+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cenazeden sonra ölünün ruhu gelir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. YaZaROW
  Emekli
  Reklam

  Cenazeden sonra ölünün ruhu gelir mi?

  Reklam

  Cenazeden sonra ölünün ruhu gelir mi? Mumsema Selamın aleyküm;


  Böyle bir söylentiye rastladım. 3-4 gün önce dedem vefat etti ve gelen bir teyze ilk 7 gün ışıkları açık bırakın, ruhu gelir ziyaret eder dedi. Ben ışığı açık bırakma olayına pek inanmasam da diğer konuda aklımda soru işareti kaldı. Bir yardım ederseniz sevinirim.


 2. farukyazici
  Emekli

  Yanıt: Cenazeden sonra ölünün ruhu gelir mi?


  Reklam


  Nihayet onlardan birine ölüm gelince, “Rabbim! Beni dünyaya geri gönderiniz ki, terk ettiğim dünyada salih bir amel yapayım” der. Hayır! Bu, sadece onun söylediği (boş) bir sözden ibarettir. Onların arkasında, tekrar dirilecekleri güne kadar (devam edecek, dönmelerine engel) bir perde (berzah) vardır.
  (Müminun / 99-100)
  Giden geri gelmez kardeşim.

 3. yaso-123
  Devamlı Üye
  Ölülere Kuran okunduğu zaman eve gelmeleri mümkün olabilir. Ancak bu her ölü için söylemek zordur...Yani Allah izin verirse olabilir ama bunun ışıkla alakalı olabileceğini sanmıyorum..Ayrıca yukardaki ayet tekrar dirilmeyle ilgili burda ruhlardan bahsedilmiş ..

 4. farukyazici
  Emekli
  Aksine bu ayet tamamen ruhlarla ilgilidir. Zira beden ölmüş, ruh kalmıştır. Burada konuşan da ruhtur.
  Yeniden dirilme olayında vücut tekrar yaratılacak ve ruhlar bedenlere gönderilecektir. (Nefisler çiftleştirildiği zaman)

 5. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Allah, vefat ettirdiği kişilerin ruhlarını kendi katında tuttuğunu ve dünyaya dönememeleri için arkalarına bir berzah / engel koyduğunu açık bir şekilde bildirmiştir.

 6. Misafir
  evet bu doğru bua inanın gerçekten lambalrı açık bırakın ruhu gelir çünkü benimde dedem vefat etti v 2 gü önce ruhu geldi lambalar acıkken ama sadece gölge görebiliriniz tavan bakmanız lazım ışıklar açıkken

 7. Misafir
  Böyle laflar tamamen insan nefsinin inanmak istediğini söyleyen hurafelerdir. Ancak ölen kişiyi rüyada görmemiz hakkında bir yorum yapamıyorum. Bilinçaltından mı kaynaklanıyor yoksa yarı ölmek olarak nitelendirilen uyku halinde rüyada ziyarete geliyorlar mı bu tartışılabilir

+ Yorum Gönder
ölen insanın ruhu evine gelirmi,  öldükten sonra ruh evine gelir mi,  ölen kişinin ruhu eve gelirmi,  ölen kişinin ruhu evine gelir mi,  ölülerin ruhları eve gelirmi,  ölünün ruhu eve gelirmi,  ölülerin ruhu eve gelirmi