+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Atıcılık, Binicilik, Yüzme... bunların dışındaki spor faaliyetleri caiz değil mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ferhat1991
  Emekli
  Reklam

  Atıcılık, Binicilik, Yüzme... bunların dışındaki spor faaliyetleri caiz değil mi?

  Reklam

  Atıcılık, Binicilik, Yüzme... bunların dışındaki spor faaliyetleri caiz değil mi? Mumsema HADİS-İ ŞERİFLERDE “ATICILIK, BİNİCİLİK, YÜZME”:

  Gayeli oyunlardan askerlikle ilgili oldukları için erkeklere ait olanlar üzerinde Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) ısrarla durmuş, bunlara teşvik sadedinde pek çok hadis îrad etmişti. Bu meyanda en çok üzerinde durulanlar atıcılık, binicilik, yürüme ve yüzmedir.

  Hz. Peygamber bir babanın evladına kaşı vazifelerini sayarken "helal rızıkla beslemek", "yazıyı öğretmek"le birlikte bunlardan atıcılık ve yüzme öğretmeyi de zikreder. Keza Tirmizî'nin "sahih" olduğunu tasrih ettiği bir rivayette, insanoğlunun bütün eğlenceleri bâtıl ilan edilirken "atma, binme, yüzme, yürüme ve hanımıyla eğlenme" bundan hariç tutulmuştur ve bunların "Hak'tan" olduğu tasrih edilmiştir.  ŞİMDİ BENİM ALDIĞIM İLMİHALDEDE BUNUN BENZERİ VÜCUT GELİŞTİRME SAVAŞ İÇİN KABİLİYET CAİZDİR DENİLİYOR YANİ AYNISI YAZIYOR . BİRDE GÜREŞ YAZIYORDU YANİ BUNUN DAHİLİNDE DÖVÜŞ SPORLARI BODY GİBİ SPORLARDA CAİZ OLUYORMU YOKSA SADECE ATICILIK BİNİCİLİK VE YÜZMEMİ CAİZ ?

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: Atıcılık, Binicilik, Yüzme


  Reklam


  ŞİMDİ BENİM ALDIĞIM İLMİHALDEDE BUNUN BENZERİ VÜCUT GELİŞTİRME SAVAŞ İÇİN KABİLİYET CAİZDİR DENİLİYOR YANİ AYNISI YAZIYOR . BİRDE GÜREŞ YAZIYORDU YANİ BUNUN DAHİLİNDE DÖVÜŞ SPORLARI BODY GİBİ SPORLARDA CAİZ OLUYORMU YOKSA SADECE ATICILIK BİNİCİLİK VE YÜZMEMİ CAİZ ?
  insana eziyet olmayan, eğitim amaçlı tüm sporlar caizdir.

 3. Ferhat1991
  Emekli
  peki hocam CEVAP İÇİN ALLAH (C.C) RAZI OLSUN

 4. VanLi*
  Devamlı Üye
  Alıntı Ferhat1991 Nickli Üyeden Alıntı
  peki hocam CEVAP İÇİN ALLAH (C.C) RAZI OLSUN İNŞALLAH

  Daha az hata yapmak ve bilgi sahibi olmak için alttaki yazıya göz atarsak daha güzel olur

  http://www.mumsema.com/sizden-gelen-...-denir-mi.html


 5. Ferhat1991
  Emekli
  (((pardon kardşm bilgim yoktu düzeltiyorum hemen RABBİM affetsin beni))) bilgi için saol ALLAH (C.C) razı olsun.

+ Yorum Gönder