+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Fecr vakti hangi vakittir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ferhat1991
  Emekli
  Reklam

  Fecr vakti hangi vakittir?

  Reklam
 2. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  --->: fecr vakti hangi vakittir?


  Reklam


  Fecir vakti, güneş doğmadan önce ufukta tatlı bir aydınlığın başladığı vakittir. Bu zamana, seher vakti veya tanyeri ağarması da denir. Fecir, kelime olarak “yarmak” anlamında olup, aydınlığın karanlığı yarıp çıktığı zaman anlamına gelmektedir. Bizim dilimizde ise, genellikle seher vakti ile eş anlamlı olarak kullanılır. Araplar yerden suyun toprağı yararak çıkıp akmasına inficâr derler.
  Zamanın Elmas Parçası Fecir Vakti Geceyi yarıp kâinatı karanlıktan aydınlığa çıkaran bir zaman dilimi olan fecrin tertemiz kokusu insanı ferahlatır. Çünkü hem fecir temizdir hem de fecrin getirdikleri. Fecirdeki ses, nefes ve her kıpırdanış da tertemizdir. Evrâd-ü ezkârın lâhûti hislerle yapıldığı zamandır fecir zamanı. Derin bir teslimiyetle her şey O’nu anar; Yer, gök, canlı, cansız. Bir lekecik bile yoktur fecrin beyaz sayfalarında. Saf bir duruluk vardır onda. Fecirle yıkanan gözlerde ise derin ve sıcak bir bakış vardır.
  Kur’an-ı Kerim’de Yüce Rabbimizin üzerine yemin ettiği her şey ayrı bir öneme hâizdir. Zira yemin, muhatabı ikna etmek ve meseleye dikkatin çekilmesi için yapılır. Fecir sûresinin ilk âyeti “Fecre Andolsun” (89/1) diye başlamaktadır. Tekvir sûresinde geçen “Aydınlanmaya başladığı zaman sabaha andolsun.” (81/18) âyeti kerimesinden de bu zaman dilimine Rabbimizin ayrı bir ehemmiyet verdiği anlaşılmaktadır.
  Bu vakitte yapılan duaların ne kadar kıymetli ve kabule yakın olduğunu Allah Rasûlü Efendimizin bu vakte gösterdiği hassasiyetten anlamaktayız. İsrâ sûresinde geçen “Sabah namazı şâhitlidir” (17/78) âyeti kerimesini Efendimiz, “Onda gece melekleri de gündüz melekleri de hazır bulunurlar.” (Tirmizi,684) buyurarak bu zaman diliminin mü’min için güne başlarken bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekmiştir. Yine Efendimiz, sabah namazı için; “Fecir vaktinde kılınan iki rekat namaz dünya ve içindekilerden daha kıymetlidir” buyurarak bu zamanın kıymetini ifade etmiştir.
  Fecir vakti ecir vaktidir. Rızık ve sevap taksimatı bu zaman diliminde yapılır. Geceyi arkada bırakarak yeni bir güne giderken ilk durağımızdır fecir vakti. Bu durakta tefekkürümüzü, tezekkürümüzü en hassas şekilde yapmalı ve sonra ertesi fecre kadar sürecek yolculuğumuza başlamalıyız.
  Sabah namazını tan yerinin ağarmasından biraz önce yüce divana durarak eda ederiz. Uykunun en derin ve tatlı yerinde kalkıp, ilahi huzura durup, kısa ama muhtevası derin olan ibâdete fecirdeki bereket ayrı bir anlam kazandırır.
  Zamanın elmas parçasıdır fecirler. Âşıkların göz yaşlarıyla ibadette, duâda ve niyazlarda oldukları, şevkle doldukları lâhûtî anlardır fecirler. İlâhî füyuzâtın sağanak sağanak yağdığı, duâların perdesiz, engelsiz Mevlâ’ya ulaştığı demlerdir fecirler.
  Fecrin bereketinden bir gün bile yoksun kalmanın verdiği hüzün dertli gönülleri öylesine tesir altına almıştır ki, gün boyu bir pişmanlık içinde Rablerine iltica halinde olmuşlardır. Bunun güzel bir misalini şu hadisede görmekteyiz:
  Osmanlı Devletinin yükselme devrinin son padişahı Sultan 3. Murat bir gün sabah namazını kaçırır. Uyandığı zaman güneş yeni doğmuştur. Seher vaktinde uyanıp sabah namazını zamanında eda edemediği için yüreğini derin bir hüzün kaplar. Cihan Padişahı yatağının içinde iki büklüm olur, ve Rabbine olan pişmanlık gözyaşları ile üzüntüsünü şu mısrâlarla dile getirir:
  Uyan uykusu çok gözlerim uyan Azrail’in kastı canadır, inan. Uyan ey gözlerim gafletten uyan! Uyan uykusu çok gözlerim uyan
  Fecirde aydınlık, karanlığı yarıp çıktığı gibi, güller de goncalarını yararak fecir vaktinde açılır. Bu vakitte ufukta yeni bir günün doğum sancıları yaşanmaktadır. Fecir vakti, aynı zamanda bir haşir vaktini temsil eder. Gece boyu bir berzah hayatı yaşayan canlılar, fecir vaktinde üzerlerindeki ölü toprağını atıp yeni bir güne başlamak üzere ayağa kalkarlar. Bütün mahlukat tam bir sükûnet halindedir. Hatta gece boyunca durmadan öten cırcır böcekleri ve kurbağalar bile, bu zaman diliminde seslerini keserler. Sanki onlar da bu çok özel zamanı hayret ve haşyet içinde, sessizce seyretmek için susarlar.
  Fecir vaktinde uyanık olan bir insan, bu muhteşem inkılâba şâhitlik eder. Cenab-ı Hak’kın iki büyük âyeti olan yer ve gök, bütün ihtişamı ile tecelli eder ve kendilerini okuturlar. İnsan bu ayetleri huzur ve huşû içinde seyrederken, kalbinde de imanın nûru gafleti yarıp ruhu intibâha getirir. Bütün zerrelerin, hayvanatın ve meleklerin zikir halinde olduğu bu zamanda, kendi tesbihatını ve istiğfarını bu büyük koroya dahil etmek, uyanık bir kalp için ne büyük saadettir.

 3. Ferhat1991
  Emekli
  ALLAH (C.C) razı olsun krdş

 4. Misafir
  Allah razı olsun.

 5. Misafir
  Allah (c.c.) razı olsun, insanlara fayda sağlayacak ilminizi artırsın.

+ Yorum Gönder
fecir vakti,  fecr vakti,  fecir vakti nedir,  fecr vakti ne zaman,  fecr ne demek,  fecir vakti ne zaman,  fecir ne demek