+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Orcucun hükmü Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hanne_65
  Üye
  Reklam

  Orcucun hükmü

  Reklam

  Orcucun hükmü Mumsema sa ben lise yıllarımda özel günlerimde tutmadığım oruçların borçlarını daha sonra tutmadım. aradan 4 ,5 yıl gectı ne yapmam lazım sadece orucmu tutacagım, fıtremı verecegım, hem fıtre hem orucmu tutacagım bılen ne olur cevap versın. şimdiden tsk ederim .allah razı olsun.

  cevap beklıyorum.

 2. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  Yanıt: orcucun hükmü


  Reklam


  ve aleykumusselam kardeşim
  Kadınlar hayız ve nifas hallerinde, oruç tutmazlar Daha sonra tutamadıkları oruçlarını kaza ederler

 3. hanne_65
  Üye
  evet biliyorum o yıl ıcınde tutmaları gerekır. benım sordugum ıse bunun üzerinden bir kac yıl gecmıs olması..bilen varsa lutfen paylassın bızımle

 4. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~
  Bir kaç yıl geçse bile o sizin borcunuzdur biran önce kazasını yapacaksınız

 5. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Bir kaç yıl geçmesi Orucu tutmanıza engel teşkil etmiyor
  Tutmadığınız Günler Kadar yeniden oruç tutmanız gerekiyor
  Nitekim bu hususta Hadis-i Şerifte şöyle buyuruluyor

  Aişe (r.a.)’den:
  Muaze ona sordu:
  “Aybaşı halindeki kadın neden orucu kaza ediyor da namazı kaza etmiyor?
  Cevap verdi:
  “Sen Harici misin?”
  “Ben Harici değilim, sadece soruyorum.”
  “Biz aybaşı olurduk (tutamadığımız) orucu kaza etmekle; (kılamadığımız) namazı ise kaza etmemekle emrolunduk.” (Malik hariç, kütüb-i sitte imamları-Büyük Hadis Külliyatı-Rıdani, s. 136, madde: 877)

 6. hanne_65
  Üye
  evet dedıklerınız dogru ama soyle bırsey de duydum eger uzerınden bır kac yıl gecmıs ıse hem oruc hem fıtre vermemız gerekıyormus

 7. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Ben yaklaşık 3-4 senedir ramazan orucunun çogunu tutamadım. sonra kaza ederim düşüncesiyle fidyesini vermedim. az bir kısmını kaza edebildim şimdide hastalık sebebiyle kaza edemiyorum . doktor rahatsızlıgının tekrarlayan rahatsızlık oldugunu ömür boyu sürebilecegini söyledi. ben de bu tutamadiğım oruçların fidyesini vermeye başladım çogunu verdim. acaba önceki ramazanlarda tutamadığım oruçların fidyesi verilirmi. uzerinden yaklaşık 2-3 yıl geçen oruçlar var.
  Kullanıcı: anonim | Tarih: 12-Aralık-2007, Saat: 09:09:10

  Cevap

  Değerli Kardeşimiz;


  Fidyeler, yalnız bir fakire verilebileceği gibi, birden fazla fakirlere de verilebilir. Ramazan içinde verilebileceği gibi, evvelinde veya sonunda da verilebilir.
  Oruç tutma gücünde olmayan kimse, fidye verebilecek kadar zengin de değilse, yapacağı iş, Allah`tan afv ve mağfiret dilemektir. Fidye vermek mecburiyeti, onun üzerinden kalkmıştır.
  Bir kimse fidyesini verse, sonrada oruç tutabilecek duruma kavuşsa, evvelâ verdiği fidyelerle yetinemez, tutamadığı oruçları kaza gerekir. Bu durumda; kaza etmeden ölürse, oruç borcunun ödenmesi için varislerine vasiyette bulunması gerekir. Sıhhatine kavuşmadan vefât edecek olsa verdiği fidyeler kâfi gelir, vasiyette bulunması gerekmez.
  İbâdetlerden oruç hakkındaki fidye, ayetle sabittir:
  "O size farz kılınan oruç, sayılı günlerdir. O günlerde sizden kim hasta, yahut seferde olurda oruç tutmazsa, tutamadığı günler sayısınca, sıhhat bulduğu veya yolcu olmadığı başka günlerde oruç tutar. Fazla ihtiyarlık veya ağır hastalık gibi sebeblerle oruç tutmaya gücü yetmeyenler üzerine, bir yoksul doyuracak kadar fidye vermek lâzımdır..." (el-Bakara, 2/184).
  Ayetten de anlaşılacağı gibi; hastalar ve yolcular, oruçlarını daha sonra kaza edebilirler. İhtiyarlık ve devamlı hastalık gibi sebeplerle daha sonra kaza etme imkanı bulamayanlar ise fidye verirler. Fidye, bir fakiri bir gün doyurmak demektir. Bir müslümanın böyle mazeretlerden dolayı hayattayken tutamadığı ve fidyesini de ödemediği oruç borcu varsa; öldüğünde, malından, tutamadığı oruçlar kadar fidye verilmek suretiyle borcundan kurtarılır. İşte bu ameliyeye ıskât-ı savm denir. (Ş.İ.A.)
  İki üç yıl önce tutamadığınız oruçların fidyesini şimdi de verebilirsiniz.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder