+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Peygamberimizin Hataları düzeltme metodları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. @hmet
  Üye
  Reklam

  Peygamberimizin Hataları düzeltme metodları

  Reklam

  Peygamberimizin Hataları düzeltme metodları Mumsema Peygamberimizin Hataları düzeltme metodları nelerdir?

 2. Galus
  Devamlı Üye

  Yanıt: Peygamberimizin Hataları düzeltme metodları


  Reklam


  Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem), kusurlu bulunan bir kimsenin başkaları yanında küçük düşmesini istemez, yanlışlarını yüzüne vurarak utandırmazdı. Bir kimsenin menfi bir davranışını görse onu yüzüne vurmazdı. Bu durumlarda: “İnsanlara ne oluyor ki şöyle şöyle söylüyorlar? Bazıları neden böyle yapıyor?” (33) gibi genel ifadelerle o hatayı dile getirir, hoşnutsuzluğunu belirtir ve muhatabı uyarmaya çalışırdı. Zira bu tür yumuşak ifadelerle hem sözlerinin etkisi artar hem de kimseyi gücendirmemiş olurdu.(34)

  Bir defasında halk, imam olan bir zatın namazı çok uzattığı şikâyetiyle O’nun huzuruna gelmişti. Bunlar arasında, “Ya Rasulellah! Neredeyse cemaati terk edecektik” diyenler bile olmuştu. İmam olan zat belliydi. Allah Resulünün canı çok sıkılmıştı. Fakat buna rağmen, imam olan zatı, bizzat huzuruna alıp doğrudan ikaz etmemiş; mescitte, herkese hitaben umumî bir irşatta bulunmuş ve şöyle söylemiştir: “Ey insanlar! Size ne oluyor ki, insanları nefret ettiriyorsunuz? Sizden kim imam olursa namazı hafif kıldırsın. Çünkü cemaatin içinde ihtiyar, zayıf ve ihtiyaç sahibi olanlar vardır.”

+ Yorum Gönder