+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Müzik dinlemek haram mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sene571
  Üye
  Reklam

  Müzik dinlemek haram mı?

  Reklam

  Müzik dinlemek haram mı? Mumsema Yani bilemiyorumki ben şarkıları çok severim özelliklede yabancı şarkı çok dinlerim peki bu günahmı müzikten asla vazgeçemiyorum ben yaaa bana profesyonel birisi cevap yazsın lütfen.

 2. Beyaz_Gül_
  Üye

  Müzik dinlemek haram mı


  Reklam


  selamun aleyküm kardeslerim bana yardimci olurmusunuz... allah c.c. emanetsiniz selam ve dua ile

 3. Ercan
  Devamlı Üye
  Aleykumselam

  Hanefi mezhebi, dini görev ve sorumlulukları engellemeyen, söz veya icrasında haramlara özellikle de zinaya teşvik ve tahrik unsuru bulunmayan, toplumsal itibar ve güveni zedelemeyen, ahlaksızlara, karşı cins (kadın-erkek) veya farklı din sahiplerine özenti içermeyen müzik çeşitlerinden istifade etmede bir sakınca görmemektedir Hatta İmam Kâsânî insan üzerinde olumlu etkileri olan müziklerden istifade etmenin gereklilğine dikkat çekmiştir43 Ancak İmam Ebu Yusuf gereğinden fazla müzikle meşgul olmanın doğru olmayacağını belirtmiştir44

  Hanefî mezhebinde, hakim görüş, kadınların normal zamanlarda bile seslerini yükseltmelerinin45, şarkıcılığı meslek edinmeleri ve yabancı erkeklerin işiteceği şekilde şarkı söylemelerinin haram olduğu, çocuklarına ninni söylemelerinin caiz oluduğu yönündedir

  Ayrıntılı Bilgi için linki tıklayın

  http://www.sorularlaislamiyet.com/ar...-nelerdir.html


 4. Beyaz_Gül_
  Üye
  Rabbim razi olsun kardesim ... ben sagopa kajmer, kolera, mustafa yildizdogan, ve ertugurul erkisi yi dinliyorum ...

 5. rana
  Aciz Kul
  SORU: Müzik dinlemek haram mıdır? Müzikli ilahi dinlemek haram mıdır?

  CEVAP: Selamünaleyküm.
  Yaratılış gayemizin Allah’a kulluk olduğunu hepimiz biliriz. Bu kulluk anlayışımız, dünya nimetlerinden ve zevklerinden mahrum yaşamamızı gerektirmiyor. En güzel nimetlerden biz de istifade ederiz. Önemli olan Allah’ın haramlarından kaçınmak, emirlerini de yerine getirmektir. Çok geniş olan mubahlar darisinde de dolaşabiliriz. Yeter ki, yaptığımız iş Allah’a kulluğumuzu engellemesin, bizi kâfirlere benzetmesin. Önemli olan budur. Müzik dinlemeyi de bu açıdan ele almalıyız. Müzik, Allah’ı zikri engelliyor, gaflete düşmeyi sağlıyorsa elbette haramdır. Bir de küfür ehlinin tatbikatına benzeyen işler de yasaktır. Biz, biz olarak kalmalıyız. Müziğin haram olduğunu gösteren pek çok hadisi şerif vardır. Bazı alimler bu hadisleri yukarıda anlatmaya çalıştığım ölçülerle sınırlamaya gitmişlerdir. Bazıları da olduğu gibi yasak olduğunu söylemişlerdir. En berrak yol müzik ve benzerlerinden uzak durmaktır. Çağımızda müziğin insan sesinden daha gür ve yaygın hale gelmesinden de kendimize ders çıkarabiliriz.
  ‘İlahi’ kavramını da ben bize ait kavramlardan biri olarak anlamıyorum. Bir de müzikli olmasını siz düşünün.
  Allah’a emanet olunuz.

  Nureddin Yildiz

 6. breathing
  Üye
  Günümüzdeki müzikler güç, para, cinsellik ve aşkı konu aldığı ve sadece dünyalık zevklere yönelttiği için caiz olacağını sanmıyorum.

  Heleki Allah Korusun birde Kadere ve Allaha söven şarkılar var. Bunlar adamı dinden bile çıkarabilir.


 7. bLnT
  Üye
  Selamun aleyküm dostlar zamanında bi hocadan müzik dinlemenin haram olduğunu işitmiştim bunun doğruluğu var mıdır? Varsa ne derece doğrudur? Oruçluyken dinlemenin hükmü nedir?

 8. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam kardeşim. Bu konuda bir çok ihtilaflar olmuştur. İmam gazalinin bu konuda ki görüşü konuyu özetlemektedir:
  İmam Gazalî musikîyi, haram, mekruh ve mubah olmak üzere üç ana başlık altında inceleyerek şöyle der:


  - Dünya arzusu ve şehvet hisleri ile dolup taşan kimseler için yalnızca bu duyguları tahrik eden sesler haramdır.
  - Vakitlerinin çoğunu buna veren, meşguliyeti âdet haline getiren kimse için mekruhtur.
  - Allah sevgisi ile dolup taşan, duyduğu güzel ses kendisinde yalnızca güzel sıfatları tahrik eden kimse için müstehaptır.

 9. al-Muwaḥḥidūn
  (Cezalı)
  çalgı aleti olan her ses müziktir müzik haramdır. neşid dinleyebilirsiniz.Ebu Amir ya da Ebu Malik el-Eş’ari (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

  ‘Ümmetim arasında fercleri, ipeği, şarabı ve çalgı aletlerini helal kabul edecek bir topluluk olacaktır. Ve birtakım kimseler bir âlemin yakınına konaklayacaklar. Kendilerine ait davarlarla yanına gidecek, bir ihtiyacı sebebiyle onlara varacak.

  Onlar ona:

  −Bize yarın tekrar gel diyecekler. Yüce Allah geceleyin onlara hükmünü geçirecek ve âlemi koyacak, diğerlerini ise tanınmaz hale çevirerek kıyamet gününe kadar maymunlara ve domuzlara dönüştürecektir’ buyurdu.”

  Buhari

 10. Ahmet28
  Üye
  Öncelikle müzikler ikiye ayrılır :
  1 - Dünyalık şeylerin sevgisini aşılayan ve onlara bağlanmamızı sağlayanlar.
  2 - İnsana Allah,peygamber vs. sevgisini aşılayanlar.
  Bunlardan dünyalık şeylerin sevgisini aşılayanlar haram, Allah,peygamber,melek vs. sevgisini aşılayanlar ise zararsız kılınmıştır. Dua ile.

+ Yorum Gönder
müzik dinlemek haram mı