+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden 4 Halife Hakkında Ayet nazil oLmuşmudur ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Reklam

  4 Halife Hakkında Ayet nazil oLmuşmudur ?

  Reklam
 2. Galus
  Devamlı Üye

  Yanıt: 4 Halife Hakkında Ayet nazil oLmuşmudur ?


  Reklam


  Kuran-ı Kerim'de birçok sahabeye işaret edildiği gibi Hz. Ebubekir'e de işaret eden ayetler vardır. Bunlar içerisinde en meşhuru Tevbe suresinin 40. ayetinde geçen " iki kişiden ikincisi" ifadesidir.

  Hakkındaki hadisler :

  * " İnsanlardan dost tutmuş olsaydım muhakkak ki Ebu Bekir'i dost tutardım." ( Tirmizi 14; İbn-i Mace Mukaddime 11; Müsned 1 377 389395)

  * " Peygamberler müstesna insanların en faziletlisi Ebu Bekir'dir." ( Feyzü'l Kadir 1/90)

  * Amr bin As diyor ki: " Hazreti Peygamber beni Zat-ı Selasil gazasına giden beni orduya memur etmişti. Geldiğimiz zaman Resul-i Ekrem'i gördüm ona 'en çok sendiğin kimdir?' dedim. Resulullah Aişe dedi. Erkeklerden en çok sevdiğin kimdir diye sordum. Resul-i Ekrem Aişe'nin babası dedi. Sonra kimdir dedim. Ömer dedi.sonra başkalarını saydı." ( Buhari 4. cilt s. 192 İstanbul matbaası)

  * "Dünyada hiçbir kimsenin malı benim için Ebu Bekir'in malı kadar yararlı olmamıştır." (Buhari Menakib-i Ebi Bekir)

  * Herkeste iyiliklerimin karşılığı vardır Ebû Bekir hariç- Müslim Fezailü's Sahabe; 2 Tirmizi: Menakıb: 15

  * Enes bin Malik rivayet ediyor: 'Resulullah (s.a.v) Hira Dağı üzerindeydi.bir ara dağ şiddetle sarsıldı. Peygamber efendimiz (s.a.v) 'Sakin ol! Senin üzerinde bir peygamber bir sıddık ve bir de şehit vardır.' buyurdu. O sırada dağda Peygamber efendimiz (s.a.v) Ebu Bekir Ömer Osman bulunuyordu." (Buhari Fedailü'l- Ashab101; Tirmizi Menakıb 27)

 3. VanLi*
  Devamlı Üye
  ayet istemişsiniz galul kardeşimiz hadis paylaşmış Allah ondan razı olsun.

  Hz Ebubekir ile ilgili bir ayet.

  “Eğer siz ona (Resûlullah'a) yardım etmezseniz (bu önemli değil); ona Allah yardım etmiştir: Hani, kâfirler onu, iki kişiden biri olarak (Ebu Bekir ile birlikte Mekke'den) çıkarmışlardı; hani onlar mağaradaydı; o, arkadaşına. Üzülme, çünkü Allah bizimle beraberdir, diyordu. Bunun üzerine Allah ona (sükûnet sağlayan) emniyetini indirdi, onu sizin görmediğiniz bir ordu ile destekledi ve kâfir olanların sözünü alçalttı. Allah'ın sözü ise zaten yücedir. Çünkü Allah üstündür, hikmet sahibidir.
  [Tevbe-40]


+ Yorum Gönder
4 halife kuranda geçiyormu,  hz ebubekir ile ilgili ayetler,  enes bın malık sehıt olmusmudur,  halifelerle ilgili ayetler,  kuranda 4 halife,  kuranı kerimdeki halifelerin isimleri,  kuranda dort halife