+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Seferilik halinde namaz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. altinkalp
  Aktive Olmamış Kullanıcı
  Reklam

  Seferilik halinde namaz?

  Reklam

  Seferilik halinde namaz? Mumsema EsSelamün Aleyküm

  Öğle saatlerinde otobüse biniyorsunuz saat 12 civarında e haliyle şeriatın olmadığı yerde otobüs durmuyor vakit namazlarında. 5 saatlik bir yolculuk yapıyoruz. Namazlarımızı nasıl kılmalıyız? Otobüsün kıble yönünde olmadığına eminiz. Vereceği ilk molada vakit geçmiş olacak?

  Allah Razı Olsun

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Yanıt: Seferilik halinde namaz?


  Reklam 3. altinkalp
  Aktive Olmamış Kullanıcı
  ßu linklerde Sorumun cevabı yokki.

  Yada daha açıklayıcı olsun. Otobüs sürekli hareket halinde saat 12 de biniyorum otobüse 6 saat yolculuk yapıyorum. saad 18:00 de varıyorum. Öğle İkindi ve Akşam namazlarım ne olacak? Hanefi mezhebine göre amel ediyorum. Cem edebilirmiyim? Kazayamı kalacak yOksa namazlarım ?

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Kardeşim birde bu yazıyı incele alıntı yaptığım kaynak sağlam ehl-i sünnettir.

  __________________________________________________ ____

  Hareket hâlinde bulunan vasıtalarda namaz kılarken kıbleye yönelmek mecburiyeti yoktur. Vasıta istikametine doğru oturulan yerde îma ile kılınır.

  Nafile namazlar, herhangi bir zaruret olmaksızın hayvan üzerinde kılınabilir. Hayvan üzerinde kılınan namaz, îma ile kılınır. Ve hayvanın yürüdüğü istikamete doğru yönelerek namaza durulur. Secde rükû'dan biraz fazla eğilerek yapılır. Farz ve vâcib olan namazlar, zaruret olmadıkça hayvan üzerinde kılınmazlar. Hayvan üzerinde namaz kılmak, ancak şehir, yani, meskûn bölgeler dışında câiz olur. Şehir hükmünde sayılan bir yerde, ne nafile, ne farz, ne de vâcib hiçbir namaz câiz olmaz. Taksi, otobüs, tren, uçak ve benzeri nakil vasıtalarında namaz kılmakta hüküm, hayvan üzerinde kılınan namaz gibidir. Şehrin dışına çıkıldıktan sonra, vasıta içinde, oturduğu yerde îma ile nafile namaz kılınabilir. Nakil vasıtaları üzerinde farz veya vâcib namazlar ancak zaruret halinde kılınabilir. Zaruret ve bir özür hâli bulunmadıkça farz ve vâcib namazlar vasıta içinde kılınmazlar.

  Farz namazlarla vâcib namazların hayvan üzerinde veya nakil vasıtaları içinde kılınmasını mübah kılan özürler şunlardır:

  1 - Vasıtadan inildiği takdirde can ve mal güvenliğinin kaybolmasından korkmak.

  2 - Eşkıyadan, yırtıcı hayvandan, düşmandan korkmak.

  3 - Vasıtadan inince, bir daha vasıtaya yetişip binememekten korkmak.

  4 - Arazinin çamur olması, namaz kılacak müsait bir yer bulunmaması.

  Bu şartlar altında vasıta içinde oturarak îma ile namaz kılınması sahihtir. Bu şekilde kılınan namaz, imkân bulunduğu zaman iade edilmez. Şayet uçak ve tren ve benzeri vasıtalarda ayakta namaz kılma imkânı bulunur ve dışarı çıkamayacak hal olursa, vasıta da duruyorsa, namazı ayakta kılmak icab eder. Vasıta sürücüsünün, vasıtadan dışarı çıkıp namaz kılmasına mâni bir özür varsa, vasıtayı durdurup namazı vasıta içinde kılmalıdır. Vasıtayı bekletme imkânı varken, bekletmeyerek hareket etmesi câiz olmaz. Hayvan ve vasıtalarda necaset olması namaza mâni olmaz. Hareket hâlinde bulunan vasıtalarda namaz kılarken kıbleye yönelmek mecburiyeti yoktur. Vasıta istikametine doğru oturulan yerde îma ile kılınır.

  Ayakta durmak namazın farzlarından biridir ki, buna kıyam diyoruz. Bu nedenle ayakta durmaya gücü yeten birinin ayakta durmadan kıldığı namaz olmaz.

  Ancak otobüste ayakta duramayan birisi oturarak namazını kılabilir.

  Efendimiz (sav) Hazretleri nafileleri deve üzerinde kılmış, farzları da yerde kılmaya dikkat göstermiş; ancak yerde kılmak mümkün olmadığı takdirde deve üzerinde kılınacağına işarette bulunmuştur.

  Yerin çamur olması, kafilenin beklememesi, binek hayvanın huysuz olup kaçması.. gibi durumlar yere inmemeye özür olarak gösterilmiştir.

  Bu noktadan bakılınca arabada koltukta oturarak namaz kılmanın bir sakıncası olmadığı söylenebilir.

  Koltukta namaz kılınacağı vakit ima ile kılar.

  İmâ, namazda rükû ve secde yerine başla işaret etmektir. Bu şekilde namaz kılan kişi rükû için başı biraz eğer, secde için ise rükûdan biraz daha fazla eğer. Secdede başını yere koyamayan kimsenin, bir şeyi başına kaldırarak ona secde etmesi caiz değildir.

  Sorularla İslamiyet

 5. altinkalp
  Aktive Olmamış Kullanıcı
  Allah Razı Olsun Saolasın Kardeşim

 6. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Allah Razı Olsun Saolasın Kardeşim
  amin kardeşim Allah c.c sendende razı olsun.
  Amellerini,amellerimizi makbul kılsın,
  İnşaAllah faydalanmışsındır.

 7. altinkalp
  Aktive Olmamış Kullanıcı
  İnşAllah Faydalandık da Kardeş bi yerden daha okudum yada dinledim de. İstikbali kıble Gerçekleşmediği için Vasıta üzerinde namaz olmaz diye aklımda kalmıŞ. O tereddüt sebebiyle sordum.

 8. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  İnşAllah Faydalandık da Kardeş bi yerden daha okudum yada dinledim de. İstikbali kıble Gerçekleşmediği için Vasıta üzerinde namaz olmaz diye aklımda kalmıŞ. O tereddüt sebebiyle sordum.
  Vasıta üzerinde İstikbali Kıble aranmaz kardeşim. Çünkü sürekli hareket vardır sabit bir yön tayin edemezsiniz.

 9. altinkalp
  Aktive Olmamış Kullanıcı
  Allah Razı Olsun ßenim için SIkıntılı bi durumdu bu O yüzden tekrar yazmak zorunda kaldım. Hayırlı Cumalar.

+ Yorum Gönder