+ Yorum Gönder
7. Sayfa BirinciBirinci ... 4678 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah'a söz verip de tutmamak kefaret gerektirir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 73
  Misafir
  Reklam

  Yorum: Allah'a söz verip de tutmamak kefaret gerektirir mi?

  Reklam  Yorum: Allah'a söz verip de tutmamak kefaret gerektirir mi? yedinci sayfa yazısı mumsema.com Yorum: Allah'a söz verip de tutmamak kefaret gerektirir mi?
  ben yeni eşime eğer şoyle dedimm ben eski eşime gidersem benden boşsun dedimmm ve gitim sozumu tutamadım ne yapmalıyım şimdi eşim benden boş sayılırmı

 2. 74
  Misafir

  Yorum: Allah'a söz verip de tutmamak kefaret gerektirir mi?


  Reklam


  Selamün aleyküm, ben bi konuda allaha söz verdim, ve verdiğim söze sadık olmak için hevesimle ve nefsimle çok şavaştım ve yenildim, kefaret olarak tövbe ve 3 gün oruç olması lazım diyorsunuz, ben tövbe etmeden 3 gün oruça niyetlensem olurmu? Çünkü kendime güvenim yok tövbemi tutamamaktan korkuyorum.

 3. 75
  arifselim
  Yönetici
  - Aleykum selam. Yemin kefareti için ilk önce 10 fakir doyurulması gerekir. Buna güç yetmezse 3 gün oruç tutulur. Bu tövbe sözünü bozduğun içindir.

  - Bu şekilde bir talak gitmiş olur . Nikahını bu şarta bağlayarak bu şeyi yaptığın için bir talakın gitmiş olur ve geriye iki talak hakkınız kalır.

 4. 76
  Misafir
  Ben kız ogrenciyim sinif öğretmenliğini okumayı çok istiyordum başvurdum eğer bana sinif ogretmenligi gelirse basimi kapaticam namazlarimi da hiç aksatmicam diye bi niyet geçirdim içimden şimdi bana sinif ogretmenligi geldi namazlarimi elimden geldiği kadar kiliyorum ama basimi kapatmadim biraz da maddiyatla ilgili şimdi ben günaha mi girdim ne yapmam gerekir

 5. 77
  emre
  Devamlı Üye
  Verdiğin söz olmasa da örtünmen için Allah'ın emri zaten var. Bu emri çiğnediğin için her örtüsüz anın zaten günahtır. Namazda elden geldiği kadar değil her tarafın kırılmış yatakta uzanmış halinle bile kılmak zorundasın.

 6. 78
  Misafir
  Ben de Allah'a bir konuda söz verdim ama tutamıyorum bir şeyi yapmayacağım dedim ama yapıyorum kefaret olarak her yapışım için mi oruç tutmam gerekir yoksa bir defa 3 günlük oruç tutsam ve yapmaya devam etsem olur mu?

 7. 79
  arifselim
  Yönetici
  Bir yemini bozan kimse o yemini için sadece bir sefer kefareti yerine getirmelidir. Bir kere edilmiş yemini her bozması için birden fazla kefaret gerekmez.

 8. 80
  Misafir
  Selamun aleyküm. 28 yaşındayım. Evlenmek istiyorum ancak bir türlü mümkün olmuyor. Evlenmeme mani olacak tüm engelleri kaldırdim. Calıştim Allah'ın takdiri ve inayetiyle devlet memuru oldum. Askerliğimi yaptım. Para dahi biriktirdim. Tüm imkanları sağlamaya çaliştim ve hala daha çalısiyorum. Allah'tan korkan bir adamım beş vakit namazımı kılıyorum Allah kabul ederse. Sürekli dua ediyorum Allah'a karşıma iyi birini çıkarsın onun rızasına uygun bir evlilik yapayım diye. Daha önce iki kişiyle görüştüm birinde kandırıldım ve aldatıldım.İkincisinde ise maddi sebeplerden ötürü deyim yerindeyse yarı yolda bırakıldım. Bir kişiyi beğendim konuşayım dedim nişanlı çıktı rezil oldum. Hatta bu sebeble alay konusu oldum ve alay eden arkadaşimla kavga ettim. Evlenmeyi düşünmekten vazgeçtim bir süre. Benim kaderim böyle dedim. Kaderim de evlilik yok dedim. Ancak içimdeki şeytanı zor zaptediyorum artık. Her gün yürüyorum, koşuyorum ki bitap düşüp kötü fikirlere kötü şeylere meyletmeyim diye. Yine de yüzde yuz başarili olamiyorum. Şeytan musallat oluyor. Bu imtihan mıdır? Kader midir? Yoksa bahtsız, kısmetsiz bir adam mıyım anlamadım. Tüm arkadaşlarim evlendi. Muhabbet etmeye dahi arkadasim kalmadı. Kendimi dağ bayır yürümeye vurdum ama takatim kalmadı. İradem kalmadı. Kalbim acıyor, içim yaniyor. Bunları anlatabilecek kimsem de yok. Çıkmazin içinde debelenip duruyorum. Dualarım kabul olmuyor. Ne yapabilirim?

 9. 81
  Misafir
  Merhaba.ben Allah'a söz verip tutamadım şimdi üç gün oruç kefaretini ödedikten sonra sözümü tutmaya devam etmelimiyim yoksa aksi mi?lütfen cevaplayın

 10. 82
  arifselim
  Yönetici
  Merhaba. Sözü bozduğunda artık o söz biter. Yeniden söz vermedikçe onun hükmü artık olmaz. Yemin kefaretini yerine getirdin mi ve tövbe ettin mi o yemin konusu kapanmış olur.

 11. 83
  Misafir
  Selamın aleyküm hocam. Ben Allah'a söz vermiştim namazlarımı kılacağım diye ama yaklaşık bir iki aydır kılmadım bunun kefareti var mıdır varsa nedir?

 12. 84
  arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Aleykum selam. Bir dil alışkanlığı ile olan türden verilen sözler yemin yerine geçmez. Ama bu yemin şeklinde olursa yemin kefareti gerekir. On fakiri bir gün bir fitre miktarı ile doyurmaktır veya bir fakiri 10 gün sabah akşam olmak üzere doyurmaktır. Buna gücün yetmezse 3 gün oruç tutmalısın. Ayrıca namazlarını kılmak sana farzdır ve kılmadıklarını kaza etmek zorundasın.

+ Yorum Gönder
7. Sayfa BirinciBirinci ... 4678 ... SonuncuSonuncu

allaha söz verip tutmamak

allaha söz vermek

allaha verilen sözü tutmamak

allaha soz vermek

allaha verdiği sözü tutmamakallaha verilen sözü bozmakallaha söz vermek ve tutmamak