+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Aynı evden ayrı ayrı adanmış adak hakkında bilgi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hutoğlu
  Devamlı Üye
  Reklam

  Aynı evden ayrı ayrı adanmış adak hakkında bilgi

  Reklam
 2. imam
  Üye

  Yanıt: Aynı evden ayrı ayrı adanmış adak hakkında bilgi


  Reklam


  aynı evden karı koca birbirinden habersiz adak adamış her ikisininde ayrı ayrı kesmesi gerekirmi ?
  evet herkes ayrı ayrı keser. her kişinin adadığı kendi sorumluluğundadır.

  ADAK (Nezir)
  Adak, dinen mükellef olmadığı halde, kişinin farz veya vacip türünden bir ibadeti yapacağına dair Allâh'a söz vermesine denir. Adak, ferdin, arzu ettiğine kavuşmak, korktuğundan sakınmak hususunda Allâh'ın yardım ve desteğini sağlamak amacıyla, kendiliğinden birtakım dinî mükellefiyetler altına girmesi olarak yorumlanabilir. Bu nedenle, adak hemen hemen bütün dinlerde değişik şekillerde bulunmaktadır.
  Bir adağın dinen geçerli olabilmesi için, adakta bulunan şahsın, akıllı, buluğ çağına erişmiş ve Müslüman olması gerekir. Ayrıca adanan şeyin, gerçekte mümkün, dinen de makbul ve meşru olması, namaz, oruç, hac, kurban, sadaka gibi farz veya vacip ibadetler cinsinden olması gerekir. Türbelere mum yakma, bez bağlama, horoz kesme, şeker ve helva dağıtma şeklinde yapılan adaklar geçersizdir.
  Şartlarına uygun olarak yapılan adağın yerine getirilmesi vaciptir. Adaklarda, belli bir mekânı, malı veya fakiri zikretmiş olma bağlayıcı değildir. Aslolan o ibadetin yerine getirilmesidir. (İ.P.)


+ Yorum Gönder
ayrı ayrı adanan adakları karı koca bir kesebilir mi