+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bazı arapça kitaplarda hiç hareke yok bu nasıl oluyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hüseyin_92
  Devamlı Üye
  Reklam

  Bazı arapça kitaplarda hiç hareke yok bu nasıl oluyor?

  Reklam
 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: bazı arapça kitaplarda hiç hareke yok bu nasıl oluyor?


  Reklam


  Ve aleykumusselam ve rahmetullah kardeş.
  Arab alfabesinde hareke yani noktalama işareti yoktur,
  Arablar hangi harfi ince yada kalın okunduğunu bilirler
  Arab olmayanların Kur'an-ı Kerimin kolay okunması için sonradan yapılan bir uygulamadır.
  Bu konuda aşağıdaki yazıyı oku yardımcı olacaktır İnşaAllah..

  Tevbe Suresinin 3. ayeti "Ve Rasuluhu" yerine "Ve Rasulihi" şeklinde okununca anlam, "Allah ve Rasülü müşriklerden beridir" şeklinde iken "Allah, müşriklerden ve Rasülü'nden de beridir" şekline dönüşür. Harekelemeye göre değişen bu okuyuş hatalarını Arap olmayanların farketmesi imkansızdır. Harekeleme, bu zaruretten doğdu.

  69/688 de Ebu’l-Esved ed-Düeli renkli bir mürekkeble harflerin üstüne, altına, önüne birer nokta koydu. Üstteki a, alttaki i, yandaki u , sesini veriyordu. Tenvin içinde iki nokta kullanıldı.

  Esved'in ögrencisi Nasr ibnu Asım (89/708) de harfleri harekeledi. Kimi tarihçiler bunu yapanın Basralı Yahya ibnu Ma'mer (129/746) olduğunu söylerler . Kur'an imlasında son düzenleme Halil ibnu Ahmed (175/791) tarafından gerçekleştirildi. Hemze, şedde, sila, revm, işmam belirlendi. Bu hareket başlangıçta bir muhalefetle karşılaştı ise de sonunda genel kabul görmüştür.

  S-İ

 3. hüseyin_92
  Devamlı Üye
  Ama islami eserlerde yanlış anlasılmazmı ozaman

 4. Rabbe_Yolcu
  Hüküm Allah'ındır...
  iLmini bilenler harekesiz gayet güzel okuyor ama ben gibi cahiller harekesiz hiç bişi anlamıyor.. gramer olarak ögrenmek gerek harekesiz yazıları anlayabilmek için kelime ezberlemek şart ..tavsiyem kelime ezberlemen emek ister ama sonunda sende okursun elbet harekesiz..

 5. Misafir
  Bence yanlis hareke.

+ Yorum Gönder
harekesiz arapça nasıl okunur,  arapça harekesiz nasıl okunur,  harekesiz arapça ,  harekesiz kuran nasıl okunur,  arapça harekesiz okuma kuralları,  arapçada neden hareke yok,  harekesiz arapça okuma