+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bu rivayetle ne denilmek istenilmiştir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ferhat1991
  Emekli
  Reklam

  Bu rivayetle ne denilmek istenilmiştir?

  Reklam

  Bu rivayetle ne denilmek istenilmiştir? Mumsema İbnu Mesud (ra), şu haberi rivayet etmiştir:
  “Kalpte iki duygusal hareket vardır Biri melekten gelir (rahmanidir), hayra yönlendirir ve hakkı tasdik eder Diğeri de düşman olan şeytandan gelir İnsanı kötülüğe sevkeder, hakkı yalanlar ve hayırdan alıkor”
  İmam-ı Tirmizi


  Hasan-i Basri (rah):
  Allahu Teala’dan, diğeri de, insanın düşmanı şeytandan gelir Kendisine bir düşünce ve duygu geldiğinde, onu kontrol edip, Allah’tan ise kabul eden, düşmandan ise onunla mücadele edip reddeden kula Allah rahmet eylesin”


  özelllikle son cümlesinde

 2. tekturk
  Devamlı Üye

  --->: bu rivayetle ne denilmek istenilmiştir?


  Reklam


  Kardes aslinda acik olarak yazilmis ama ben sana virgullerin yerini degistirerek vede biraz kendim bi iki kelime katarak anlatmaya calisayim, son cumlede demissin:
  Birisi Allahu Teala`dan digeride insanin dusmani seytandan gelir. Kendisine bir dusunce ve duygu geldiginde onu kontrol eder vede Allah`tan ise kabul edip, dusmandan (seytandan) ise onunla mucadele edip red eden kula Allah rahmet eylesin.

  Ha surasini anlamadiysan ``Rahmet eylesin`` oda sadece olenlere degil aslinda herkese Allah Rahmet eylesin..Rahmetin anlamini bir arastir, sadece olenlere denmez.

 3. Ferhat1991
  Emekli
  Aslında Tamda Dediğin Yerde Takılmıştım O Yüzden Açtım Bu Konuyu Allah (c.c) Razı Olsun Cevap Için

 4. tekturk
  Devamlı Üye
  Allah cumlemizden razi olsun kardes..

+ Yorum Gönder