+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kefaret orucuna nasıl başlarım, iftar saati, sahur saati falan detaylı bir bilgi istiyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Star
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kefaret orucuna nasıl başlarım, iftar saati, sahur saati falan detaylı bir bilgi istiyorum

  Reklam

  Kefaret orucuna nasıl başlarım, iftar saati, sahur saati falan detaylı bir bilgi istiyorum Mumsema Yeminimi bozdum arkadaşlar çok üzgünüm.Allah'ıma bir daha söz verdim ve kefaret orucu tutacağım üç gün.Üç gün sonra orucun bitimindede bir daha bozmamak üzere tekrar yemin edeceğim.Perşembe-Cuma-Cumartesi tutacağım..

  Sorum şu: Kefaret orucuna nasıl başlarım,iftar saati,sahur saati falan detaylı bir bilgi istiyorum mümkünse

  Allah razı olsun şimdiden yardım eden kardeşlerimden


 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Yanıt: Kefaret orucuna nasıl başlarım, iftar saati, sahur saati falan detaylı bir bilgi istiyorum


  Reklam


  Yeminimi bozdum arkadaşlar çok üzgünüm.Allah'ıma bir daha söz verdim ve kefaret orucu tutacağım üç gün.Üç gün sonra orucun bitimindede bir daha bozmamak üzere tekrar yemin edeceğim.Perşembe-Cuma-Cumartesi tutacağım..
  Sorum şu: Kefaret orucuna nasıl başlarım,iftar saati,sahur saati falan detaylı bir bilgi istiyorum mümkünse

  Allah razı olsun şimdiden yardım eden kardeşlerimden
  Bilerek yapılan yeminlerin bozulmasında, keffâret olarak on fakir sabah akşam doyurulur veya giydirilir. Buna gücü yetmeyen ise, üç gün peşpeşe oruç tutar.
  farz oruç gibi,
  İmsak vakti ile başlanır, akşam vakti ile biter.
  imsak ve iftar(akşam) vakti için bulunduğun ilin takvimine bakman gerekir.

 3. Star
  Devamlı Üye
  Teşekkür ederim adminim Allah razı olsun
  Flood yaptığım için özür diliyorum ancak benim bu konu hakkında aklıma takılan bir kaç şey daha var.Umuyorumki siz Müslüman kardeşlerim bana yardım edeceksiniz

  1-Babam ve annem oruç tutmamdan rahatsız oluyorlar.Üç gün olsa bile bundan rahatsız oluyorlar çünkü uzun süre yemek yemediğim zaman bayılma ihtimalim var ancak ben yinede orucumu tutuyorum.Caiz midir? (Bu arada yaşım 15 ve okula gidiyorum)

  2-Ben gece ve sahura kalktığımda ''Niyyet ettim Allah rızası için oruç tutmaya'' diye niyet ediyorum.Bu niyet geçerli midir? Nasıl niyet ederim? Geçerli değilse bugün tuttuğum oruç sayılmaz mı?

  Bilgili arkadaşların vereceği cevaplardan Allah razı olsun


 4. yaso-123
  Devamlı Üye
  1- orucunu ailenden gizlice tut yani onların haberi olmasın yemek filan hazırlarlarsa ben tokum dersin benim ailem bişey demesede ben gizli tutuyorum orucumu çünkü gizlice yapılan ibadet daha sevaptır ayrıca niye tutuyosun vs..vs gibi sorularlada uğraşmamış oluruz (sölediklerim tavsiye caizmidir bilmiyorum caiz diye düşünüyorum ama bu konuda bilgili olmadan konuşmamak gerekir)
  2- önemli olan içten niyet etmek yani senin sahura yemek yemek için kalkman bile bir niyettir yani istediğin gibi niyet et yarabbim kabul eder

 5. Star
  Devamlı Üye
  Teşekkür ederim yaso.Allah razı olsun verdiğin cevaplardan dolayı

 6. Star
  Devamlı Üye
  Arkadaşlar dün sahura kalkamadım.Ancak geceden niyyet ettim.Orucum hala geçerlidir değil mi?

  Ayrıca kefaret orucu olduğu için 3 gün tutmam gerekiyor.Üçüncü günün sonunda iftarımı açıp orucumu bırakmalımıyım? Üçüncü günde sahura kalkmam gerekiyor mu? Orucumu nasıl sonlandırmalıyım?

  Bilgisi olupta yardım eden tüm din kardeşlerimden Allah razı olsun


 7. yaso-123
  Devamlı Üye
  eğer sabah ezanı okunduktan sonra birşey yiyip içmediysen orucun geçerlidir
  3.günün sonunda orucunu açtıktan sonra tamamlamış oluyorsun yani gece sahura kalkmana gerek yok her gece bir başka günün niyetidir yani kalkarsan 4. güne niyetlenmiş olursun ...

+ Yorum Gönder
kefaret orucuna gece kalkmak önemli mi,  kefaret orucunda sahur