+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kaza yerine nafile olurmu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. almanyali67
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kaza yerine nafile olurmu?

  Reklam

  Kaza yerine nafile olurmu? Mumsema Esselamun aleykum v..v..

  Kaza yerine nafile olurmu?

  Kaza Namaz ve Kaza Oruc´u olanlar

  mesela aksam namazin´dan sora olan (nafile)evvabin namazi kilabilirmi? kazasi dururken yani evvabini kilsa herkes gibi o sevaba ulasirmi=?
  ve örnek muharrem ayinda´da asure orucu sevabina nail olmak icin kaza varsa yinede o sevaba ulasilirmi=?


  saygi ve selamlarimla...

 2. Galus
  Devamlı Üye

  Yanıt: Kaza yerine nafile olurmu?


  Reklam


  sevgili kardeşim bunu şöyle örneklendirelim farz edelimki senin birine para borcun var o kişi senden o parayı vermeni beklemekte ve sen o parayı başkalarına sevinsinler diye bağışta bulunuyorsun ne kadar doğru sence...selam ve dua ile

 3. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Namaz borcu olan kimselerin, sünnet yerine kaza namazı kılmaları mı, yoksa sünnetleri terketmemeleri mi daha iyidir?
  Namaz borcu olanların, Sünnet yerine kaza Namazı kılmaları..

  Hanefi mezhebine göre, üzerinde namaz borcu olan kimselerin, kaza namazı kılmaları beş vakit namazın farzlarından önce ve sonra kılınmakta olan revatib sünnetleri ile, teravih, duha ve tesbih namazı gibi kılınması hakkında Rasulüllah (S.A.V.)'in emir ve tavsiyesi olan namazlar müstesna- diğer nafile namazları kılmalarından efdaldir.

  Yani üzerinde namaz borcu olanlar, üzerimde kaza namazım var diye revatip olan sünnetleri terketmezler. Hem bu sünnetleri eda ederler, hem de fırsat buldukça vaktinde kılamadıkları namazları kaza ederler.
  Rasulüllah (S.A.V.) bir hadis-i şeriflerinde:


  "Kulun kıyamet günü ilk hesaba çekileceği konu, farz namazlardır. Eğer bu tamamsa işi kolaylaşmıştır. Aksi halde, "bakın bakalım, nafileden, bir şeyi var mı?" denir. Nafile ile farz eksikleri tamamlanır.."buyurmuştur.

  Malikî, Şafiî ve Hanbeli mezheplerine göre ise namaz borcu olan kimselerin sabah namazının sünneti dışında, revatip'ten olsun, olmasın, nafile namaz ile meşgul olmaları uygun değildir. Bir an önce borçlarını kaza etmeleri gerekir.

  ___________alıntı

+ Yorum Gönder