmiyor. Nereden çıktı bu laf? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. YaZaROW
  Emekli
  Reklam

  Kur'an'da Hıristiyan kelimesi geçmiyor. Nereden çıktı bu laf?

  Reklam

  Kur'an'da Hıristiyan kelimesi geçmiyor. Nereden çıktı bu laf? Mumsema Selamın aleyküm arkadaşlar;

  Soruyu konuda belirttim. Neler düşünüyorsunuz ya da bilginiz varsa paylaşabilir misiniz?


 2. farukyazici
  Emekli

  Yanıt: Kur'an'da Hıristiyan kelimesi geçmiyor. Nereden çıktı bu laf?


  Reklam


  Kuranda cami, namaz, peygamber, tesbih, minare, azrail gibi kelimelerde geçmiyor.

  Nereden çıktı bu laf üslubu biraz sert olmuş. Sorunun maksadını tam aktaramamışsın.

 3. YaZaROW
  Emekli
  Amacım hiçbir zaman sert konuşmak değil ki. Lafı dolaştırmak istemedim sadece. Buyrun madem öylesinin iyi olacağına inanıyorsunuz:

  Ayrıca Kur'an'da cami namaz ve peygamber kelimeleri geçiyor.

  Soruma geleyim: Kur'an'ı Kerim'de hiç hıristiyan kelimesine rastlamadım. Hıristiyan kelimesi nereden geliyor?


 4. yaso-123
  Devamlı Üye
  Pek bilgili değilim bu konuda ama hiçbir dinin ismi geçmiyor diye biliyorum yani isimsiz olarak dinlerden bahsediyor ama zaten inançlara göre hangi din olduğu anlaşılıyor

 5. farukyazici
  Emekli
  Ayrıca Kur'an'da cami namaz ve peygamber kelimeleri geçiyor.
  Yanlış biliyorsunuz. Bu kelimeler Kur'an'da değil Türkçe ve Farsça meallerinde geçiyor. Çünkü bu kelimeler Farsçadır. Türklerin İslam ile tanışması İran üzerinden olduğu için ve Osmanlı Hanedanının Farsça diline yakın olması sebebiyle bu kelimeler dilimizde yer etmiştir.

  Kur'an'da bulacağınız kelimeler ise:
  namaz=salat
  cami=mescid
  peygamber=nebi, resul

 6. YaZaROW
  Emekli
  Kusuruma bakmayın meal'in birinde rastladım şimdi. Maide suresinin 51. ayeti kerimesinin mealinde hıristiyan sözcüğü geçiyor.


 7. VanLi*
  Devamlı Üye
  Bir de; "Yahudi ve Hıristiyanlardan başkası Cennet'e girmeyecek" dediler. Bu, onların kuruntuları! De ki: "Eğer doğru söyleyenler iseniz (iddianızı ispat edecek) delilinizi getirin." Bakara 111

  Yahudiler, "Hıristiyanlar bir temel üzerinde değiller" dediler. Hıristiyanlar da, "Yahudiler bir temel üzerinde değiller" dediler. Oysa hepsi Kitab'ı okuyorlar.(Kitab'ı) bilmeyenler de tıpkı bunların söyledikleri gibi demişti. Artık onların aralarında uyuşamadıkları davada, hükmü Allah verecektir. Bakara 113

  sadece bir iki tanesi bunlar.Çok yerde geçiyor kardeşim.


 8. mematii
  Emekli
  Hz.İsa (a.s)'nın batı dillerinde adı "Hristos" olarak geçer. Dolayısıyla Hristos'a inananlar manasında kendilerini Hristiyan olarak adlandırmışlardır. Yine Hz.İsa Nasıralı olduğu için de kendilerine "Nasrani"ler de denmektedir. Bunlar aynı zamanda Kur'ani kavramlardır, orda da geçer.

 9. YaZaROW
  Emekli
  sadece bir iki tanesi bunlar.Çok yerde geçiyor kardeşim.
  Evet kusuruma bakmayın. Herhalde o an sinirlendim hıristiyanların yaptıkları bir işe o yüzden bu soruyu sordum. Zaten başlığa tekrar baktığımda bir hiddet varmış içimde.

 10. cunneyt
  Üye
  Arkadaş güzzel bir soru sormuş.Kuran da Hristiyan diye bir tabir geçmiyor. Ya da geçiyorsa tam bakamadığımdandır. Kuran da geçmek başka bir şey 'anlamına gelmek' başka bir şey. Yani kuran da namaz geçmez ama salad geçer, salad namaz anlamına gelir deriz.(lütfen salatı detaylı inceleyin). Kuran da da bununla ilgili Ehli kitap ve ya kendilerine daha önce kitap verilenler olarak geçer. Yani bunlarda geçmez de ,bu manaya gelen. Ama biz biliriz bunlar hristiyan ve yahudilerdir. Allah böyle bir tabir kullanması saçma olur çünkü şu ayette

  "Ve ALLAH uğrunda gereken çaba ve gayreti gösteriniz. O’dur sizi seçen. O, babanız İbrahim’in yolu olan bu dini, sizin için güç ve ağır kılmadı. Elçinin size tanık olması, sizin de halka tanık olmanız için, sizi, daha önce de şimdi de ’Müslümanlar' (teslim olanlar)’ olarak adlandıran O’dur. Namazı gözetin, zekatı verin ve ALLAH’a sarılın; Mevlanız (Sahibiniz) O’dur. Ne güzel sahip ve ne güzel Yardımcıdır! "

  Görüldüğü gibi Allah daha önce kitap verilenlere de Müslümanlar demiştir. Hristiyan ve Yahudi adlandırması Kuranda yoktur.

  Zaten çevirilerde hiç bi yerde Yahudi ve Hristiyan tabiri ayrı kullanılmaz. O da hep, ehli kitap dendiği içindir.

 11. Misafir
  mealde geçiyor da; Arapçasında yok bu kelimeler sanırım...

 12. Misafir

  Reklam


  Kur'an da hristiyan kelimesi geçmez çünkü nasara kavramı kullanılır o dönem Arapları da bu şeklinde kullanır

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
kuranda hristiyan ve yahudi kelimesi geçer mi,  kuranda yahudi kelimesi geçer mi,  hristiyanın kelimesi ne zaman çıktı,  kuranda hristiyan ve yahudilere verilen isimler,  kuranda hristiyan kelimesi geçer mi