+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Nasuh tövbesi nasıl oluyor tüm gühalar silinir mi ? daha sonrasında günah işlenmemeli mi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. yaso-123
  Devamlı Üye
  Reklam

  Nasuh tövbesi nasıl oluyor tüm gühalar silinir mi ? daha sonrasında günah işlenmemeli mi ?

  Reklam

  Nasuh tövbesi nasıl oluyor tüm gühalar silinir mi ? daha sonrasında günah işlenmemeli mi ? Mumsema Nasuh tövbesi nasıl oluyor tüm gühalar silinir mi ? daha sonrasında günah işlenmemeli mi ?

 2. ELİZAN
  AciZ BiR KuL

  Yanıt: Nasuh tövbesi nasıl oluyor tüm gühalar silinir mi ? daha sonrasında günah işlenmemeli mi ?


  Reklam


  Sözlükte “Allah’a dönüş ve yöneliş” anlamına gelen tövbe, dini terim olarak “günahtan Allah’a dönme” anlamıyla meşhur olmuştur. Tövbeyi daha açık ve anlaşılır bir tarzda tarif edecek olursak şöyle diyebiliriz: Tövbe; yapılan kötülüğü, işlenen günahı veya kabahati günah olduğunu bilip, onu bırakıp terk ederek Allah’a dönmek, O’ndan affetmesini, bağışlamasını dilemek, yaptıklarından pişman olduğunu da belirterek, yalnız Allah’a yalvarmak demektir.
  Nasuh tövbesi ne demektir? NasıL yapıLır..

  Yüce Allah, Tahrim Suresi 8. ayette: “Ey inananlar, tövbe-i nasûh ile Allah’a tövbe ediniz. Umulur ki Rabbiniz, kötülüklerinizi örtüp temizler ve sizi içinden ırmaklar akan Cennetlere yerleştirir...” buyurmaktadır. Peki, bu ayette kastedilen nasûh tövbesi nedir?

  Nasûh, Arapça kelime ‘nush’ kökünden mübalağa (abartma) kipidir. ‘Çok öğüt veren’ demektir. Tövbe, çok öğüt verici olarak nitelendirilmiştir. Yani sahibine, günahı bırakmasını öğütleyen, onu günahtan kurtaran sadık bir tövbe ile tövbe ediniz, Allah’a dönünüz demektir.

  O halde nasûh tövbesi; hemen günahı terk etmek, geçmişte olanlara pişman olmak, gelecekte günah işlememeğe karar vermek ve üzerinde bulunan bir hakkı sahibine ödemek demektir

  Hz. Peygamber nasûh tövbesini; “Kulun işlediği günahtan pişmanlık duyması, Allah’a tam rucu’ edip, sütün memeye dönmediği gibi, kişinin tekrar günaha dönmemesidir.” şeklinde tanımlamıştır
  . 3. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Tevbe-i Nasuh Nedir?
  Tevbe-i Nasuh Nedir?
  Tevbe-i nasuh ile alâkalı bir âyette inanan insanlar muhatap alınıyor ve şöyle deniyor: “Ey iman edenler! Kendi nefsiniz hakkında hayırhahlık düşüncesiyle Allah'a tevbe edin” (Tahrim/8).
  Ayette üzerinde durulması gereken üç kelime var. Bunlar sırasıyla: İman, tevbe ve nasuh kelimeleridir.
  Birinci kelime imandır. İman, İslâm'ın bütününü dil ile ikrar kalb ile tasdik etmek, demektir. İnanılması gereken meselelerin hepsine inanmadıkça insan iman etmiş sayılamaz....  Konunu devamı için buyur kardeş


  http://www.mumsema.com/m-n/7796-tevb...suh-nedir.html 4. yaso-123
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun sizlerden

+ Yorum Gönder
nasuh tövbesi nasıl yapılır,  nasuh tövbesi ayeti,  nasuh tövbesi nasıl edilir,  nasuh tevbesi nasıl yapılır,  nasuh tövbesi nasıl olur,  nasuh tövbesi,  nasuh tövbesi ayet